Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Little Red Riding Hood
Et foruroligende billede, der med en effektiv farvekomposition fortæller billedelementer fra folkefortællinger og nyhedsstrømme.
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 165 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 139 kr.
Alm. pris 149 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
Pluspris 190 kr.
Alm. pris 230 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|





Kofi Annans erindringer giver godt indblik bag facaden
Udkald. Kofi Annan takker af som FN's generalsekretær ved sin sidste officielle pressekonference i FN's hovedkvarter i Genève, november 2006. - Foto: AP/Keystone, Salvatore Di Nolfi (arkiv)
Kofi Annans arbejde som FN's generalsekretær bar frugt, men var heller ikke uden omkostninger.
Seneste Nyt
Navne
Seneste TV
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Anmeldelse Interventions
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Carsten Staur
Carsten Staur er FN-ambassadør.
Han har skrevet 'Den globale udfordring. FN mellem relevans, legitimitet og handlekraft', 2011.
Kofi Annan var FN’s generalsekretær fra 1997 til 2006.
Det var afgørende år for FN, og Annans erindringsbog – skrevet sammen med hans tidligere nære medarbejder Nader Mousavizadeh, nu direktør for Oxford Analytica – fremhæver med rette de opnåede resultater.
Det var på Annans initiativ, FN’s 2015-mål blev formuleret, og han stod også bag skabelsen af Den Globale Fond til Bekæmpelse af Hiv/aids, Tuberkulose og Malaria.
Annan var ligeledes en nøgleperson i etableringen af Den Internationale Straffedomstol og fik med vedtagelsen af princippet om ’Responsibility to Protect’ skabt en langt stærkere mulighed for verdenssamfundet til at gribe ind over for folkedrab og forbrydelser mod menneskeheden.
LÆS PORTRÆTDiplomatiets rockstjerne
Vel at mærke, hvis FN’s Sikkerhedsråd vil.
Og det er netop forholdet til Sikkerhedsrådet og de fem faste medlemmer (USA, Storbritannien, Frankrig, Rusland og Kina), der er det gennemgående politiske tema i Annans bog. Især forholdet til USA.
Russisk veto
Bogen både begynder og slutter med Irakkrigen i 2003, hvor Annan kom på konfrontationskurs med Bushregeringen.
FN-pagten gør det klart, at militær intervention – ud over hvor der er tale om selvforsvar – efter folkeretten forudsætter et mandat fra FN’s Sikkerhedsråd.
Under den første Golfkrig i 1991, som blev fremprovokeret af Iraks besættelse af Kuwait, brugte præsident George H.W. Bush og udenrigsminister James Baker måneder på at samle en bred politisk koalition bag den militære aktion mod Saddam Hussein, og på at tilvejebringe et sikkerhedsrådsmandat for indsatsen.
Der er situationer, som ikke er helt så klare. Sikkerhedsrådet var således tydeligt handlingslammet under de serbiske overgreb mod det albanske befolkningsflertal i Kosovo i 1999. Rusland lagde ikke skjul på, at et forsøg på at give Nato et mandat til at gribe ind mod Serbien ville blive mødt med et russisk veto i Sikkerhedsrådet.
LÆS OGSÅAnnan: Det internationale samfund har fejlet i Syrien
For Kofi Annan var dette en umulig situation.
Han havde som chef for FN’s fredsbevarende operationer i midten af 1990’erne et medansvar for FN’s manglende indgriben i forhold til folkedrabet i Rwanda og myrderierne i Srebrenica.
LÆS MERESrebrenica-ofre: FN er medskyldige i folkedrab
Derfor accepterede han i 1999, at Nato greb ind over for Serbien og indledte luftbombardementer af Beograd. Selvsagt i bløde diplomatiske vendinger, men med en klar tilkendegivelse af, at magtanvendelse fra tid til anden kunne være legitimt, også uden et formelt sikkerhedsrådsmandat, når det skete af humanitære grunde og for at sikre freden.
Begrænset støtte
Som Annan ser det, holdt dette argument ikke i Irak i 2003.
Der var ikke som i 1991 tale om et irakisk angreb på et naboland, og den humanitære situation i Irak var, som den hele tiden havde været. Præsident Bushs ønske om at sætte militært ind mod Saddam Hussein havde meget begrænset støtte i Sikkerhedsrådet.
Ikke kun Rusland var imod, men ifølge Annan også Kina, Frankrig, Tyskland, Mexico og Chile.
Udenrigsminister Colin Powell forsøgte at overbevise Sikkerhedsrådets øvrige medlemmer om, at Saddam rådede over masseødelæggelsesvåben og derfor udgjorde en trussel mod regionen.
De amerikanske beviser overbeviste kun få – og helt forståeligt: Der var ingen masseødelæggelsesvåben i Irak.
’Oil for Food’-skandalen
For Kofi Annan blev det en situation, der satte skel. Hårdt presset af en BBC-journalist gav han udtryk for, at den amerikanske invasion af Irak var ulovlig (»illegal«) i forhold til FN-pagten.
Reaktionerne i Washington og London var stærke og umiddelbare, men Annan står i bogen ved sine ord – og peger også på, at krigen var med til at skabe afstand mellem USA og mange andre lande, der efter 11. september ellers havde haft stor sympati for og medfølelse med USA.
Annan erkender klart det ansvar, han havde for ’Oil for Food’-skandalen, hvor en række FN-ansatte – og virksomheder – var dybt involveret i korruption og misbrug af midler. Problemerne blev ikke mindre af, at hans søn, Kojo, havde haft en konsulentkontrakt med et schweizisk firma, og at sønnen ikke fortalte sin far hele sandheden om sit engagement.
Men han lægger heller ikke skjul på, at ’nogen’ nok også brugte ’Oil for Food’ til at forsøge at ramme ham og FN efter Irak-udtalelserne.
God bog at blive klog af
Kofi Annan er stolt af de resultater, han nåede som FN’s generalsekretær, og tilfreds med, at meget af det, han satte i gang, har vist sig at være særdeles bæredygtigt.
Men det har også haft sin pris. ’Interventions’ giver et godt indblik i international politik bag facaden og det pres, som FN’s generalsekretær til stadighed er udsat for fra stormagternes side.
Det er en særdeles velskrevet bog og en god bog at blive klog af.
Se også
Sidste udkald: Danske skatteål får kniven for struben
EU tager første skridt til at hæve bankhemmeligheden - og bekæmpe skattesnyd.
Værn mod vand kan gøre byen blågrøn
Stort flertal af lægerne vil opsige aftale med det offentlige
Lægerne er klare i mælet: Aftalen med det offentlige skal siges op.
Liberalt klimasyn er en faktafjendtlig religion
Liberal Alliances Ungdoms formand spreder religiøs markedsfundamentalisme.
Minister styrker dopingkampen
Brev afslører: Kommune lagde ord i munden på politi for at standse bar
Indbyggere havde mindst 16 minutter til at søge ly
Skolebørn overlevede, efter de havde søgt ly i badeværelse.
Fedmeoperation er et skridt mod Det Hvide Hus
Kaboom: Se 3,5 kilometer motorvej blive sprængt i luften
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Bøger
Køb til din væg
Årets pressefotograf
Jacob EhrbahnAdam og Adam
Roald AlsTophistorier Kultur
Seneste TV
21. maj. KL. 11.41 TV Politiken.dk i Cannes: To film har skilt sig ud i kampen om De Gyldne Palmer
17. maj. KL. 09.11 TV Politiken.dk i Cannes: Store forventninger til årets film festival
14. maj. KL. 09.32 TV »Er du sikker på, at en 20-årig synes det er sjovt, at du svinger med din tissemand«
7. maj. KL. 11.29 TV Få et smugkig på det nye ABBA-museum
4. maj. KL. 13.58 TV Smugkig på bøhlandet: Se det nye TV 2 Fri studie
BOGLISTEN
Et udvalg af de bøger, redaktionen har modtaget. En del har været eller bliver anmeldt i Politikens spalter.
3.5-15.5
25.4-2.5
18.4-25.4
11.4-17.4