-
BOGLISTEN: Bogliste 4.5-15.5.
-
TV FRA MUSIKMEKKA: Verdens største festival ligger i Austin
-
ÅRETS FOTOSERIER: Læserne klikkede mest på sig selv
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
The laughing boy af Leif Sylvester
Skulpturen ’Laughing Boy’ kan ikke hedde meget andet, end den gør. For ikke bare storgriner den nye figur i stentøj, som kunstneren Leif Sylvester har lavet, klik her for at se mere...
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 295 kr.
Alm. pris 370 kr
|
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|





Irsk krimi fortæller om mord med mening
Krimi. Benjamin Black alias den noble irske forfatter John Banville har siden 2006 udgivet tre sorte kriminalromaner, alle med den misantropiske retsmediciner Quirke som antihelt. - Foto: KIRSTY WIGGLESWORTH
Tredje bind om ungkarlen Quirke og et irsk samfund mellem katolsk bigotteri og middelalderlig menneskeforagt.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
TV Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom
TV Er den politiske debat for overfladisk?
TV Nydansker: Vi er en kyllingegeneration
TV SFU-formand: Derfor er finansskatten nødvendig
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Anmeldelse Christine Falls
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Quirke, den 40-årige patolog og ungkarl, er en lettere alkoholiseret og menneskeforagtende enspænder, hvis kone døde i barselssengen for 20 år siden.
Vi er i 1950’ernes Irland, hvor den keltiske tiger endnu kun er en katolsk tamkat, buret inde i middelalderlig menneskeforagt og religiøs dobbeltmoral.
I krimien ’Christine Falls’, der begynder med, at en ung kvinde gedulgt tager til USA med et spædbarn i bagagen. En anden bringes på lighuset med en forfalsket journal. Øjensynlig skrevet af Quirkes svoger.
Noget er helt galt, og noget tyder på, at en hemmelig orden har magten over den lokale overklasse, både i den irske hovedstad, Dublin, og i den irske del af Boston, USA. Endnu en kvinde bliver dræbt, og ovre i USA møder vi et par, som heller ikke har det for godt i et goldt ægteskab.
Græsk tragedie
Også her viser den klassiske krimi noir sit fjerne slægtskab med den græske tragedie. Med de traurige kærlighedshistorier, hvor skæbnen agerer den hemmelige elsker i et tragisk drama mellem slægt og venner.
Benjamin Black alias den noble irske forfatter John Banville har siden 2006 udgivet tre sorte kriminalromaner, alle med den misantropiske retsmediciner Quirke som antihelt, henlagt til verden af i går for cirka 50 år siden.
Banvilles romaner er inspireret af samme ti års eksistentialistiske og halvreligiøse thriller À la Georges Simenon, Friedrich Dürrenmatt og Graham Greene.
Især den sidste, hvis kritiske syn på den katolske nådeopfattelse og determinisme, Banville til en vis grad deler. Han skrev da også filmmanus til instruktøren Neil Jordans udgave af Grahams Greenes metafysiske trekantsdrama ’Enden på legen’.
Sprogligt brillant
Samme bittersøde kærlighedshistorie risler igennem Blacks historie om en mand mellem to søstre, en forfærdelig hemmelighed og romerkirkens trafik med uønskede børn og deres mødre. Så kom ikke her og sig, at genren kun æstetisk dyrker det sorte for det sortes egen skyld.
’Christine Falls’ er nemlig både en inciterende og engageret sædeskildring og en sprogligt brillant roman med den poetiske prosastil, der kendetegner storbykrimien, når den er allerbedst og blændende.
Skidt med, at plottet er løsagtigt og slutningen åben, læseren er hele vejen godt underholdt med mord med mening.
Om livets meningsløshed, kærlighedens flygtighed og eksistentiel kedsomhed, der stadigvæk er en dødssynd, også selv om Gud muligvis er død.
Se også
Grandprix-Soluna: »Nå, okay. Den havde jeg ikke lige set komme«
En skuffet Soluna Samay er overrasket over sølle 21 point.
Uidentificeret person er død i bilbrand på Sydsjælland
En person er død i bilbrand i Haslev. Politiet formoder, at der er tale om en ulykke og undersøger brandårsag.
Regeringen vil hæve bankskat
Bankerne skal betale mere i skat i den kommende skattereform. Det giver plads til at droppe den forhadte iværksætterskat.
Zornig stopper som børnerådsformand
Lisbeth Zornig Andersen vil efter tre år i spidsen for Børnerådet gøre en indsats for de mest udsatte familier. Hun glæder sig over, at børn nu får et sted at klage.
Danske krigsveteraner skal meditere
Ung kvinde voldtaget på vej hjem fra karneval
En 19-årig pige var på vej hjem fra byen i Aalborg, da hun blev overfaldet af to mænd. Den ene voldtog hende.
Stjerne fra 'Borgen' og 'Forbrydelsen 2' vil helst ikke genkendes i bussen
Mikael Birkkjær ventede med at blive kendt tv-skuespiller.
Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer
Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Seneste Bøger
Seneste TV
26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
26. maj. KL. 08.33 TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
24. maj. KL. 21.37 TV Se balladen i Baku
24. maj. KL. 20.22 TV Kim Skotte: Cannes mangler et punch i år
24. maj. KL. 14.08 TV Se videoanimationer af det nye Riget
Sådan tjekker du din telefons trådløse net
Gedekølle med citron og persille