Annonce
Film 29. jan. 2012 KL. 08.13

To danske film vinder på stor festival

'10 timer til Paradis' og 'Putins Kiss' løber med priser ved Sundance Filmfestival i USA.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

To danske film er blevet hædret ved den prestigefyldte Sundance Filmfestival i USA.

Mads Matthiesen vinder prisen for bedste instruktør af en ikke-amerikansk spillefilm for '10 timer til Paradis'.

Filmen handler om den 38-årige bodybuilder Dennis, der gerne vil finde kærligheden og prøver lykken i Thailand, hvor han efter mange fortrædeligheder finder sig en kæreste.

LÆS ANMELDELSEKæmpe bodybuilder er blød som smør i lille film

Også Lise Birk Pedersens 'Putins Kiss' blev hædret ved den amerikanske filmfestival. Filmen med fotograf Lars Skree vinder prisen for bedste fotografering i dokumentarkategorien - den såkaldte World Cinema Cinematography Award.

'Putins Kiss' handler om en russisk kvinde, der arbejder for ungdomsorganisationen Nasji, som kæmper for et styrket Rusland, og som støtter landets stærke mand Vladimir Putin.

Filmen viser, hvordan medlemmerne af Nasji skræmmer og overfalder politiske modstandere, der minder om metoder fra Tyskland i 1930'erne.

LÆS ANMELDELSEUafrystelig dansk dokumentar er et iskoldt bamsekram

Også de to danske dokumentarfilm '1/2 Revolution' og Mads Brüggers 'Ambassadøren' var udtaget til den amerikanske filmfestival. Men ingen af filmene hev priser med hjem.

'Beast of the Southern Wild' vinder hovedprisen for bedste spillefilm, og den prestigefyldte pris for bedste dokumentarfilm er gået til 'The House I Live In'.

Sundance Filmfestival er grundlagt af den amerikanske skuespiller og instruktør Robert Redford.

LÆS ARTIKELDanske film fester med Robert Redford

Festivalen blev holdt første gang i 1981 og markerede sig hurtigt som et kraftcenter for den del af filmproduktionen, der ikke umiddelbart passede ind i Hollywoods snævre, kommercielle rammer.

I 2012-udgaven af festivalen deltog i alt 110 film fra 31 lande, der er udvalgt blandt flere end 4000 film fra hele verden. Festivalen finder sted fra den 19. til den 29. januar.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

ritzau

Annonce
Annoncer
Det arabiske oprør
27. maj. KL. 09.39
massakre. Billedet her stammer fra en amatørvideo udsendt via Shaam News Network i går. Det viser angiveligt et såret barn i byen Houla, hvor mere end 90 i går blev dræbt. 32 af dem var ifølge FN børn. - Foto: Anonym/AP

32 børn under 10 år dræbt i syrisk massakre

Oppositionshær opsiger Annans fredsplan, så længe FN ikke beskytter civile.

Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Medier
27. maj. KL. 01.12
Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Grandprix-Soluna: »Nå, okay. Den havde jeg ikke lige set komme«

En skuffet Soluna Samay er overrasket over sølle 21 point.

Annoncer

Seneste Film

Annoncer

Seneste TV

02:21

26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe