Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
The Laughing Boy af Leif Sylvester
Skulpturen ’Laughing Boy’ - af stentøj, kunne ikke hedde andet, end den gør - sådan som den storgriner.
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 190 kr.
Alm. pris 230 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
Pluspris 139 kr.
Alm. pris 149 kr
|
|
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 165 kr
|





Guru-mor tager hævn over datteren i ny bog
Dekærebørn. Anna Wahlgren og Felicia Feldt på foto fra 1980'erne. I dag kommunikerer mor og datter via vred bekendelseslitteratur. - Foto: BENGT WEILERT
Anna Wahlgren blev hængt ud af datteren Felicia. Nu slår mor igen.
Seneste Nyt
Navne
Seneste TV
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:»Det, Felicia Feldt har sagt om sin mor, er ingenting sammenlignet med, hvad Wahlgren i sit raseri afslører om sig selv«.
Det konstaterer svenske Aftonbladets kulturredaktør Åsa Linderborg efter at have læst bogen 'Sandhed eller konsekvens', som Anna Wahlgren netop har udgivet på sit eget forlag.
»Af alt, hvad jeg har læst: Det her er det mest beskidte, ækle og tarvelige, jeg nogensinde har haft i hånden«, skriver Linderborg.
Bogen er Anna Wahlgrens svarskrift mod de anklager, som hendes datter Felicia Feldt rettede mod hende i bogen 'Felicia forsvandt', som udkom ved årsskiftet.
LÆS MERE Datter begår usentimentalt karaktermord på sin gurumor
I bogen fortalte den nu 45-årige datter blandt andet om, hvordan opvæksten hjemme hos forfatteren til bestselleren ’De kære børn’ var præget af alkohol, mishandling og trusler.
Anna Wahlgrens 'De kære børn' fra 1983 blev ellers solgt til oversættelse over hele verden, og Wahlgren indtog rollen som den, der havde løsninger på snart sagt alle problemer med småbørn. Tilmed optrådte hun jævnligt i medierne flankeret af sine børn, der kunne bekræfte, at hun virkelig var ’verdens bedste mor’.
»Hugger til mod eget kød og blod«
Felicia Feldts vrede bog var derfor en ægte celeber skandale, da den udkom.
70-årige Anna Wahlgren brugte efter eget udsagn fire måneder på at tygge sig gennem datterens anklager og har nu sendt en 460 sider lang replik på gaden.
LÆS OGSÅ Sveriges hønemor var i virkeligheden en ravnemor
Aftenpostens kulturredaktør konstaterer, at det ikke bare er Felicia og et par af de andre børn, der er i mors sigtekorn, men »læseren bliver endda serveret detaljer om børnebørnene, der burde være forblevet private«.
»Anna Wahlgren gør ikke noget forsøg på at granske sig selv, hun er et livslangt offer for andre, og nu hugger hun så til mod sit eget kød og blod«, skriver Åsa Linderborg.
»Jeg har grædt floder«
Anna Wahlgren gennemgår i 'Sandhed og konsekvens' datterens anklager en for en og affærdiger langt det meste som løgn og fantasi.
»Jeg har grædt floder, siden jeg fik stukket dette spyd af had (datterens bog, red.) i hjertet, i morhjertet, det mest sårbare«, skriver Anna Wahlgren på sin hjemmeside om forløbet.
»Men jeg fortæller alt. Så må folk tænke, hvad de vil, det har jeg ingen indflydelse på, men jeg kan bringe balance i tingene,«, skriver hun og tilføjer, at hun med bogen trækker sig helt tilbage fra den offentlige scene.
»Man må betragte mig som lige så død og begravet, som jeg blev det i min datters bog«, skriver hun.
Se også
NSA: Hold kæft, hvor skriver I meget lort på nettet
PET og Bødskov vil drive klapjagt på danske krigere i Syrien
PET kender til mindst 65, som har kæmpet i Syrien. Regeringen vil forhindre dem i at rejse og straffe de hjemvendte.
Uventet aftale: Fagbevægelsen og regeringen er enige om milliardplan
Nye regler kan gøre alle tatoveringsfarver ulovlige
Kommentatorer: Corydon og Thornings fødseldagshilsen til Nyrup er sjov og stilfuld
Landets kommentatorkorps er uenig med dem, der kalder fødselsdagsvideo pinlig.
Enhedslisten udfordrer partierne i København: Hvem betaler jeres valgkamp?
Højrefløjen i København er imponeret over Enhedslistens budget for kommunalvalget.
Er Obama helt alene i verden?
Verdensbanken advarer: Klimaforandringer rammer snart verdens fattigste
Tørke, oversvømmelser og storme vil i løbet af 20 år ramme u-landene hårdt.
Ny dokufilm udstiller Wikileaks-stifters hemmeligheder
Regeringen vil sende officerer til FN-styrken i Mali
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Bøger
Tophistorier Kultur
Seneste TV
11. jun. KL. 10.27 TV Se det kommende nye Lego-rådhus i Billund
3. jun. KL. 10.38 TV Angelina Jolie tilbage: Glad for at brystoperation har sat fokus på brystkræft
2. jun. KL. 11.07 TV Sådan kommer det til at se ud: Kom med ned i de nye metrostationer
29. maj. KL. 08.47 TV Eksklusivt på politiken.dk: Se Laid Backs nye musikvideo
28. maj. KL. 19.56 TV Klask: Se klippet med Beyoncé der modtager et klap bagi
BOGLISTEN
Et udvalg af de bøger, redaktionen har modtaget. En del har været eller bliver anmeldt i Politikens spalter.
14.6.-19.6
8.6-13.6
30.5-7.6
16.5-29.5