Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Jagten af Thomas Vinterberg
JAGTEN foregår i en lille dansk provinsby op til jul. Vi følger 40-årige Lucas, som omsider er ved at få styr på sit liv.
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 350 kr.
Alm. pris 400 kr
|





Gammel kending får hovedrolle i dansk storfilm
Film. Jens Jørn Spottag og Bodil Jørgensen er blandt skuespillerne i den nye danske storfilm 'Hvidsten Gruppen'. - Foto: PR: Lars Høgsted
Jens Jørn Spottag skal føre an i film om den legendariske Hvidsten-gruppe.
Filmtrailere
TV Se trailer til coen-brødrenes nye film 'Inside Llewyn Davis'
TV Se traileren til 'Zaytoun'
TV Se traileren til 'Fast and furious 6'
TV Se traileren til 'Paradis: Kærlighed'
TV Se den nye trailer til 'Player' med Casper Christensen
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Seneste TV
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:24 millioner kroner.
Så stort er budgettet på den ambitiøse danske film om Hvidsten-gruppen, der fra marts 1943 spillede en central rolle i modstandsbevægelsens kamp mod den tyske besættelsesmagt.
Nu er skuespillerne til rollerne i filmen blevet meldt ud. Den fra flere steder kendte skuespiller Jens Jørn Spottag (bl.a. fra tv-serien 'Bryggeren'), skal udfylde hovedrollen som kroejeren og modstandsmanden Marius Fiil.
Hans hustru, Gudrun Fiil, bliver spillet af Bodil Jørgensen (blandt meget andet kendt fra 'Rytteriet'), mens andre medlemmer af familien skal spilles af blandt andre den 15-årige Laura Winther Møller og den 14-årige Mia Ejlerskov, henholdsvis fra Aalborg og Skødstrup, som producenten Regner Grasten har fundet efter en omfattende casting.
Bjarne Henriksen, Anne Louise Hassing og Jesper Asholt er også at finde på rollelisten.
Premiere næste år
Marius Fiil ledede gruppen, som holdt til i Hvidsten mellem Randers og Mariager. Gruppen blev i marts 1944 anholdt af Gestapo, og otte af dem, deriblandt Marius Fiil, hans søn og svigersøn, blev dræbt af nazisterne.
Optagelserne til 'Hvidsten Gruppen' indledes senere i august, og efter planen får filmen premiere 1. marts 2012.
»Henrettelsen af otte almindelige mennesker, der prøvede at gøre den umulige forskel, er en rystende begivenhed, der var med til at gøre Danmark frit. Derfor har vi pligt til at gengive historien med stor respekt og forståelse for de menneskers situation og skæbne«, siger Anne Grethe Bjarup Riis, der instruerer filmen.
Se også
DF kræver storkepar skudt
Stor gevinst til Danmark: Aftale med USA kan give 20.000 job
EU og USA er på vej mod en ny frihandelsaftale, som vil give langt flere danske job end hidtil forventet.
Cameron: Der er stærke indikationer på, at drab er terror
14-årig pige forsøgt lokket ind i bil
Politiet på Fyn frygter, at børnebortføreren er på spil igen.
Dræbt ven til Boston-bomber var 27-årig tjetjener
FBI har skudt en mand, der blev voldelig under forhør.
Metro-teknikere samler gigantisk underjordisk maskine
Sundhedsplejerske: Nybagte mødre bliver forskrækkede over smertefuld amning
Borgmester kræver beskyttelsesrum i alle nye huse
Syv børn blev dræbt på skole, der ikke havde beskyttelsesrum.
Skoleledere frygter politiske magtkampe på bekostning af børnene
Skattesnyd er ganske enkelt samfundets skyld
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Film
Køb til din væg
Årets pressefotograf
Jacob EhrbahnAdam og Adam
Roald AlsTophistorier Kultur
Seneste TV
21. maj. KL. 11.41 TV Politiken.dk i Cannes: To film har skilt sig ud i kampen om De Gyldne Palmer
17. maj. KL. 09.11 TV Politiken.dk i Cannes: Store forventninger til årets film festival
14. maj. KL. 09.32 TV »Er du sikker på, at en 20-årig synes det er sjovt, at du svinger med din tissemand«
7. maj. KL. 11.29 TV Få et smugkig på det nye ABBA-museum
4. maj. KL. 13.58 TV Smugkig på bøhlandet: Se det nye TV 2 Fri studie