Annonce
Film 25. okt. 2010 KL. 18.30

Mel Gibson fyret fra tømmermændskomedie

Skandaleombruste Mel Gibson får kniven. Han erstattes af Liam Neeson.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

En birolle som tatovør i komedien 'The Hangover 2' skulle have været Mel Gibsons comeback til det store lærred.

Men instruktøren Todd Phillips oplyser, at den skandaleramte Gibson alligevel ikke får rollen, og at den i stedet tilfalder Liam Neeson ('Schindlers liste', 'Rob Roy').

Årsagen er, at flere skuespillere, folk i produktionen og sågar chefer hos Warner Bros. har modsat sig valget af Gibson, oplyser kilder til The Hollywood Reporter.

LÆS ARTIKELLækkede mail støtter Mel Gibsons sag

Angiveligt skulle en af hovedrolleindehaverne i komedien, Zach Galifianakis, være blandt hovedarkitekterne i bestræbelserne på at få Mel Gibson sparket ud.

Galifianakis sagde for nylig i en podcast, at han var i oprør over en film, han arbejdede på for tiden, men at han talte for døve øren, når han forsøgte at gøre noget ved problemet. Og da 'The Hangover 2' er den eneste film, Galifianakis arbejder på 'for tiden', er den gængse antagelse hos flere amerikanske filmmedier, at skuespilleren sigtede til Mel Gibsons planlagte cameo i filmen.

Mel Gibsons upopularitet er en udløber af den verserende skilsmissesag mod eksen Oksana Grigorieva, som Gibson, ifølge anklageskriftet, skulle have udsat for vold og trusler.

LÆS ARTIKELMel Gibson - fra Mad Max til Gale Gibson

Ifølge avisen The New York Post skulle Mel Gibson være rasende over fyringen. Ikke mindst når man tager i betragning, at den voldtægtsdømte eksbokser Mike Tyson havde en rolle i den første 'The Hangover'.

»Han (Mel Gibson, red) forstår ikke, hvorfor Mike Tyson, en omvendt stofmisbruger, fik en chance, mens Mel bare blev sparket ud til højre. Alle fortjener en chance til«, siger en kilde tæt på Gibson til newyorkeravisen.

Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 01.12
Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Grandprix-Soluna: »Nå, okay. Den havde jeg ikke lige set komme«

En skuffet Soluna Samay er overrasket over sølle 21 point.

Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Politik
26. maj. KL. 23.03

Regeringen vil hæve bankskat

Bankerne skal betale mere i skat i den kommende skattereform. Det giver plads til at droppe den forhadte iværksætterskat.

Annoncer

Seneste Film

Annoncer

Seneste TV

02:21

26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe