-
BOGLISTEN: Bogliste 4.5-15.5.
-
TV FRA MUSIKMEKKA: Verdens største festival ligger i Austin
-
ÅRETS FOTOSERIER: Læserne klikkede mest på sig selv
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
The laughing boy af Leif Sylvester
Skulpturen ’Laughing Boy’ kan ikke hedde meget andet, end den gør. For ikke bare storgriner den nye figur i stentøj, som kunstneren Leif Sylvester har lavet, klik her for at se mere...
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 295 kr.
Alm. pris 370 kr
|
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|





Forfatterpars tredje krimi fiser ud i ingenting
Søskendepar. Hvorfor fortsætte, hvorfor partout tænke i en lang serie a la de svenske, når talentet er so oder so? - Foto: FOLKVER PER
Lotte og Søren Hammers tredje krimi er uden mål og retning i plot og sprog.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
TV Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom
TV Er den politiske debat for overfladisk?
TV Nydansker: Vi er en kyllingegeneration
TV SFU-formand: Derfor er finansskatten nødvendig
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Anmeldelse Ensomme hjerters klub
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Bortset fra den banale ’det var en mørk og stormfuld nat-begyndelse’ begynder ’Ensomme hjerters klub’ egentlig meget godt.
En dreng er gået amok med en maskinpistol på sin skole, den hjerteslagsramte kriminalinspektør Konrad Simonsen får en lunken sag sat i gang af en politiker. Men derefter går det desværre meget hurtigt brat ned ad bakke.
Romanen afslører sig som en al for lang politikrimi på alt for mange sider med et meget lille plot.
Om en engelsk piges skæbne i fortiden, fæle klassekammerater og altså en politiaktion, hvor skud fører til et uskyldigt skolebarns død. Uden at dette i øvrigt (be)rører plottet en disse.
Roms koglerier og romerkirkens hellighed
Derimod har vor hjertesvage Konrad bondeanger over, at han engang i 60’erne slog røde Rita med sin politistav, siden gjorde hende gravid og så sendte hende af sted til USA med stjålne penge.
Det sidste gør dog ikke så meget, pengene blev taget fra fagforeningen, og den slags har den jo nok af! Et katolsk postbud er faldet ned ad trapperne, er det mord eller ulykke?
På et tidspunkt arriverer en katolsk biskop i fuld ornat på politigården for at fortælle om Roms koglerier og romerkirkens hellighed. Mens hovedpersonen altmodisch andetsteds bruger en diktafon over for en mistænkt pater. Har han mon lånt den fra Teknisk Museum i Helsingør?
Alenlange absurditeter
På baggrund af politiarbejde, der gør selv politimester Bastian i Kardemommeby til en forensisk og ferm politimand i forhold til opklaringen her i søskendeparrets tredje ombæring om Konrad og komtessen, sendes vi ind i kaskader af dit og dat, endeløse digressioner og sidegader uden ende.
Om katolicisme, clairvoyance, broccoli, begravelse, bisættelse, bønner og børn. Sniksnak, tik tak.
Alle disse alenlange absurditeter, ja, mesterlige krimiforfattere såsom James Ellroy og Fred Vargas leger nu og da med det absurde teater, kunne du som læser bære over med, hvis romanen havde et sprogligt sikkerhedsnet.
En stilistisk trampolin for disse meningsløse, nu og da muntre saltomortaler. Men nej. Sproget svinger usikkert mellem en form for acceptabel realisme i kancellisprog til ubestemmelige sætningsytringer med tåget mening.
Lad os tage et enkelt, men ikke enestående eksempel: Om en hjemløs tænker den brave Konrad på side 385 sålunde:
»En lowlife, en ligegyldig, en, der var i overskud«. Hallo, er der en Jørn Lund til stede i boghandlen?
For slet ikke at tale om billedet af 60’erne, hvor navne såsom Rita og Lucy nok giver ekko af Beatles, Sgt. Peppers klub for ensomme hjerter fra Liverpool, hvor romanen langt om længe munder ud med Rodgers og Hammersteins berømte slager om at gå igennem stormen og aldrig være alene.
Nedturen fortsætter
Ellers er signalementet af ungdomsoprøret fotografier fra Cepos’ opslagstavle på højre side i kantinen. Enhver rationel deduktion og logisk induktion, de to vigtige hjørnesten i hvilken som helst krimi, hårdkogt, blødkogt eller dødkogt, er fjerne byer i genrens Rusland.
Alt dette er hårde ord over for et par sympatiske, venlige og velmenende forfattere, hvis første roman, ’Svinehunde’, med sin burleske og lidt makabre design gav et frisk pust inden for den nordiske krimis middelklasseagtige politiske korrekthed.
LÆS ANMELDELSESprængfarlig incesthistorie er ikke så sort-hvid
Nummer to var noget af en nedtur.
Tak for kold kaffe og meget lidt
Denne er værre, ganske uden mål og retning med hensyn til stringens, plot og sprog. Sågar får teksten den indre dansklærer op i en hver velvillig anmelder.
Debuten og dens efterfølger er efter sigende trykt i 100.000 eksemplarer, købt af forlag i 19 lande.
Så hvorfor fortsætte, hvorfor partout tænke i en lang serie a la de svenske, når talentet er so oder so? Pengene er da fra hjertet vel undt såvel til forlag som til forfattere. Men tak for kold kaffe og meget lidt.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Grandprix-Soluna: »Nå, okay. Den havde jeg ikke lige set komme«
En skuffet Soluna Samay er overrasket over sølle 21 point.
Regeringen vil hæve bankskat
Bankerne skal betale mere i skat i den kommende skattereform. Det giver plads til at droppe den forhadte iværksætterskat.
Zornig stopper som børnerådsformand
Danske krigsveteraner skal meditere
Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.
Så er Danmarks OL-hold på langt over 100 deltagere
Stjerne fra 'Borgen' og 'Forbrydelsen 2' vil helst ikke genkendes i bussen
Mikael Birkkjær ventede med at blive kendt tv-skuespiller.
Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer
Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.
Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
Kæmpesejr sender Pytlicks hold til OL
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Seneste Bøger
Seneste TV
26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
26. maj. KL. 08.33 TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
24. maj. KL. 21.37 TV Se balladen i Baku
24. maj. KL. 20.22 TV Kim Skotte: Cannes mangler et punch i år
24. maj. KL. 14.08 TV Se videoanimationer af det nye Riget
Sådan tjekker du din telefons trådløse net
Gedekølle med citron og persille