Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Little Red Riding Hood
Et foruroligende billede, der med en effektiv farvekomposition fortæller billedelementer fra folkefortællinger og nyhedsstrømme.
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 165 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 139 kr.
Alm. pris 149 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
Pluspris 190 kr.
Alm. pris 230 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|





Fremragende guide til det 'danske' Skåne
Nordisk idyl. Hallands Vejrø i solskin. - Foto: Fra bogen
Imponerende rejseledsager til vores dansk-svenske historie med flot illustrerede fortællinger.
Seneste Nyt
Navne
Seneste TV
TV Se højdepunkterne: Sådan sejrede Emmelie og Danmark
TV Her er Danmarks vindersang
TV Emmelie: ´Sverige er mit andet hjemland´
TV Se festen på Rådhuspladsen efter Grand Prix sejr
TV Danmark vandt det europæiske melodi grand prix: Se interview med Emmilie
TV Fodboldfans og politi i voldsomme kampe efter Madrid-derby
TV Cirkus på borgen: Dagpenge-face med Joakim og Johanne
TV »Det var voldsomt. Det var meget voldsomt«
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Anmeldelse På historisk rundrejse i Skåne – den dansk-svenske historie.
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Hensigten med Skåne-bogen er at præsentere de steder i danmarkshistorien, hvor der er mest at fortælle om – hér skete det. Men også at fortælle om den særprægede skånske natur med karakteristiske dyr og planter, så den banede vej slår derfor nogle sving for at bære det hele til skue«, skriver Jesper Asmussen i indledningen til den store rejseoplevelsesbog ’På historisk rundrejse i Skåne’.
Foto
fra bogen.
Lykkes bogens projekt? I høj grad.
Grænseland
Gennem historien har Skåne både politisk, kulturelt og militært ofte været stødzone eller ligefrem slagmark mellem Nordens rivaliserende stormagter, Danmark og Sverige.
Karl X. Gustavs togt op gennem Jylland og dristige march over de tilfrosne danske farvande førte i 1658 til den fatale fredsaftale i Roskilde, hvor de danske områder øst for Øresund måtte afstås til Sverige.
Den brutale forsvenskning, der fulgte, vidner om, at dansk kultur og tilhørsforhold fastholdt et dybt greb om mange skåninger.
Den dag i dag består mange danske stednavne og historiske bygninger af dansk oprindelse, og det er med disse destinationer for øje og de mange øvrige historiske lokaliteter af betydning for den dansk-svenske historie i området, at Asmussen fører os gennem Skåne i en meget grundig, men samtidig overskuelig og letanvendelig guidebog.
Her er historier om Gøngehøvdingen og snaphanerne, om Corfitz Ulfeldt og Leonora Christina, Tordenskjold og Tycho Brahe, trolde og spøgelser – og naturligvis de svenske og danske konger, der har ført krig og sluttet fred med konsekvenser for danskere og svenskere i almindelighed og skåninger i særdeleshed.
Bredde
Men som lovet indledningsvis bliver vi undervejs også mindet om udvalgte oplevelsesmuligheder i dyre- og plantelivet, fra sommerfugle og orkideer over vildsvin og elg til tjur og kongeørn, for blot at nævne enkelte.
Sine steder kunne man godt have ønsket en knap så entydig heroisering af ’vore’ skånske »fædrelandsvenner«, men generelt er teksten fin historieformidling.
Når vi læser, at Tycho Brahe »betvivlede den gamle opfattelse, det såkaldte kopernikanske system, om, at Jorden var centrum omkredset af planeterne«, er det derfor nok en tilgivelig tanketorsk.
Det kopernikanske system er på denne tid det nye, men fortsat forkætrede paradigme, ifølge hvilket Solen er i centrum, hvorimod det er det gamle ptolemæiske system, der fastslår, at både Solen og de øvrige planeter kredser omkring Jorden. Tycho hædrede Kopernikus, men betvivlede både det klassiske geocentriske og det nye heliocentriske paradigme og opstillede sin egen model.
Det hæmmer ikke bogens mange øvrige kvaliteter, der side for side præsenterer nye historiske højdepunkter og skønne lokaliteter.
Smart layout
Bogens layout er gennemtænkt i alle detaljer, så alt fra kort, flag og våbenskjolde til gps-koordinater, QR-koder og noter om flora og fauna spiller harmonisk sammen med hovedteksten i de meget veldisponerede sideopslag, der er rige på klare og velvalgte fotos og illustrationer.
Der er kun grund til at fremhæve designerne Mie Ringsted og Mads Toft Jørgensen, der har løst det for en sådan bog afgørende, men altid vanskelige puslespil, som får brugervenlighed og elegance til at komplementere hinanden på indbydende vis.
De mange detailoplysninger drukner aldrig, men forstyrrer heller aldrig helhedsindtrykket og bidrager til at gøre bogen til en god læseoplevelse og fremragende rejseledsager.
Se også
Sjældent interview med Assad: Jeg er kommet for at blive
En kaptajn flygter ikke fra sit skib under et stormvejr, siger Assad.
Kystbyer på Sjælland og Fyn oplever større stormfloder
Britisk politi leder efter seks rengøringsfolk i Madeleine-sag
Svenskerne triumferer i VM-finale på hjemmebane
Det svenske ishockeylandshold lod sig ikke ryste af schweizisk føringsmål og vandt VM-finalen med 5-1.
TV-redaktøren efter granprixsejr: Nu begynder spekulationerne og konflikterne
Gatsby, glamour og piskende regn
Pilen peger i retning af bundseedning til FCK
Samtlige 22 direkte kvalificerede hold til Champions League er fundet.
Vådt marathon fik mindre opbakning: »Det var skidt for publikum«
Kravlede op på et tog: To unge mænd er »voldsomt forbrændte«
To unge mænd fik kørestrøm fra tog igennem sig på Helsingør Station.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Bøger
Køb til din væg
Årets pressefotograf
Jacob EhrbahnAdam og Adam
Roald AlsTophistorier Kultur
Seneste TV
17. maj. KL. 09.11 TV Politiken.dk i Cannes: Store forventninger til årets film festival
14. maj. KL. 09.32 TV »Er du sikker på, at en 20-årig synes det er sjovt, at du svinger med din tissemand«
7. maj. KL. 11.29 TV Få et smugkig på det nye ABBA-museum
4. maj. KL. 13.58 TV Smugkig på bøhlandet: Se det nye TV 2 Fri studie
4. maj. KL. 10.42 TV Kom backstage: Kierkegaards liv tegnet af Philip Ytournel
BOGLISTEN
Et udvalg af de bøger, redaktionen har modtaget. En del har været eller bliver anmeldt i Politikens spalter.
3.5-15.5
25.4-2.5
18.4-25.4
11.4-17.4