Annonce
Film 20. jul. 2010 KL. 08.54

Publikum svigter danske film

Dansk film eksperimenterer for lidt, mener Producentforeningens direktør.

Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Publikumsandel

Dansk film har i en årrække kunnet bryste sig af at sidde på en meget høj andel af det danske publikum. I Europa kun overgået af Frankrig. Men nu falder andelen.

Så stor var danske films andel af solgte billetter:
2003: 26 procent
2004: 24 procent
2005: 32 procent
2006: 25 procent
2007: 26 procent
2008: 33 procent
2009: 17 procent
2010, første halvår: 17 procent

Kilde: Det Danske Filminstitut

Der var ikke tale om et enkelt dårligt år, da dansk film i 2009 nærmest satte bundrekord i solgte billetter.

Dengang var forklaringen, at nedturen blandt andet hang sammen med, at den dansk-instruerede, men svensk-producerede ’Mænd der hader kvinder’ tog publikum fra de danske film.

LÆS ARTIKELStieg Larsson smadrer billetsalget

Den undskyldning dur ikke i år.

Og selv om der er solgt lidt flere billetter i første halvår af 2010 sammenlignet med samme periode sidste år, så står danske film ligesom sidste år kun for 17 procent af billetterne mod 33 procent i 2008.

Ikke decideret frygt
»Det er for tidligt at tale om en trend. Men vi må også være nøgterne og sige, at flere film simpelthen ikke har leveret det, vi håbede. Samtidig er konkurrencen fra amerikansk film blevet større. Specielt på børne- og ungdomsområdet kommer der rigtige gode film som ’Op’. Og vi må jo konstatere, at folk går lige så meget eller mere i biografen, men vælger noget andet end danske filmtilbud«, siger Steffen Møller-Andersen, områdedirektør for Publikum og Formidling i Filminstituttet.

Både han og direktør i Producentforeningen, Klaus Hansen, har dog forventninger til efterårets danske premierer med blandt andre Susanne Biers ’Hævnen’ og dansk films største succes nogensinde, Olsen-banden, der genopstår som animationsfilm i 3D.

Det vil få andelen af biografbilletter i vejret, håber de.

»Så der er ikke en decideret frygt endnu. Men en vis nervøsitet over situationen«, siger Klaus Hansen.

Flere film har simpelthen ikke leveret det, vi håbede

Steffen Andersen Møller, DFI

Brug for eksperimenter
Både Filminstituttet og Producentforeningen peger på den økonomiske krise i filmbranchen som en af forklaringerne på, at danske film klarer sig dårligere.

»Risikovilligheden og lysten til at gå ud med de store spændende eksperimenter er noget mindre i dag end for tre-fire år siden. Der er brug for eksperimenter både for de mere underholdende mainstreamfilm og de kunstnerisk smalle. Der er en tendens til, at filmbranchen synes, det er farligt at bevæge sig ud i det ukendte, fordi økonomien er så dårlig. Men det er nødvendigt for at få fat i publikum«, siger Klaus Hansen.

I årets første seks måneder har kun en enkelt film kunnet trække over 200.000 mennesker i biografen. Det var ’Far til fire – på japansk’, som 430.000 har set.

Nedtur for Vinterberg-film
Andenpladsen indtages af Kenneth Kainz’ ’Parterapi’, som 146.000 har løst billet til.

Men mere end 10 spillefilm har trukket langt under 100.000 i biografen.

Thomas Vinterbergs ’Submarino’, der af anmelderne blev betegnet som hans bedste siden ’Festen’, har kun 45.000 set.

'Armadillo' har kant
Klaus Hansen mener, at krigsdokumentaren ’Armadillo’ er et fremragende eksempel på, at når en film går ud til kanten, så kommer publikum også. Filmen har trukket over 100.000 i biografen, hvilket er meget højt for en dokumentarfilm.

»Armadillo er beviset på, at det kan lade sig gøre, når man prøver noget nyt«, siger han.

LÆS OGSÅParadoksalt: Dansk dokumentarfilm er i krise

Hvordan får vi flere af den slags film?

»Det er nødvendigt med bedre finansiering både i form af støtte fra finansloven og generelt. Vi skal have flere finansieringsmuligheder med skattefradrag og måske også forpligte internetudbyderne til at investere i dansk film«, siger Klaus Hansen.

LÆS OGSÅFilminstitut vil af med stive støtteregler

Lempelse af skattereglerne
Producentforeningen foreslår blandt andet, at man med inspiration fra Irland lemper skattereglerne for udenlandske investorer, der vil investere i dansk filmproduktion.

Der er brug for eksperimenter både for de mere underholdende mainstreamfilm og de kunstnerisk smalle

Klaus Hansen, Producentforeningen

Foreningen foreslår en skatteordning, hvor 80 procent af investeringen er fradragsberettiget.

Men råber man ikke altid på flere penge, hver gang det går skidt?

»Jo, det gør man jo i alle sektorer. Vi bare skal huske, at vi fra begyndelsen af 1990’erne har bygget en branche op i Danmark af internationalt niveau, der laver kultur, skaber eksportindtægter og arbejdspladser. Nu er økonomien helt i bund, fordi nogle markedsmæssige ting har ændret sig (blandt andet er dvd-salget styrtdykket, red.). Derfor er der fare for, at vi taber alt det, der er blevet bygget op. Og man kan aflæse udviklingen på publikumstilstrømningen«, siger Klaus Hansen.

Han vil dog ikke betegne en markedsandel på 17-20 procent som en katastrofe for dansk film. I international målestok er det fortsat højt.

»Men det betyder ikke, at det er godt nok. Vi vil have en større markedsandel«, siger Klaus Hansen.

Annonce

POLITIKEN – Dagens overblik, analyser og det bedste fra sportens verden

Læs Politiken hver dag BESTIL I DAG

- Få dine daglige kulturnyheder på mail

Annoncer
Gældskrisen
13. feb. KL. 10.30
URO. Masser af grækere var på gaden i går i protester mod den sparepakke, som det græske parlament nu har stemt igennem. - Foto: Nikolas Giakoumidis/AP

Ekspert: Det er som at tisse i bukserne for grækerne

Redningspakken sætter ikke gang i hjulene i Grækenland, vurderer lektor.

Sport
13. feb. KL. 10.17
Alien. Lance Armstrong på sit velkendte redskab. Han kan også svømme og løbe hurtigt. - Foto: Arnulfo Franco/AP

Armstrongs overmand: Han kommer fra en anden planet

Alle kom for at se giraffen, men Bevan Docherty gav Lance Armstrong baghjul i halv ironmankonkurrence.

Sport
13. feb. KL. 10.00

Zambia gik amok efter sejren i African Nations Cup

Der var fuldt blæs på vuvuzelaerne, da Zambia overraskede ved de afrikanske mesterskaber.

Annoncer
Annoncer

Seneste Film

Seneste TV

01:15

13. feb. KL. 10.34 TV Se Whitney Houstons sidste optræden

Det sker
Gys! I vinterferien kan du bl.a. tage børnene på Zoologisk Museum, hvor de kan se istidsdyr såsom mammutten. - Foto: MARTIN BUBANDT
11. feb. KL. 11.39

Guide: Gør vinterferien helt vildt kreativ

ibyen anbefaler

restaurant & cafe