-
BOGLISTEN: Bogliste 4.5-15.5.
-
TV FRA MUSIKMEKKA: Verdens største festival ligger i Austin
-
ÅRETS FOTOSERIER: Læserne klikkede mest på sig selv
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
The laughing boy af Leif Sylvester
Skulpturen ’Laughing Boy’ kan ikke hedde meget andet, end den gør. For ikke bare storgriner den nye figur i stentøj, som kunstneren Leif Sylvester har lavet, klik her for at se mere...
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 295 kr.
Alm. pris 370 kr
|
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|





Når skidtet rammer ventilatoren
To glimrende kommunikationsbøger i den håndbogsserie, som branchesitet kommunikationsforum.dk og Gyldendal Business har lanceret.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV »Mads Mikkelsen og Jagten får kamp til stregen«
TV »Skrækscenariet er at udstille en splittet fagbevægelse«
TV Men in Black-stjerne satte selv lyd på rumpistolerne
TV Fodboldglad elefant skal gå i blæksprutten Pauls fodspor
TV Wulffs kvindeinterview - med Linse Kessler
TV Se Solunas generalprøve til Eurovision-semifinale
TV Så er traileren til den nye James Bond-film klar
TV Skolepiger sætter stopper for nysgerrige blikke ved hæveautomaten
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Anmeldelse Og husk lige at sige undskyld - krisekommunikation i praksis
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Også anmeldt:
Fire Hjerter
Men dét er der ikke tale om, heldigvis. Bogen er en syleskarp og særdeles instruktiv indføring i, hvordan organisationer skal opføre sig før, under og efter en krise, when the shit hits the fan. En læseværdig lille sag, der rækker langt op over alle de sludrevorne titler om spin og moderetorik.
Forfatteren er velbevandret i den internationale forskning om både kriseledelse og krisekommunikation, hvilket er en selvstændig pointe: Spin og flade undskyldninger gør det nemlig ikke alene. Skal man helskindet ud af en kommunikationskrise, kræves ledelse med fast hånd: beredskab, involvering af både organisation og samarbejdspartnere, evnen til at rykke hurtigt, når tingene eksploderer, og ikke mindst evnen til at lære noget af udfordringerne, hele tiden.
IT Factory, omdatering af hakket kød i SuperBest, forsvarets maskinoversættelse af en jægersoldats bog, snyderi i hjemmeplejen. Når man kratter lidt i overfladen, har de allerfleste kriser markante fællestræk.
Et dominerende er kulturen, dvs. de måder at tænke på, der karakteriserer organisationen. Hvis ingen tager hånd om problemerne, og hvis ingen anerkender, at vi i dag indiskutabelt lever i et samfund, hvor både medier og medarbejdere fortjener klar besked, ja så er krisen uundgåelig.
Som Shantz understreger, er det for de allerfleste virksomheder ikke et spørgsmål, om man kommer ud for en krise, men snarere hvornår.
Krisekommunikation er derfor ikke en disciplin, der kan tages frem fra skuffen, når et eller andet er gået galt. Det er en disciplin, der bør være en del af den overordnede ledelse med planlagt kriseberedskab, evnen til inspiration og viljen til efterfølgende læring.
Praktiske, ordentlige råd fra en professionel, der selv har års erfaring med både ventilatorer og det skidt, der rammer dem. Det samme kan siges om Tom Nervils ?Planlæg Kommunikationen?, der med en formulering fra forordet hverken er »baseret på et teoretisk forskningsprojekt eller ny, smart planlægningsmodel«.
Så er vi på plads i kommunikationsbranchen, der netop ikke er en eksakt videnskab, men en kampplads for teoretikere mod praktikere, hver med deres mindreværdskomplekser.
Nervil, der selv har journalistisk baggrund, har ikke grund til nogen efter masser af år i branchen. Bogen viser, hvordan virksomheder kan planlægge målrettede kommunikationsindsatser, og bogen er spækket med huske- og tjeklister, gode modeller og praktiske værktøjer, som forfatteren har sanket med kyndig og kritisk hånd.
Noget nyt er der næppe under solen. Men for praktisk anlagte kommunikationsfolk er bogen fuldstændigt i øjenhøjde. Den er tilmed i overensstemmelse med sit eget budskab: grundig og detaljeret, men alligevel letlæst, fordi forfatteren har gjort sig den anstrengelse at definere en klar læser med et specifikt problem.
Er der kaos i virksomhedens kommunikation? Måske er problemet manglen på planlægning. Planlæg, planlæg, planlæg ? så du kan improvisere, når virkeligheden slår et af sine sving.
Obama og Romney varsler brutal valgkamp
Trods kritik fra egne rækker forsikrer Obama, at han vil fortsætte sine hårde angreb på udfordreren Mitt Romney.
Fodboldredaktøren lykønsker FC Nordsjælland
Ingen ville tale med Soluna efter finaleplads
Billigere el: Forbrugervagthund åd sin egen hale
Forbrugerråd skifter holdning: Tidligere kritiserede det skarpt rabatordninger.
De muslimske brødre har alt på spil
Kim Skotte: Pitt er iskold i brutalt gangsterdrama
DA nedlægger veto om arbejdstid
Arbejdstiden skal alene øges ved lov, kræver arbejdsgiverne. Dermed må der skæres i ferie eller helligdage, siger forsker.
3 dage på børsen: Facebook er 120 milliarder mindre værd
Kidnapning i Syrien skaber uro i Beirut
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Seneste Bøger
Seneste TV
22. maj. KL. 16.52 TV »Mads Mikkelsen og Jagten får kamp til stregen«
22. maj. KL. 11.48 TV Men in Black-stjerne satte selv lyd på rumpistolerne
22. maj. KL. 08.50 TV Se Solunas generalprøve til Eurovision-semifinale
21. maj. KL. 17.46 TV Danmarks Eurovision-håb vil synge fra hjertet
21. maj. KL. 10.27 TV Vinterberg på pressemøde: Danmark er mørkt og ondt
Billigere el: Billigere el: Forbrugervagthund åd sin egen hale
Gedekølle med citron og persille