Annonce
Bøger 14. apr. 2010 KL. 15.19

Forfatter: Oprah interesserer sig ikke for sex

Talkshowdronningen har for travlt til et privatliv, siger biografiskribent.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

USA's ukronede tv-dronning bruger alle sine kræfter på karrieren og lader sin forlovede uforløst tilbage i dobbeltsengen.

Oprahs største bedrifter

  • I 1986 fik hun det sidste tv-interview med entertaineren Liberace, seks uger før han døde af aids-relaterede sygdomme.
  • I 1987 tog hun på reportagetur til Forsyth County i Georgia, et område, som havde et særdels brutalt ry for racisme. Hendes beskrivelse af stedet viste, at et flertal af indbyggerne støttede racemæssig integration.
  • I 1993 overtaler hun Michael Jackson til at give sit første tv-interview i ti år. Her diskuterer han den manipulation, han har gjort med sit skiftende udseende.
  • I 2005 får hun Tom Cruise til at springe buk i sofaen for at demonstrere sin kærlighed til kollegaen Katie Holmes.
  • I 2006 lægger hun sig ud med hundredvis af amerikanske kvægavlere på grund af sine kommentarer om kogalskabens udbredelse. Kvægavlerbranchen anlægger sag mod hende med krav om ti millioner dollar i erstatning. Hun vinder i retten.
  • I 2008 bakker hun op om Barack Obama i præsidentvalgkampen. En undersøgelse foretaget af Marylands Universitet viser, at denne opbakning skaffer Obama mindst en milliion stemmer. På valgnatten 4. november ses hun grædende i centrum af Chicago.

Det påstår forfatteren Kitty Keller, der har flere kendisbiografier på cv'et og senest har skrevet 'Oprah: A Biography', der udkom i USA i går.

LÆS PORTRÆTOprah Winfrey ændrede tv-verdenen

Nyhedsbureauet Reuters oplyser, at flere kritikere havde set frem til bogen, fordi de håbede, at den en gang for alle ville forholde sig til flere års vedholdende rygter om, at Winfrey skulle være lesbisk.

Men det spørgsmål giver Kitty Keller aldrig et reelt svar på. Hun konkluderer i stedet, at Winfrey, der har været forlovet med Stedman Graham siden 1992, ikke virker interesseret i sex overhovedet.

»Hun er 56 år gammel. Jeg vil næsten beskrive hende som 'aseksuel', fordi hun kanaliserer alle sin seksuelle energier over i sit arbejde, i sin karriere, i sit imperium. De økonomiske belønninger, hun har opnået, har været tilfredsstillelse nok«, siger Keller til Reuters.

Reserveret bag kameraet
Kitty Keller har interviewet 850 personer som research, men Winfrey selv har afvist at medvirke i biografien.

I bogen beskriver Keller, hvordan Winfrey voksede op på landet i Mississippi og bl.a. fik en baby som 15-årig. Senere beskrives Winfreys vej til tv-toppen, hvor hun har siddet tungt de sidste 25 år.

LÆS OGSÅOprah fortæller halve sandheder om Danmark

»Oprah har et umætteligt drive. Hun holder aldrig op med at arbejde, og hendes karriere og hendes imperium har altid førsteprioritet«, siger Keller til Reuters og fortsætter:

»Bag kameraet er hun mere reserveret, mere på vagt. Hun kan være iskold, hun er et es som forretningskvinde, og hun ser i dag sig selv som et brand. Og det er noget andet end at se sig selv som et menneske eller som en berømthed«.

Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

02:21

26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen