Annonce
Bøger 3. feb. 2012 KL. 19.42

Ny kogebog: Spis som Nelson Mandela

Mandelas personlige kok viser opskrifter på statsmandens favorit-måltider.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Hvis du nogensinde har overvejet, hvad Nelson Mandela egentlig godt kan lide at spise, så får du nu svaret.

Mandelas yndlingsretter står nemlig på menuen i en ny kogebog, som Mandelas personlige kok, Xoliswa Ndoyiya, barsler med.

Hun begyndte at lave mad til Mandela i 1992, to år før han blev præsident i Sydafrika. De følgende 20 år har Xoliswa Ndoyiya endvidere kokkeret for både den legendariske statsleder og hans familie.

»Tata (Nelson) Mandela har fortalt mig, at hver gang jeg har lavet umphokoqo (surmælk) til ham, husker han på, at hans moder lavede denne ret til ham med masser af kærlighed«, skriver Xoliswa Ndoyiya, kaldet 'Xoli', i kogebogen.

LÆSARTIKEL Nelson Mandelas hampre fangearmbånd kommer til Danmark

Det simple køkken
'Ukutya Kwasekhaya' er den sydafrikanske titel på bogen, der byder på opskrifter på bl.a. kyllingesuppe, majs og oksehalestuvning.

Nelson Mandela er, som bogen også viser, en mand, der ynder at spise simple, traditionelle måltider. Den tidligere præsident er i dag 93 år gammel og har trukket sig tilbage fra offentligheden.

Som politisk fange gennem 27 år er Nelson Mandela stadig det ultimative symbol på raceundertrykkelse. Han bruger ifølge BBC det meste af sin tid sammen med sin familie i landsbyen Qunu og i Johannesburg.

Kogebogen er i handlen inden for et par måneder.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

02:21

26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen