Annonce
Film 30. jan. 2012 KL. 13.25

Actionfilm triumferer i fornøjeligt idioti

'Killer Elite' er en rendyrket genrestiløvelse med stil og store muskler.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden

Anmeldelse Killer Elite

Politiken synes
Politiken synes
Prod. år 2011
Spilletid 117 minutter
Land USA-Australien
Mere info Dvd med danske tekster
Instruktør Gary McKendry
Se biografer og spilletider
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det ligner en våd drengedrøm at sætte Jason Statham op over for Clive Owen og Robert De Niro i en international agentfilm om hemmelige operationer og snigdrab i Oman, London og Paris.

Tilmed foregår filmen i 1981 og er filmet sådan rigtig retrolækkert med billeder fulde af Ray-Ban-solbriller, vintage Januarmodeller, læderjakker og pistoler, der siger klik på den helt rigtige, tunge, metalliske måde.

Klassisk filmlogik
Jason Statham spiller hovedrollen som lejemorderen Danny, der trækker sig tilbage efter en ubehagelig opgave, hvor han nær dræbte et barn.

Men da hans mentor og ven, Hunter (Robert De Niro), kidnappes, tvinges Danny til at påtage sig en sidste opgave.

Det er klassisk filmlogik, at den sidste opgave altid er den sværeste, og det går da heller ikke helt som planlagt, da Danny skal opsøge og dræbe tre specialstyrkesoldater fra britiske SAS som hævn for tre mord begået mod en sheiks sønner i Oman.

Den ensomme ulv
’Killer Elite’ er baseret på eksspecialsoldaten sir Ranulph Fiennes’ bog ’The Feather Men’, der blev solgt som en dokumentarisk skildring, men som siden er blevet afvist som ren fiktion af virkelighedens SAS.

Fiktion eller ej, så har de medvirkende med garanti moret sig en hel del over de afsindige actionscener, biljagter, skudsalver, slåskampe og blodige drab.

Især Robert De Niro ligner en, der nyder lidt actiontid med ’drengene’, mens Clive Owen er under sit vanlige niveau i den overfladiske rolle som dobbeltagent med moderigtigt overskæg.

Og Jason Statham spiller den rolle, der efterhånden er blevet en genre i sig selv: den ensomme ulv, der er programmeret til at dræbe – som man tidligere har set ham i bl.a. ’The Bank Job’.

Fornøjeligt idioti
Filmen triumferer i fornøjeligt idioti, når Jason Statham, bundet til en stol, undslipper ved at slå kolbøtte ud ad et vindue, og dialogen kører på billig westernretorik, når lejemorderen siger, at han er færdig med at dræbe, og mødes af modsvaret:

»Ja, men måske er dræbe ikke færdig med dig«.

Alle forsøg på at psykologisere figurerne er med andre ord til grin, men som overfladisk actionunderholdning er ’Killer Elite’ en rendyrket genrestiløvelse med stil og store muskler.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

Annonce
Annoncer
Det arabiske oprør
27. maj. KL. 09.39
massakre. Billedet her stammer fra en amatørvideo udsendt via Shaam News Network i går. Det viser angiveligt et såret barn i byen Houla, hvor mere end 90 i går blev dræbt. 32 af dem var ifølge FN børn. - Foto: Anonym/AP

32 børn under 10 år dræbt i syrisk massakre

Oppositionshær opsiger Annans fredsplan, så længe FN ikke beskytter civile.

Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Medier
27. maj. KL. 01.12
Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Grandprix-Soluna: »Nå, okay. Den havde jeg ikke lige set komme«

En skuffet Soluna Samay er overrasket over sølle 21 point.

Annoncer

Seneste Film

Annoncer

Seneste TV

02:21

26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe