Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Bøger 21. dec. 2009 KL. 09.19

Amazon lukker bogkæde i Storbritannien

Bogkæden Borders kan snart dreje nøglen om i Storbritannien.

Kommentér send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

I en gigantisk hal lidt uden for den søvnige soveby Milton Keynes nord for London ligger et af Amazons fire britiske fordelingscentre.

Her er bøger, legetøj og elektronik i flere etager, der alt sammen er købt og betalt på internettet og venter på at blive sendt ud til kunderne i god tid inden jul.

Det er internetboghandelens travleste tid på året, og 2009 tegner til at slå alle rekorder fra sidste år.

LÆS ARTIKEL Forfatter skifter til Amazon

Ifølge talskvinde for Amazon Lisa Shetabi blev der på den første mandag i december – traditionelt den store cybershoppedag i Storbritannien – sidste år bestilt 1,4 millioner enheder fra Amazons webside, svarende til 16 ordrer i sekundet.

I Amazon-centeret ved Milton Keynes betød det rundt regnet, at en lastbil ladet med bøger, legetøj og andre varer forlod stedet hver femte sekund. I år regner Amazon med, at antallet af ordrer vil stige med mellem 21 og 36 procent.

Succes på bekostning af andre boghandlere
Briterne har fået smag for at købe deres bøger alle mulige andre steder end i den traditionelle boghandel. Hver femte af de 236 millioner bøger, der blev solgt i Storbritannien sidste år, blev købt på nettet og ikke i en butik.

I et marked, der er presset af den økonomiske krise, er Amazon en succeshistorie, når det gælder bogsalg. Men det er sket på bekostning af andre boghandlere.

I sidste uge kunne britiske bogkøbere gå ind i en af den amerikanske boghandlerkæde Borders 45 butikker og købe alt lige fra Stieg Larssons successerie til John Le Carré med 20 procent rabat.

Det var ikke et specielt juleslagnummer.

Det var kædens svanesang for så vidt angår det britiske marked, hvor Borders etablerede sig i 1996 som en nyskabende boghandel.

De effektive supermarkeder
Kæden placerede sig i nærheden af store butikscentre, bredte sig over masser af plads og var kendetegnet ved at have en Starbucks-kaffebar inde i butikken, hvor kunderne kunne sidde i timevis på lædersofaer med caffelatte og litteratur.

Men efter et par år med succes er det i de seneste år gået støt nedad for Borders.

Kæden er nu under administration med et millionunderskud.

Nu håber de 1.100 medarbejdere desperat på, at en stærk køber dukker op. Sker det ikke, lukker de britiske butikker for sidste gang i morgen.

Nedturen handler ifølge Graeme Neill, magasinet The Bookseller, om flere ting:

»Først og fremmest var det svært at overføre et amerikansk koncept, der var baseret på billig butiksleje og derfor masser af plads. Det blev meget dyrere at etablere de store butikker i Storbritannien, hvor lejen er omkring dobbelt så høj«.

Men Borders største fjender har været internettet og supermarkeder:

»Problemet for Borders var, at de ofte lå i nærheden af store supermarkeder, og der kunne kunderne få nøjagtig de samme bøger billigere. Supermarkedernes bogsalg har virkelig fået fart på. De er begyndt at give mere hyldeplads til bøger, og når man kombinerer det med deres ofte uovertrufne evner for markedsføring og at lokke folk ind, så har det givet dem et gigantisk forspring i forhold til boghandlerne«, mener Graeme Neill.

Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

02:21

26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen