Annonce
Film 6. dec. 2011 KL. 10.02

Vred producer blacklister filmanmelder

Filmindustrien raser, efter The New Yorker brød aftale og trykte anmeldelse af 'The Girl with the Dragon Tatoo' før tid.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Vi overholder altid løfter om klausulering

John Anderson, NYFCC

»Du har virkelig skadet min film ved at gøre dette, og jeg kunne ikke med god samvittighed invitere dig til at se en af mine film igen«.

Med de ord har produceren bag den amerikanske genindspildning af Stieg Larssons 'Mænd der hader kvinder' ('The Girl with the Dragon Tatoo') Scott Rudin forment filmanmelder David Denby adgang til hans film før premieren.

For altid, lyder det.

Mandag morgen kunne Hollywood-produceren nemlig slå op i bladet The New Yorker og læse en anmeldelse af Sony Pictures Entertainments kæmpesatsning en uge før tid. Filmanmeldelsen var klausuleret til 13. december.

Filmen har dyre drenge som Daniel Craig og instruktør David Fincher på lønningslisten - og et budget på 100 millioner dollars. Hovedrollen som Lisbeth Salander spilles af den mindre kendte Rooney Mara.

LÆS OGSÅStieg Larsson er klar til Hollywood

Det er en handling, eller ligefrem et »tillidsbrud«, som har skabt røre i de amerikanske filmkredse, skriver The Hollywood reporter.

Scott Rudin er kendt som en af de mest markante filmproducere i Hollywood og manden bag film som 'Zoolander', 'Shaft' og 'The Hours'.

Hvis han ellers holder ord, betyder det, at David Denby i fremtiden må gå i biografen til premieren af producerens film sammen med alle andre almindelige dødelige og først kunne skrive sin anmeldelse uger efter sine konkurrenter.

Nok se, men ikke røre
David Denby fik helt eksklusivt filmen at se i selskab med en gruppe filmanmeldere fra The New York Film Critics Circle (The NYFCC) den 28. november.

LÆS ARTIKEL»Sidste Stieg Larsson-film er spændingsforladt«

The NYFCC er filmanmeldere fra New York-baserede mediehuse, der hvert år i december leverer et meget vigtigt forarbejde til de prestigefyldte Oscar-uddelinger ved at give deres bud på årets bedste film.

Og netop for at nå at få 'The Girl with the Dragon Tatoo' med i denne betragtning, gik Sony Pictures Entertainment med til at lade den snævre kreds af anmeldere se filmen før alle andre.

LÆS OGSÅNordiske krimier indtager USA

Betingelsen var blot, at ingen af filmanmelderne offentliggjorde noget fra filmen før 13. december. Filmen har premiere i USA 21. december.

Alligevel kan man nu i The New Yorker læse en anmeldelse af filmen - som filmanmelder David Denby i øvrigt roser til skyerne.

»Vi overholder altid løfter om klausulering«
Søndag sendte Andre Caraco fra filmsellskabet bag 'The Girl with the Dragon Tatoo' en knotten mail til den øvrige filmanmelderkreds, hvor han kritiserede Denby for hans handlinger og opfordrede alle andre til ikke at bryde aftalen. Mailen er Hollywood Reporter er kommet i besiddelse af.

»The New Yorker har brudt vores tillid og undermineret hele systemet, der er der alene for at hjælpe journalisterne med at gøre deres job og servicere deres læsere«, skriver Caraco og tilføjer:

»Vi har ladet The New Yorker vide, at vi vil sørge for, at dette ikke gentager sig«.

Andre medlemmer af The NYFCC har kritiseret filmanmelderen, fordi han i særdeleshed pressede på for at få filmen til forhåndsvisning.

LÆS ARTIKELStieg Larsson er en bragende succes i USA

»Sony var meget klar omkring, at forhåndsvisningen ikke var noget, vi skulle gå ud med før tid. Vi overholder altid løfter om klausulering«, siger formand for NYFCC, John Anderson.

Anmelder: Det var jo en positiv anmeldelse
Den udskældte David Denby svarede i en email til produceren, at han havde sine grunde til at bryde aftalen. En af dem var, at der som regel dukker mange vigtige filmanmeldelser op sidst på året, og at bladet ikke ville have plads til dem alle uden at skulle forkorte dem eller skyde nogle til januar.

LÆS OGSÅHollywood vil genindspille Headhunterne

»Det var ikke min mening at bryde klausuleringen, og jeg ville aldrig have gjort det med en negativ anmeldelse. Jeg undskylder og gør det aldrig igen «, skriver han.

Men den undskyldning blødte på ingen måde Scott Rudin op, som forventer, at andre filmanmeldere vil blæse på klausuleringen, når først The New Yorker har brudt den.

»Du er nu skyld i at SAMTLIGE anmeldelser falder en måned før filmen har premiere, det er en virkelig ødelæggende ting, du har gjort«, skriver han tilbage.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

Annonce
Annoncer
Det arabiske oprør
27. maj. KL. 09.39
massakre. Billedet her stammer fra en amatørvideo udsendt via Shaam News Network i går. Det viser angiveligt et såret barn i byen Houla, hvor mere end 90 i går blev dræbt. 32 af dem var ifølge FN børn. - Foto: Anonym/AP

32 børn under 10 år dræbt i syrisk massakre

Oppositionshær opsiger Annans fredsplan, så længe FN ikke beskytter civile.

Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Medier
27. maj. KL. 01.12
Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Grandprix-Soluna: »Nå, okay. Den havde jeg ikke lige set komme«

En skuffet Soluna Samay er overrasket over sølle 21 point.

Annoncer

Seneste Film

Annoncer

Seneste TV

02:21

26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe