-
BOGLISTEN: Bogliste 2.2-8.2
-
DU BESTEMMER: Hvem skal vinde årets IBYEN-priser?
-
ÅRETS FOTOSERIER: Læserne klikkede mest på sig selv
-
PLUS: Debat
27. februarFri entré med Pluskort
Særtryk 1970-1979
Politiken har et stort udvalg af særtryk fra 1970´erne, klik her for at se mere...
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 1585 kr.
Alm. pris 1985 kr
|
|
Pluspris 685 kr.
Alm. pris 860 kr
|
|
Pluspris 1585 kr.
Alm. pris 1985 kr
|
|
Pluspris 25 kr.
Alm. pris 50 kr
|





Spånkurven har fået sit eget opslagsværk
Bæredygtig. Spånkurven i sin storhedstid - her på Københavns grønttorv omkring 1910.
Per-Olof Johansson fortæller spånkurvens ærværdige historie og fletter sin egen familiekrønike ind.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV 30.000 år gammel blomst genopstår fra de døde
TV Se hvordan filmen om Margaret Thatcher blev til
TV Nikolaj Lie Kaas: Det er hårdt at lave teater
TV Helle Thorning: Det var en svær, men rigtig beslutning
TV Præsident Obama giver den som blues-sanger
TV Spilredaktøren anmelder Sonys nye mobile konsol
TV Obama holdt intimkoncert i Det Hvide Hus
TV Politisk redaktør: S-SF-aksen er faldet fra hinanden
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Anmeldelse En tid med spånkurve
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Når jeg trækker ukrudt op fra mine ganske få bede – et med roser, et med nogle lidt sølle krydderurter – smider jeg det i en gammel spånkurv. Det var én, der fulgte med huset.
Den har jeg behandlet nogenlunde pænt, dvs. sat den ind, når det har regnet stærkt, og den er også altid kommet i hus, når efteråret melder sig og sætter en stopper for haveriet. Men jeg har – må jeg tilstå – ikke behandlet den med synderlig respekt. Den er jo blot en ganske almindelig kurv.
Men det er slut nu, efter jeg har læst bogen om spånkurven og dens historie.
For selvfølgelig har spånkurven også sin historie, hvilket jeg aldrig har skænket en tanke. Ej heller hvordan den blev fremstillet. Men det ved jeg nu, og det er – eller rettere var, for spånkurven er som så meget andet også historie nu – ikke nogen hel enkel proces.
Fugtige spåner
Man starter med at tage et fyrretræ – ja, man kan også godt anvende poppel, asp eller ask. Så flækker man stammen, barker den af, høvler den til tynde spåner, som bliver målt ud og skåret til, og endelig kan man begynde at flette. Spånerne skal være fugtige, mens man fletter.
Opfletningen, som det hedder, begynder ved et hjørne, og når kurven er flettet op, bliver den forsynet med en ‘jourer’. Sådan blev en gjord kaldt i kurveflettersproget. Til sidst kommer hanken så på. Så skal kurven tørres, for flettematerialet skal som allerede nævnt være fugtigt under arbejdsprocessen, for ellers kan man ikke bøje det.
Men det er kun få kurve, som får – eller skal vi skrive fik – en sådan makeup malet på. De fleste kurve bibeholdt deres nøgterne udseende, fordi de skulle anvendes til meget jordbundne opgaver. Som f.eks. til opsamling af ukrudt.
Irma-pigens kurv
Spånkurven indgik også i reklamer, og en kendt og elsket reklamefigur har i masser af år stædigt holdt fast i sin kurv, nemlig Irma-pigen.
Mange af de spånkurve, som blev solgt på markeder herhjemme, stammende fra Sverige, mens nogle blev fremstillet i Allerød eller Lillerød, som Allerød hed engang. Og det er en af ætlingene fra Allerød-fabrikken, Per-Olof Johansson – som i en gennemillustreret bog fortæller spånkurvens ganske lange historie.
Sammenvævet med kurvens historie fortæller han også om både sin danske og svenske familie og deres historier og om deres kurve-hverdage, en ganske omstændelig omgang, som måske nok mest har familiernes interesse, mens kurvens historie har mere almen interesse. En historie, der er slut nu.
Træer fældes stadigvæk, flækkes og høvles op, men de bruges ikke længere til at lave kurve med. Andre materialer har vundet og udmanøvreret kurven, og en plastpose fylder nu heller ikke helt så meget som en velvoksen kurv.
Trist? For et sentimentalt gemyt ja, men så må jeg jo glæde mig over kurven, der står og venter i udhuset på, at ukrudtet igen skal begynde at spire.
POLITIKEN – Dagens overblik, analyser og det bedste fra sportens verden
Læs Politiken hver dag BESTIL I DAG
Afghanere angriber norsk base med stenkast
Norske soldater holder vrede afghanere stangen med tåregas og varselsskud.
1,4 millioner pornosurferes mail og kodeord lækket
Mindst 700 danskere har fået offentliggjort deres personlige oplysninger.
Thorning tager EU's økonomiske krise med til Barack Obama
Regeringen tilbageruller sænket kriminel lavalder
Den kriminelle lavalder er igen 15 år. »Forkert signal«, siger V-ordfører.
Sladderblad viser dødsfoto af Whitney
Problemerne tårner sig op i den møgforkælede folkekirke
Jeg tager ikke imod et job i Netto
Jeg er en ung kvindelig studerende, som prøver at gå uden om Netto.
Ombudsmand går ind i tvist om åbenmundet professor
Sagen om dekan-advarsel til musikprofessor på Aarhus Universitet rejser »spørgsmål om offentlige ansattes ytringsfrihed«.
Amerikanerne er bekymrede over nyt dansk lovforslag
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Seneste Bøger
Seneste TV
22. feb. KL. 21.37 TV Se hvordan filmen om Margaret Thatcher blev til
22. feb. KL. 18.14 TV Nikolaj Lie Kaas: Det er hårdt at lave teater
22. feb. KL. 11.09 TV Obama holdt intimkoncert i Det Hvide Hus
22. feb. KL. 11.05 TV Samba-skandale: Taber stormede dommerbordet
21. feb. KL. 17.42 TV Hr. og fru Danmark går nu på deltid
Salget styrtdykker: Økomælk sælges nu som almindelig mælk
Stegt lammeculotte med grønne asparges, ost og ristet brød
debat lige nu
seneste indlæg
mest kommenterede