Annonce
Annonce
Annonce
Skønlitteratur 31. aug. 2012 KL. 15.07

Anmeldernes nådesløse kritik: Sådan en omgang narrefisse

Erotisk bestseller er litterært set et ubehjælpsomt makværk, lyder dommen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

'Fifty Shades of Grey' - 'Fanget'

Læs mere på bogens danske hjemmeside (eksternt link), og find en gratis læseprøve (eksternt link) på første bind her.

Fuck, hvor er Fifty Shades dog en syg og stupid roman, der promoverer et sygt og stupidt kvindeideal, fra før kvindefrigørelsen kunne kravle

Leonard Christina SKov, Weekendavisen

Romanen er befolket af svage karakterer med meget billige fantasier

Katrine Sommer Boysen, Jyllands-Posten

Som et kvindeligt opråb til tidens mænd - Giv os mere eventyrlig sex! - har den forhåbentlig en mission. Medmindre mændenes svar er, at kvinderne kan få nogle flere bank

Jens Andersen, Berlingske

E. L. James' erotiske roman 'Fifty Shades of Grey' er et globalt megahit. Solgt i millioner af eksemplarer og oversat til 40 sprog.

Den danske udgave, 'Fanget', er på gaden i dag, og den udkommer i et efter danske forhold abnormt stort førsteoplag - 60.000 eksemplarer.

De danske anmeldere undrer sig alle over det fænomen. Berlingskes kritiker, Jens Andersen (i øvrigt den eneste mand, der har fået lov til at anmelde 'Fifty Shades of Grey'), kredser i sin anmeldelse om spørgsmålet:

Kan 31 millioner kvindelige bogkøbere i 41 lande virkelig tage fejl? Han ender med at svare ja.

»Mon ikke en hel del af dem - i købelystens tegn - tror, at de får meget mere med 'Fifty Shades'-trilogien, end de reelt gør? Som erotisk litteratur er den i hvert fald fattig, som triviallitteratur middelmådig og som pornografi ikke så lidt af en vatpik«, skriver Jens Andersen, inden han - lidt forsigtigt - ender med at stange tre stjerner ud til 'Fanget'.

Dansk stil fra 8. klasse
Ekstra Bladets Ditte Okman er ligesom Politikens anmelder nede på blot en enkelt stjerne:

»Det minder mig på mange måder om noget, jeg skrev i dansk stil 8. klasse, da jeg drømte om Erik fra spejder«.

ANMELDELSE Man kan godt blive liderlig af dårlig prosa (1 hjerte)

Også Leonora Christina Skov i Weekendavisen siger nej tak:

»Som litteratur fungerer Fifty Shades ikke. Personerne er nulstrengede, historien papirtynd og sproget pink bubblegum for øjnene«, skriver hun, mens Jyllands-Postens Katrine Sommer Boysen betegner E. L. James' fortælling »som en candyflosset udgave af et bondageeventyr«.

»Det er ikke - overhovedet - den seksuelle relation, der provokerer i 'Fifty Shades', men snarere den kendsgerning, at det leveres så utroværdigt blodfattigt«, skriver hun.

Fantasier om farlige ting
Langt den mest nådige anmeldelse af 'Fanget' finder man hos Marie Louise Kjølbye i Information, selv om hun også slår fast, at det »ville være løgn at kalde hovedpersonerne nuancerede eller handlingen overraskende«.

LÆS OGSÅ Husmorporno er det nye årtis svar på Harry Potter

»Man kan også, som den britiske forfatter Clare Philipson, kritisere romanen for dens S/ M-fascination, for kærlighed og vold indgår som bekendt mange uhellige alliancer. Men for det første er fiktion faktisk fiktion. Og for det andet sker der faktisk ikke noget slemt ...«, skriver Informations anmelder, inden hun konkluderer:

»Spændingen lever i fantasien om alle de farlige ting, som er sjovere at tænke på end at opleve«.

Floskler og fladhed
'Fanget' er ifølge anmelderne altså ikke rigtig litteratur. Kritikerne undrer sig over, at det må være beskrivelserne af sex, der trækker folket til.

LÆS ARTIKEL Mainstreamkulturen har fået sex på hjernen

»Dette første bind viser sig aldrig mere eventyrligt og dæmonisk, end at det hele tiden handler om at tage Anastasia enten bagfra eller i munden. Helst mens hun er bastet og bundet med mandens stålgrå slips«, skriver Jens Andersen i Berlingske og tilføjer, at al eventuel ophidselse »forsvinder i floskler, fladhed og flovser som »Gisp, det er ophidsende«.

»Som et kvindeligt opråb til tidens mænd - Giv os mere eventyrlig sex! - har den forhåbentlig en mission. Medmindre mændenes svar er, at kvinderne kan få nogle flere bank«, skriver han.

Sygt kvindeideal
Også Weekendavisens anmelder er målløs over optagetheden af romanens beskrivelser af sex.

SKRIV Hvorfor er I vilde med 'husmorporno'?

Hun beskriver scenerne som noget ruskomsnusk, »der er nogenlunde lige så pirrende som at hamre en Barbie-og Kendukke mod hinanden«.

»Fuck, hvor er Fifty Shades dog en syg og stupid roman, der promoverer et sygt og stupidt kvindeideal, fra før kvindefrigørelsen kunne kravle«, skriver Leonora Christina Skov.

Billige fantasier
Samme spor er Jyllands-Postens anmelder inde på:

»Romanen er befolket af svage karakterer med meget billige fantasier«, skriver Katrine Sommer Boysen.

»Sproget er gennemgående så jammerligt, at man aldrig overgiver sig til 'Fifty Shades', men står af i Roskilde efter mødet med denne narrefisse af en erotisk roman«, lyder det.

DEBAT Kvinders blikke og fantasier om pikke

DEBAT Fri mig for detaljerne i jeres sexliv

Dicklit.  »Dårlige hårdage og venindefnidder kombineret med blowjobs, spanking og ball gags«, skriver Jyllands-Postens om den genre, som 49-årige E.L. James alias Erika Leonard (billedet) bevæger sig i. Der er i alt tre bøger i serien, og den første udkommer i dansk udgave i dag. Foto: AP