Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Little Red Riding Hood
Et foruroligende billede, der med en effektiv farvekomposition fortæller billedelementer fra folkefortællinger og nyhedsstrømme.
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 165 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 139 kr.
Alm. pris 149 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
Pluspris 190 kr.
Alm. pris 230 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|





Svensk bog tager mænd, der slår kvinder under professionel behandling
Familievold. Lars-Åke Kastling har skrevet en brugbar bog, om end teoridelen er noget diffus. - Foto: JESPER STORMLY HANSEN (arkiv)
En svensk socialrådgiver trækker på sin egen fortid i arbejdet med voldsramte familier.
Seneste Nyt
Navne
Seneste TV
TV Fodboldfans og politi i voldsomme kampe efter Madrid-derby
TV Cirkus på borgen: Dagpenge-face med Joakim og Johanne
TV »Det var voldsomt. Det var meget voldsomt«
TV Skru tiden tilbage: Voldsomme uroligheder, gadebål og kampklædt politi den 18. maj 1993
TV Redaktør om 18. maj: Følelsen af afstand mellem folket og politikerne findes endnu
TV Politiet trækker pistolerne »Skyd efter benene«
TV Obama: Vi har set bevis på, at Syrien bruger kemiske våben
TV Kæmpeeksplosion på Månen: Se billederne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Anmeldelse Mænd der slår kvinder
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Vold i nære relationer er fortsat et stort og overset problem i Danmark.
I hverdagslivet taler vi nødig om denne vold, og det lader også til, at de danske forskningsmiljøer har fortrængt fænomenet.
Selv om ca. 70.000 kvinder hvert år udsættes for vold udøvet af mænd i Danmark, er der kun meget sparsom forskning i, hvordan man skal forstå volden og behandle voldsmændene – i hvert fald inden for psykologien.
Måske bryder vi os ikke om at blive mindet om, at der også i velregulerede velfærdssamfund findes vold i de nære relationer, der ellers burde være præget af kærlighed og respekt?
Egne erfaringer
Forlaget Klim har nu oversat den svenske socialrådgiver og familiebehandler Lars-Åke Kastlings bog om mænd, der slår kvinder og børn.
Bogen balancerer genremæssigt mellem den videnskabeligt formidlende tekst og den mere personlige bekendelse. Kastling indleder med sine egne barndomsoplevelser af vold og fortæller, hvordan han selv har optrådt voldeligt som voksen over for sit barn.
Denne oplevelse fik Kastling til at gå i terapi, og han har siden indtaget en professionel rolle som behandler af voldelige mænd.
Bogen formidler viden om forskellige temaer som manderollen, følelser og behandling af voldelige mænd.
Men de bedste afsnit er dem, hvor vi får indblik i konkrete menneskers historier om vold.
Kastling er dygtig til at beskrive cases, dels fra sit eget liv, men bestemt også fra sin praksis som behandler.
Problemer med skammen
Til gengæld er bogen mere tynd rent teoretisk.
Den bygger sin forståelse af voldelige mænd på en lidt diffus teori om følelser, hvor især skammen udnævnes som voldens primære mekanisme: Mænd antages at slå pga. en uerkendt skam, og volden får dem til at skamme sig endnu mere, hvilket fører til mere vold, og så fremdeles i en ond cirkel.
Kastling går her for let hen over skammens positive funktion som moralsk kontrolfølelse og modsiger næsten sig selv, når han fortæller om, hvordan det netop var skamfølelsen, der fik ham til at søge hjælp, da han selv havde ageret voldeligt.
Oversættelsen kan forhåbentlig bidrage til, at volden kommer mere i søgelyset i Danmark, og kan anbefales som en første introduktion til dette tragiske og alt for udbredte fænomen.
Se også
Nato-general: 170 millioner danske bistandskroner forsvinder i Afghanistan
Udviklingsministeren afviser påstande om svind på over 30 procent af dansk bistand til afghanere.
Svenske fans før popbrag: Værtskabet har gjort os lykkeligere
Fødevareekspert advarer: Hvis der er grøn pels på maden, skal det hele smides ud
When Saints Go Machine drømmer om at sige »In your face, Chris Martin!«
Kvartettens musik er sindrig som en skærsommernatsdrøm. På vejen dertil ligger utallige maltrakterede popskitser.
Tømrersvend: Bureaukrater nasser på velfærden
Nørdernes Oscaruddeling: Ung dansker vinder videnskabspriser
Ambitiøs kunstcafé serverer ægte madglæde
ART Café på ARoS satser på nordisk frokost med et moderne pift.
De færreste kan leve op til Angelina Jolies nye bryster
Filmselskab pudser advokater på rival i strid om kokkefilm
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Bøger
Køb til din væg
Årets pressefotograf
Jacob EhrbahnAdam og Adam
Roald AlsTophistorier Kultur
Seneste TV
17. maj. KL. 09.11 TV Politiken.dk i Cannes: Store forventninger til årets film festival
14. maj. KL. 09.32 TV »Er du sikker på, at en 20-årig synes det er sjovt, at du svinger med din tissemand«
7. maj. KL. 11.29 TV Få et smugkig på det nye ABBA-museum
4. maj. KL. 13.58 TV Smugkig på bøhlandet: Se det nye TV 2 Fri studie
4. maj. KL. 10.42 TV Kom backstage: Kierkegaards liv tegnet af Philip Ytournel
BOGLISTEN
Et udvalg af de bøger, redaktionen har modtaget. En del har været eller bliver anmeldt i Politikens spalter.
3.5-15.5
25.4-2.5
18.4-25.4
11.4-17.4