Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Film 29. jan. 2012 KL. 08.50

Dansk debutant er overrasket over filmpris

Danske Mads Matthiesen er overrasket og stolt over prisen for bedste instruktion ved Sundance Film Festival.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print
Vinder. Den danske instruktør håber, at hans debut-spillefilm 'Ti timer til Paradis' når ud til et bredere publikum, nu da den har fået en Sundance-pris. - Foto: JACOB EHRBAHN

Vinder. Den danske instruktør håber, at hans debut-spillefilm 'Ti timer til Paradis' når ud til et bredere publikum, nu da den har fået en Sundance-pris. - Foto: JACOB EHRBAHN

Det kommer bag på den danske instruktør Mads Matthiesen, at han natten til søndag vandt prisen for bedste instruktion af en ikke-amerikansk spillefilm ved Sundance Film Festival i Utah i USA.

Han får prisen for sin spillefilmsdebut '10 timer til Paradis', der handler om den 38-årige bodybuilder Dennis, der gerne vil finde kærligheden og prøver lykken i Thailand, hvor han efter mange fortrædeligheder finder sig en kæreste.

LÆS ANMELDELSEKæmpe bodybuilder er blød som smør i lille film

Anden gang på Sundance
»Jeg er meget overrasket og stolt over at vinde denne her pris«, siger Mads Matthiesen.

Mads Matthiesen deltog også i 2008 i Sundance Film Festival med kortfilmen '"Dennis'", der har samme Dennis i hovedrollen som i '10 timer til Paradis' - begge film med skuespilleren Kim Kold i hovedrollen.

»Sundance har på mange måder været her det hele startede for "10 timer til Paradis", og det føles som et dejligt punktum at vinde denne fantastiske pris, siger Mads Matthiesen.

»Jeg håber virkelig, at filmen nu vil komme ud i verden og blive set af endnu flere mennesker, for det er på mange måder derfor, jeg har lavet den«, siger han.

LÆS ARTIKELHer er vinderne på Sundance Film Festival 2012

Stærk og skrøbelig figur
Mads Matthiesen er blevet fascineret af bodybuildermiljøet, som hans hovedperson færdes i, og som skuespilleren Kim Kold har introduceret instruktøren til.

»Det sjove er, at bodybuilderne på den ene side er meget maskuline, på den anden side meget følsomme og feminine. Også Kim Kold besidder begge kvaliteter. Både det stærke og det skrøbelige. Så han har ikke nogen problemer med at leve sig ind i rollen, selv om han er meget anderledes end Dennis«, forklarede Mads Matthiesen til Filmupdate 19. januar.

Også Lise Birk Pedersens 'Putin’s Kiss' vandt en pris ved filmfestivalen.

LÆS ANMELDELSEUafrystelig dansk dokumentar er et iskoldt bamsekram

Fotograf Lars Skree vandt for bedste fotografering i dokumentarkategorien.

ritzau

Annonce
Annoncer
Politik
27. maj. KL. 10.54

Regeringen vil lade ledige betale for sin skattereform

Førtidspensionister samt modtagere af dagpenge og kontanthjælp mister tre milliarder kroner på skattereform.

EURO 2012
27. maj. KL. 12.09
etter? Thomas Sørensen er landsholdets førstemålmand, men en usikker præstation i kampen mod Brasilien før han blev taget ud med en skade har skabt diskussion om, hvorvidt han skal beholde førertrøjen. - Foto: Jens Dresling (arkiv)

Skadet og usikker Thomas Sørensens EM-deltagelse er i fare

Landsholdsmålmand Thomas Sørensen er lige nu ukampdygtig med en rygskade, og EM-pladsen kan være i fare.

Kultur
27. maj. KL. 11.30

Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det

Den danske grand prix-deltager gør status efter sin skuffende fjerdesidsteplads.

Annoncer

Seneste Film

Annoncer

Seneste TV

01:03

27. maj. KL. 11.30 TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe