Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Little Red Riding Hood
Et foruroligende billede, der med en effektiv farvekomposition fortæller billedelementer fra folkefortællinger og nyhedsstrømme.
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 165 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 139 kr.
Alm. pris 149 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
Pluspris 190 kr.
Alm. pris 230 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|





Man finder ingen hemmeligheder i Anne Linnets testamente
mundfuld. Over 600 sider skriver Anne Linnet om sit musikalske, seksuelle og familiemæssige liv i 1970'erne og 1980'erne. - Foto: HAGLUND MARTIN KURT
Kan man redigere et ikon? Eller måske er spørgsmålet snarere, om ikonet vil lade sig redigere?
Seneste Nyt
Navne
Seneste TV
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Anmeldelse Testamentet
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:I Anne Linnets selvbiografiske ’Testamentet' ville en myndig hånd ikke have været nogen skade til.
Næsten 600 siders kronologisk beskrivelse af damens musikalske, seksuelle og familiemæssige liv i 1970’erne og 1980’erne er en anselig mundfuld, selv for en trofast dansemus, når forfatterens mere dybtliggende ærinde fortoner sig i stolpe-op-og-stolpe-ned namedroppende metervarer så godt som blottet for pointer.
Lige med undtagelse af hovedpointen, at Anne Linnet har ageret som enhver mand. Har taget sig samme friheder, udlevet drømmene om succes og fået magt og anseelse i dansk kulturliv - som en anden Jørgen Leth, havde jeg nær sagt.
Ingen tvivl om, at hun har knoklet som en hest hele vejen fra årene med Holger Laumann i Tears til tiden i Marquis de Sade. Periodemæssigt når hun desværre ikke videre omkring, trods den omfangsrige tekst.
Men man forstår, at livet i disse årtier var gennemstrømmet af menneskemøder og kunstneriske udfordringer. Og frem for alt rummede en seksuel modning, der indbefattede omgang med en hob navngivne kultur-kendisser af begge køn.
LÆS OGSÅAnne Linnets sexliv på bog er en sællert
Tankevækkende, som netop disse beskrivelser har påkaldt sig presseinteresse i det ellers så frisindede Danmark. Herregud.
Marqui'ens nat
En ægte undren hos denne anmelder er imidlertid selvbiografiens manglende interesse for 'tiden'.
Dels som årstal indsat her og der til pædagogisk at lette læserens navigation i respekt for, at det måske ikke er alle, der kan bagkataloget udenad. Og dels datidens tidsånd, som den påvirkede musikeren og mennesket og muliggjorde de kunstneriske fremstød, hun vitterlig var repræsentant for i 1970’ernes unisexede årti op gennem de punklyriske sort-80’ere.
Dén
nat i Christianias Grå Hal, julen 1983, hvor Marquis'en åbenbarede sit
grænseoverskridende lydunivers med bar røv og piskeslag, og vi, en flok
snothvalpe fra de storkøbenhavnske omegnskommuner, tøvende men betaget
fandt fodfæste i dronningens nye påfund.
Hvor kom den nat fra? Hvorfor kunne hendes seksuelle oplevelser i New Yorks S/M-kældre sættes direkte på musikalsk formel og fortæres uden forbehold af publikum? Hvad var mulighedsbetingelserne i tiden for præcis dette musikalske udtryk?
Ja, hvorfor var mulighederne otte år tidligere gunstige for dannelsen af et band udelukkende bestående af kvindelige musikere? Hvorfor væltede Shit & Chanel spillestedet ’Trinbrættet’ i Aarhus aften efter aften?
Lærer ikke mere end fra sladderpressen
Ingen bud. Blot detaljemættede beskrivelser af forløbet, som hun efter al sandsynlighed har oplevet det. Hvilket er ærgerligt, når nu lejligheden var der til at løfte 'det skete' en etage op ved hjælp af et par analytiske udlægninger, strammet til med opsamlende refleksioner over erfaringshøstens betydning for hendes personlighedsudvikling – måske endda tematiseret, hvem ved.
LÆS OGSÅAnne Linnet vakler på sit nyeste album
Ironisk nok holdes hele balladen sammen af en rammefortælling, hvori Linnets barnebarn Kristine i år 2033 modtager farmors tre dagbøger, en lyseblå, en sort og en hvid, for herigennem at lære sit ophav bedre at kende.
Om barnebarnet bliver klogere, skal jeg ikke kunne sige. Vi andre derimod lærer ikke mere om Anne Linnet end det, kulørte blade og tabloidpressen for længst har viderebragt.
Se også
Danske læger udskriver falske regninger for fiktive konsultationer
Regioner opfordrer borgerne til selv at tjekke deres regninger på nettet.
Bayern rejser sig i et brag af en finale
Yderligere tre anholdt for drab på soldat i London
Pia K. efter Løkke-interview: »Jeg synes, det var pinligt«
Tidligere DF-formand er forbløffet over omdiskuteret Lars Løkke-interview.
Kessler er ankommet: Jeg vil være den bedste i aften
Forbrugerrådet: Brugerne taber på nyt retursystem på rejsekortet
Uniformeret soldat stukket med kniv i halsen Paris
En uniformeret fransk soldat er lørdag blevet angrebet med en kniv af en ukendt gerningsmand midt i Paris.
Spådom i Cannes: Her er årets vindere på verdens vigtigste filmfestival
Homomarch blev opløst efter få minutter: Russisk politi anholder 30
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Bøger
Køb til din væg
Årets pressefotograf
Jacob EhrbahnAdam og Adam
Roald AlsTophistorier Kultur
Seneste TV
23. maj. KL. 15.05 TV Anmelderne er delte i Cannes: Se nye klip fra 'Only God forgives'
21. maj. KL. 11.41 TV Politiken.dk i Cannes: To film har skilt sig ud i kampen om De Gyldne Palmer
17. maj. KL. 09.11 TV Politiken.dk i Cannes: Store forventninger til årets film festival
14. maj. KL. 09.32 TV »Er du sikker på, at en 20-årig synes det er sjovt, at du svinger med din tissemand«
7. maj. KL. 11.29 TV Få et smugkig på det nye ABBA-museum
BOGLISTEN
Et udvalg af de bøger, redaktionen har modtaget. En del har været eller bliver anmeldt i Politikens spalter.
3.5-15.5
25.4-2.5
18.4-25.4
11.4-17.4