Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Film 8. mar. 2011 KL. 19.16

Kasakhstan slår igen mod Borat

Kasakhstansk filminstruktør giver Borat igen med samme mønt.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

I 2006 fik den britiske komiker Sascha Baron Cohen – blandt andet kendt for figuren Ali G – succes med filmen ’Borat’. '

LÆS OGSÅBrüno bandlyst i Ukraine

Den gjorde tykt grin med Kasakhstan og beskrev landet som et tilbagestående hul i jorden, hvor nationaldrikken er gæret hestepis og de foretrukne fritidsbeskæftigelser voldtægt og jødejagt.

Filmen udløste i sin tid en mindre diplomatisk krise, da den kasakhiske regering havde svært ved at se komikken.

'Min bror Borat'
Og nu vil en af landets filminstruktører give igen med samme mønt, skriver Berlingske.

LÆS OGSÅ Borat skal spille Freddie Mercury

Erkin Rakisjev har netop færdigklippet filmen ’Min bror Borat’, i hvilken en ung amerikaner kommer til Kasakhstan for at se landet med egne øjne. »Jeg besluttede, at den idiot (Sascha Baron Cohen, red.) skal standses. Han skal have en lærestreg«, siger Erkin Rakisjev.

Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 01.12
Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Grandprix-Soluna: »Nå, okay. Den havde jeg ikke lige set komme«

En skuffet Soluna Samay er overrasket over sølle 21 point.

Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Politik
26. maj. KL. 23.03

Regeringen vil hæve bankskat

Bankerne skal betale mere i skat i den kommende skattereform. Det giver plads til at droppe den forhadte iværksætterskat.

Annoncer

Seneste Film

Annoncer

Seneste TV

02:21

26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe