-
16.-27. maj 2012: Filmfestival i Cannes - følg med her
-
Live: Christiania-værtshus tager kampen op mod Tivoli
-
TV FRA MUSIKMEKKA: Verdens største festival ligger i Austin
-
PLUS: The Social Network
Pluspris 45 kr.
Annonce
Seneste Nyt
- 27. maj. KL. 12.09
- 27. maj. KL. 11.50
- 27. maj. KL. 11.48
- 27. maj. KL. 11.43
- 27. maj. KL. 11.39
Mest læste
I går
- 25. maj. KL. 23.02
- 25. maj. KL. 16.52
- 26. maj. KL. 15.04
- 26. maj. KL. 07.00
- 25. maj. KL. 23.00
Seneste uge
- 23. maj. KL. 10.38
- 21. maj. KL. 11.00
- 25. maj. KL. 03.00
- 23. maj. KL. 13.34
- 21. maj. KL. 10.59
I dag
- 27. maj. KL. 01.12
- 27. maj. KL. 00.18
- 26. maj. KL. 10.30
- 26. maj. KL. 22.44
- 26. maj. KL. 23.47
I går
- 25. maj. KL. 23.02
- 25. maj. KL. 16.52
- 26. maj. KL. 15.04
- 26. maj. KL. 07.00
- 25. maj. KL. 23.00
Seneste uge
- 21. maj. KL. 11.00
- 25. maj. KL. 03.00
- 23. maj. KL. 13.34
- 21. maj. KL. 10.59
- 23. maj. KL. 06.50
Jobannoncer
Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Seneste TV
- 27. maj. KL. 11.30
- 27. maj. KL. 09.40
- 26. maj. KL. 23.54
- 26. maj. KL. 16.51
- 26. maj. KL. 08.33
- 25. maj. KL. 19.47
- 25. maj. KL. 15.49
- 25. maj. KL. 14.46
Film
2. feb. 2012 KL. 16.52
Robert Redford: Sundance viser sandheden om verden
Sundance Film Festival 2012 stod i dokumentarfilmens tegn, og Danmark med en ren invasion.
| AF Kristoffer Hegnsvad, Utah |
Det er et sjældent syn for danske øjne: tre monstertruck-sneplove, der kører i
kortege gennem snedriverne i 2200 meters højde.
Den første lørdag på Sundance Film Festival faldt sneen så tæt, at det var svært at komme frem og tilbage i den lille by Park City i Wasatch-bjergene uden for Salt Lake City i Utah, hvor Sundance Film Festival 2012 fandt sted 19.-29. januar.
Og nogle havde vanskeligt ved overhovedet at komme frem. Den danske instruktør Omar Shargawi strandede i lufthavnen i Seattle, før han valgte at leje en SUV og køre hele vejen, og Martin Zandvliet, der er medforfatter på '10 timer til Paradis', fik lov at vente 15 timer i Minneapolis, før luftruterne blev åbnet.
LÆS OGSÅ'½ Revolution' får anmelderros, mens instruktøren er fanget i snestorm
Skientusiaster jublede, hvorimod det arbejdende pressefolk så mere bistre ud over at spilde timer i festivalbusserne, der kører op og ned ad bjerget fra biograf til biograf, og jeg var nok ikke den eneste, der tænkte: Det er lidt sindssygt at holde så stor en begivenhed her.
Robert Redfords lille hjertebarn er gennem årene vokset til monstertruckstørrelse, så det lille skisportssted, der normalt har plads til 8.000, under festivalen tager imod 50.000 gæster.
Festivalen er gået fra at være en privat legestue for Redford og venner til at være den vigtigste festival i USA, hvor en enkelt visning kan blive springbrættet til en stor filmkarriere.
Som Mads Brügger sagde, da han ankom den snefyldte lørdag iført tynde lædersko og stor selvtillid: »Europæere forstår ikke, hvor stor Sundance er. For amerikanerne er det jo det vildeste«.
Foto:
AP
Det vildeste af det vildeste skete i år for den debuterende instruktør Benh Zeitlin, der vandt hovedprisen for for 'Beasts of the Southern Wild'.
Det er en vild og visuelt smuk historie om den fattige pige Hushpuppy fra den afroamerikanske by The Bathtub i Louisiana - en by på den forkerte side af diget, så den er konstant oversvømmet og fordømt til en dag at forsvinde.
LÆS OGSÅHer er vinderne på Sundance Film Festival 2012
Hushpuppy vokser op med en hård, alkoholiseret far, der bliver syg, mens verden på magisk realistisk vis falder fra hinanden.
Det, som gør, at det virker sindssygt at holde Sundance her i Park City, er samtidig en del af festivalens charme. Da 29-årige Benh Zeitlin modtog prisen, sagde han da også: »Dette er det rette sted for verden at møde denne film«.
Redfords excentriske valg smitter af på én. Hver morgen vågner man op til synet af smukke bjergtinder, hvorefter glade filmfolk, påvirket af den tynde bjergluft og fælles filmglæde, smiler til én og deler meninger og erfaringer.
Foto:
AP
Der er næppe en festival i verden, hvor publikum efter filmene er så engagerede i debatterne og tiljubler og tilsviner i samme grad.
LÆS OGSÅYdmygende film gav postyr på Sundance
Som kvinden efter visningen af Mads Matthiesens '10 timer til Paradis', der til pinligt overmål vil fortælle, at det hele er så fantastisk, eller den vrede mand, der efter visningen af 'Ambassadøren' råbte, at Mads Brügger havde begået en international forbrydelse med sine diamanthandler i Den Centralafrikanske Republik.
For mange festivalgæster er Sundance et frirum for frisindede, en slags menighed for liberale amerikanere, der tropper op hvert år for at finde frem til sandheden om verden og - især - sandheden om USA's tilstand.
LÆS OGSÅMads Brügger: Europæerne forstår ikke hvor vild 'Sundance' er
Dokumentarfilm kan gennemtrænge
Sandhed er et kodeord for Robert Redford, og ved Sundance 2012 havde han udråbt dokumentargenren til stedet, hvor det stadig var muligt at gennemtrænge det normale mediemorads og den polariserede politiske debat og rent faktisk få et glimt af, »hvad der foregår i det her land«. Ved åbningen af festivalen torsdag 19. september sagde han:
»Vi lever i hårde tider. Det er ingen hemmelighed, at det er en mørk, dyster tid - og at vores regering er handlingslammet. Tiden bliver reflekteret i filmene, men filmene lider ikke selv af handlingslammelse«.
Det kan i øvrigt fortælles, at Robert Redford på afstand (10 meter) stadig er en af verdens smukkeste mænd, men up close & personal ligner de 75 år, han er. Og selvfølgelig gør han det, alt andet ville gå dårligt i spænd med hans politiske engagement, miljøaktivisme og anti-kendis-hype.
LÆS OGSÅRobert Redford: Vi lever i hårde tider
For Redford handler det om at åbne folks øjne for independentfilm, fordi de måske kan åbne øjnene for, hvad der er galt med samfundet. »Det er deprimerende, at folk ikke ved, hvad der foregår i deres eget land - hvad er det der distraherer dem?
Jeg tror, at dokumentarfilmene kan hjælpe på det«, sagde han under et symposium om dokumentarfilm under festivalen.
Foto:
AP
Programmet var også præget af politisk engagerede dokumentarfilm. Finanskrisens bøllebank til den amerikanske drøm har fået flere instruktører til at pege kameraet i retning af Amerikas fattige: som Lori Silverbusch og Kristi Jacobsens 'Finding North' om hungersnød i det moderne USA eller Heidi Ewing og Rachel Gradys 'Detropia' om Detroits forfald.
»Detroit repræsenterer slutningen på noget og begyndelsen af noget nyt. Hvad det er, der vil komme, er der ingen, der ved. Vi er ved enden af en 100-års cyklus i det her land; og den følelse af, hvad der vil komme, er spændende«, siger Grady: »Den amerikanske drøm vil blive revideret. Den var aldrig bæredygtig, og nu må vi genoverveje den«.
Vinderfilmen i den amerikanske dokumentarkonkurrence blev Eugene Jareckis 'The House We Live In', der er en sylespids kommentar til USA's fejlslagne 'War on Drugs'.
Hvordan populistiske politikere har slået ned på narkotika med ekstremt hårde minimumsstraffe til misbrugere og små pushere og derved reelt bedrevet klassekamp med en racistisk slagside, for det er ofte fattige sorte, der sendes i fængsel, og ikke de magtfulde bagmænd.
Kan filmene ændre noget? En tendens er tydelig: Dokumentarfilminstruktørerne er vredere og mere personligt engagerede i de politiske budskaber end før.
Hvor dokumentarfilmene tidligere har nøjedes med at beskrive og stille sig kritisk over for samfundets dårligdomme, er der nu en mere aktivistisk tilgang, hvor instruktørerne kommer med løsninger eller selv aktivt deltager i kampen for en bedre verden.
Foto:
APOg
hvad end det betyder, er flere af instruktørerne kvinder, der arbejder
sammen, deriblandt Victoria Bruce og Karin Hayes, der har lavet 'We Are Not
Broke', der følger protestbevægelsen U.S. Uncut, der kæmper for at få store
amerikanske virksomheder til at betale skat.
Filmen og bevægelsen glider i sin slutning over i en mere kendt bevægelse, Occupy Wall Street:
»Jeg havde en følelse af, at revolutionen var på vej«, siger Victoria Bruce, der mener, at folkets idé om økonomisk retfærdighed ikke længere kan bremses, og hendes film viser, at forandring er mulig:
»Engang fandtes der slaveri i det her land og børnearbejde, og kvinder havde ingen stemmeret. Man kan ikke sige, at tingene ikke kan ændre sig, når folk kræver det«.
Den danske invasion
Fotografen Lars Skree blev præmieret for sit arbejde på 'Putins kys', og Mads Matthiesen vandt prisen for bedste instruktør.
LÆS OGSÅTo danske film vinder på stor festival
Det er stærke individuelle karriere-moves, men nationalt set var det mest imponerende, at tre ud af de tolv film i den internationale dokumentarfilmkonkurrence var danske.
LÆS OGSÅDansk debutant er overrasket over filmpris
Til Politiken siger programlæggeren Caroline Lebresco, at hun er imponeret over de film, der kommer fra Danmark for tiden. Hun fremhæver, at de tre danske film på hver sin måde »blotlægger de indre mekanismer i et socio-politisk system eller bevægelse«.
Foto:
AP
Hun kigger ikke efter objektivitet, som »i dag må anses som en fiktion«, men hylder i stedet Lise Birk Pedersen for i 'Putins kys' at vise en ung kvindes transformation i en politiske proces og Mads Brügger for med 'Ambassadøren' at flytte grænser:
»En af hans pointer er at gøre os utilpasse og derved tvinge os til at reflektere over vores etiske kodeks. Det opnår han ved at stille sig selv til skue i en slags retssal, hvor publikum kan dømme ham«, siger hun og fremhæver også, hvordan '½ Revolution' er del af en zeitgeist på årets festival med sit aktivistiske indblik i den egyptiske revolution.
LÆS OGSÅDansk instruktør på Sundance: Den Egyptiske revolution er ikke slut
Og derved blev de danske dokumentarfilm en del af Robert Redfords ønske om at åbne verdens øjne for, hvad der sker ude i verden.
Det er derfor, man tager snekæderne på firehjulstrækkeren og begiver sig op i Wasath-bjergene i kolde januar: for at se det liberale Amerikas bedste bud på sandheden om verdens tilstand.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Den første lørdag på Sundance Film Festival faldt sneen så tæt, at det var svært at komme frem og tilbage i den lille by Park City i Wasatch-bjergene uden for Salt Lake City i Utah, hvor Sundance Film Festival 2012 fandt sted 19.-29. januar.
Og nogle havde vanskeligt ved overhovedet at komme frem. Den danske instruktør Omar Shargawi strandede i lufthavnen i Seattle, før han valgte at leje en SUV og køre hele vejen, og Martin Zandvliet, der er medforfatter på '10 timer til Paradis', fik lov at vente 15 timer i Minneapolis, før luftruterne blev åbnet.
LÆS OGSÅ'½ Revolution' får anmelderros, mens instruktøren er fanget i snestorm
Skientusiaster jublede, hvorimod det arbejdende pressefolk så mere bistre ud over at spilde timer i festivalbusserne, der kører op og ned ad bjerget fra biograf til biograf, og jeg var nok ikke den eneste, der tænkte: Det er lidt sindssygt at holde så stor en begivenhed her.
Robert Redfords lille hjertebarn er gennem årene vokset til monstertruckstørrelse, så det lille skisportssted, der normalt har plads til 8.000, under festivalen tager imod 50.000 gæster.
Festivalen er gået fra at være en privat legestue for Redford og venner til at være den vigtigste festival i USA, hvor en enkelt visning kan blive springbrættet til en stor filmkarriere.
Som Mads Brügger sagde, da han ankom den snefyldte lørdag iført tynde lædersko og stor selvtillid: »Europæere forstår ikke, hvor stor Sundance er. For amerikanerne er det jo det vildeste«.
Foto:
APDet vildeste af det vildeste skete i år for den debuterende instruktør Benh Zeitlin, der vandt hovedprisen for for 'Beasts of the Southern Wild'.
Det er en vild og visuelt smuk historie om den fattige pige Hushpuppy fra den afroamerikanske by The Bathtub i Louisiana - en by på den forkerte side af diget, så den er konstant oversvømmet og fordømt til en dag at forsvinde.
LÆS OGSÅHer er vinderne på Sundance Film Festival 2012
Hushpuppy vokser op med en hård, alkoholiseret far, der bliver syg, mens verden på magisk realistisk vis falder fra hinanden.
Det, som gør, at det virker sindssygt at holde Sundance her i Park City, er samtidig en del af festivalens charme. Da 29-årige Benh Zeitlin modtog prisen, sagde han da også: »Dette er det rette sted for verden at møde denne film«.
Redfords excentriske valg smitter af på én. Hver morgen vågner man op til synet af smukke bjergtinder, hvorefter glade filmfolk, påvirket af den tynde bjergluft og fælles filmglæde, smiler til én og deler meninger og erfaringer.
Foto:
APDer er næppe en festival i verden, hvor publikum efter filmene er så engagerede i debatterne og tiljubler og tilsviner i samme grad.
LÆS OGSÅYdmygende film gav postyr på Sundance
Som kvinden efter visningen af Mads Matthiesens '10 timer til Paradis', der til pinligt overmål vil fortælle, at det hele er så fantastisk, eller den vrede mand, der efter visningen af 'Ambassadøren' råbte, at Mads Brügger havde begået en international forbrydelse med sine diamanthandler i Den Centralafrikanske Republik.
For mange festivalgæster er Sundance et frirum for frisindede, en slags menighed for liberale amerikanere, der tropper op hvert år for at finde frem til sandheden om verden og - især - sandheden om USA's tilstand.
LÆS OGSÅMads Brügger: Europæerne forstår ikke hvor vild 'Sundance' er
Dokumentarfilm kan gennemtrænge
Sandhed er et kodeord for Robert Redford, og ved Sundance 2012 havde han udråbt dokumentargenren til stedet, hvor det stadig var muligt at gennemtrænge det normale mediemorads og den polariserede politiske debat og rent faktisk få et glimt af, »hvad der foregår i det her land«. Ved åbningen af festivalen torsdag 19. september sagde han:
»Vi lever i hårde tider. Det er ingen hemmelighed, at det er en mørk, dyster tid - og at vores regering er handlingslammet. Tiden bliver reflekteret i filmene, men filmene lider ikke selv af handlingslammelse«.
Det kan i øvrigt fortælles, at Robert Redford på afstand (10 meter) stadig er en af verdens smukkeste mænd, men up close & personal ligner de 75 år, han er. Og selvfølgelig gør han det, alt andet ville gå dårligt i spænd med hans politiske engagement, miljøaktivisme og anti-kendis-hype.
LÆS OGSÅRobert Redford: Vi lever i hårde tider
For Redford handler det om at åbne folks øjne for independentfilm, fordi de måske kan åbne øjnene for, hvad der er galt med samfundet. »Det er deprimerende, at folk ikke ved, hvad der foregår i deres eget land - hvad er det der distraherer dem?
Jeg tror, at dokumentarfilmene kan hjælpe på det«, sagde han under et symposium om dokumentarfilm under festivalen.
Foto:
APProgrammet var også præget af politisk engagerede dokumentarfilm. Finanskrisens bøllebank til den amerikanske drøm har fået flere instruktører til at pege kameraet i retning af Amerikas fattige: som Lori Silverbusch og Kristi Jacobsens 'Finding North' om hungersnød i det moderne USA eller Heidi Ewing og Rachel Gradys 'Detropia' om Detroits forfald.
»Detroit repræsenterer slutningen på noget og begyndelsen af noget nyt. Hvad det er, der vil komme, er der ingen, der ved. Vi er ved enden af en 100-års cyklus i det her land; og den følelse af, hvad der vil komme, er spændende«, siger Grady: »Den amerikanske drøm vil blive revideret. Den var aldrig bæredygtig, og nu må vi genoverveje den«.
Vinderfilmen i den amerikanske dokumentarkonkurrence blev Eugene Jareckis 'The House We Live In', der er en sylespids kommentar til USA's fejlslagne 'War on Drugs'.
Hvordan populistiske politikere har slået ned på narkotika med ekstremt hårde minimumsstraffe til misbrugere og små pushere og derved reelt bedrevet klassekamp med en racistisk slagside, for det er ofte fattige sorte, der sendes i fængsel, og ikke de magtfulde bagmænd.
Kan filmene ændre noget? En tendens er tydelig: Dokumentarfilminstruktørerne er vredere og mere personligt engagerede i de politiske budskaber end før.
Hvor dokumentarfilmene tidligere har nøjedes med at beskrive og stille sig kritisk over for samfundets dårligdomme, er der nu en mere aktivistisk tilgang, hvor instruktørerne kommer med løsninger eller selv aktivt deltager i kampen for en bedre verden.
Foto:
APOg
hvad end det betyder, er flere af instruktørerne kvinder, der arbejder
sammen, deriblandt Victoria Bruce og Karin Hayes, der har lavet 'We Are Not
Broke', der følger protestbevægelsen U.S. Uncut, der kæmper for at få store
amerikanske virksomheder til at betale skat. Filmen og bevægelsen glider i sin slutning over i en mere kendt bevægelse, Occupy Wall Street:
»Jeg havde en følelse af, at revolutionen var på vej«, siger Victoria Bruce, der mener, at folkets idé om økonomisk retfærdighed ikke længere kan bremses, og hendes film viser, at forandring er mulig:
»Engang fandtes der slaveri i det her land og børnearbejde, og kvinder havde ingen stemmeret. Man kan ikke sige, at tingene ikke kan ændre sig, når folk kræver det«.
Den danske invasion
Fotografen Lars Skree blev præmieret for sit arbejde på 'Putins kys', og Mads Matthiesen vandt prisen for bedste instruktør.
LÆS OGSÅTo danske film vinder på stor festival
Det er stærke individuelle karriere-moves, men nationalt set var det mest imponerende, at tre ud af de tolv film i den internationale dokumentarfilmkonkurrence var danske.
LÆS OGSÅDansk debutant er overrasket over filmpris
Til Politiken siger programlæggeren Caroline Lebresco, at hun er imponeret over de film, der kommer fra Danmark for tiden. Hun fremhæver, at de tre danske film på hver sin måde »blotlægger de indre mekanismer i et socio-politisk system eller bevægelse«.
Foto:
APHun kigger ikke efter objektivitet, som »i dag må anses som en fiktion«, men hylder i stedet Lise Birk Pedersen for i 'Putins kys' at vise en ung kvindes transformation i en politiske proces og Mads Brügger for med 'Ambassadøren' at flytte grænser:
»En af hans pointer er at gøre os utilpasse og derved tvinge os til at reflektere over vores etiske kodeks. Det opnår han ved at stille sig selv til skue i en slags retssal, hvor publikum kan dømme ham«, siger hun og fremhæver også, hvordan '½ Revolution' er del af en zeitgeist på årets festival med sit aktivistiske indblik i den egyptiske revolution.
LÆS OGSÅDansk instruktør på Sundance: Den Egyptiske revolution er ikke slut
Og derved blev de danske dokumentarfilm en del af Robert Redfords ønske om at åbne verdens øjne for, hvad der sker ude i verden.
Det er derfor, man tager snekæderne på firehjulstrækkeren og begiver sig op i Wasath-bjergene i kolde januar: for at se det liberale Amerikas bedste bud på sandheden om verdens tilstand.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
- Redfords filmfestival får engelsk pendant 19. apr 23.19
- Brüggers provokerende Afrika-portræt vises på DR 10. apr 12.42
- Dokumentar om konspirationer overbeviser med gakkede teorier 31. jan 21.11
- Dansk debutant er overrasket over filmpris 29. jan 08.50
- Her er vinderne på Sundance Film Festival 2012 29. jan 08.30
- To danske film vinder på stor festival 29. jan 08.13
- Danske film er i spil til prisuddeling i nat 28. jan 16.06
- Sundance fik besøg af dansk pseudo-ambassadør 26. jan 06.10
- Dansk instruktør på Sundance: Den Egyptiske revolution er ikke slut 25. jan 13.48
- iByen Uafrystelig dansk dokumentar er et iskoldt bamsekram 20. jan 20.20
Annonce
Annoncer
Politik
27. maj. KL. 10.54
Regeringen vil lade ledige betale for sin skattereform
Førtidspensionister samt modtagere af dagpenge og kontanthjælp mister tre milliarder kroner på skattereform.
-
Gadeplan27. maj. KL. 11.48
Frank Jensen vil ikke lave rådhuspladsen om til en stor vandseng
EURO 2012
27. maj. KL. 12.09
Skadet og usikker Thomas Sørensens EM-deltagelse er i fare
Landsholdsmålmand Thomas Sørensen er lige nu ukampdygtig med en rygskade, og EM-pladsen kan være i fare.
-
Café+Restaurant27. maj. KL. 12.10
-
Dine penge27. maj. KL. 11.50
Konfirmanden: Jeg regner med at sætte de fleste af pengene i banken
Kultur
27. maj. KL. 11.30
Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det
Den danske grand prix-deltager gør status efter sin skuffende fjerdesidsteplads.
Seneste nyt
- 27. maj. 2012 KL. 11.39 Nato beskyldes for at have dræbt hel afghansk familie
- 27. maj. 2012 KL. 10.54 Regeringen vil lade ledige betale for sin skattereform
- 27. maj. 2012 KL. 09.39 32 børn under 10 år dræbt i syrisk massakre
- 27. maj. 2012 KL. 09.25 Skud affyret mod formodet hashklub i København
- 27. maj. 2012 KL. 09.14 Skat afslører millionfusk blandt somaliere
- Se flere nyheder
Mest læste i dag
- 27. maj. 2012 KL. 01.12 Grandprix-Soluna: »Nå, okay. Den havde jeg ikke lige set komme«
- 27. maj. 2012 KL. 00.18 Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix
- 26. maj. 2012 KL. 10.30 Hvorfor hader mændene os?
- 26. maj. 2012 KL. 22.44 Zornig stopper som børnerådsformand
- 26. maj. 2012 KL. 23.47 Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer
Kultur Seneste nyt
- 27. maj. 2012 KL. 11.48 Frank Jensen vil ikke lave rådhuspladsen om til en stor vandseng
- 27. maj. 2012 KL. 11.14 Spænding i DR før prestigefyldt pris i aften
- 27. maj. 2012 KL. 09.01 Kim Skotte: Amerikansk talent kan snuppe palmen
- 27. maj. 2012 KL. 08.56 Peter Aalbæk i Cannes: Det handler om penge, penge, penge
- 27. maj. 2012 KL. 08.17 Svenske Medier: »Knock out«, »Jordskredssejr«, »Supersejr«
- Se flere kultur-nyheder
Sport Seneste nyt
- 27. maj. 2012 KL. 12.09 Skadet og usikker Thomas Sørensens EM-deltagelse er i fare
- 27. maj. 2012 KL. 11.43 Flot sejr til dansk stortalent på vej mod OL
- 26. maj. 2012 KL. 22.42 Holland skuffer i EM-test
- 26. maj. 2012 KL. 22.39 Så er Danmarks OL-hold på langt over 100 deltagere
- 26. maj. 2012 KL. 22.31 Antiklimaks for Nicki Pedersen i Sverige
- Se flere sportsnyheder
IBYEN Seneste nyt
- 27. maj. 2012 KL. 12.10 Nimb har fået et gastronomisk løft til overkommelige priser
- 27. maj. 2012 KL. 11.48 Frank Jensen vil ikke lave rådhuspladsen om til en stor vandseng
- 27. maj. 2012 KL. 11.30 Kunstanmelder anbefaler: Vi har brug for billeder af krigen
- 27. maj. 2012 KL. 09.44 Hiphop-giganter gav dobbelt op på alt
- 26. maj. 2012 KL. 20.00 Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind
- Se flere Ibyen-nyheder
Tjek Seneste nyt
- 27. maj. 2012 KL. 11.50 Konfirmanden: Jeg regner med at sætte de fleste af pengene i banken
- 27. maj. 2012 KL. 09.29 Banker lokker konfirmander med høje renter
- 27. maj. 2012 KL. 07.00 Sådan tjekker du din telefons trådløse net
- 26. maj. 2012 KL. 15.04 Filterkaffe er bedst for blodet
- 26. maj. 2012 KL. 15.00 Godmodig familiebil giver den gas som veloplagt gaderacer
- Se flere Tjek-nyheder
Annoncer
Seneste Film
-
26. maj. KL. 20.00
Stormfulde højder
-
26. maj. KL. 12.51
Du kan vente dig
-
24. maj. KL. 17.52
Volcano
-
23. maj. KL. 20.00
Men in Black 3
-
22. maj. KL. 08.28
The Raven
-
21. maj. KL. 16.50
Elsk mig igen
-
21. maj. KL. 09.01
Små hvide løgne
-
21. maj. KL. 08.11
Jagten
-
16. maj. KL. 12.09
Diktatoren
-
16. maj. KL. 12.07
Gummi T (3D-animation)
Annoncer
Tophistorier Kultur
-
27. maj. KL. 11.48 Frank Jensen vil ikke lave rådhuspladsen om til en stor vandseng
- 27. maj. KL. 11.30 TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det
- 27. maj. KL. 11.14 Spænding i DR før prestigefyldt pris i aften
- 27. maj. KL. 09.01 Kim Skotte: Amerikansk talent kan snuppe palmen
- 27. maj. KL. 08.56 Peter Aalbæk i Cannes: Det handler om penge, penge, penge
Gammel homosauna serverer byens bedste burgere
ibyen anbefaler
-
24. maj. 2012 KL. 12.28 Biografen Små hvide løgne
- 24. maj. 2012 KL. 13.00 Kunst Emily Wardill
- 26. maj. 2012 KL. 12.10 Scenen Cirkusrevyen 2012
restaurant & cafe
Konfirmanden: Konfirmanden: Jeg regner med at sætte de fleste af pengene i banken
-
27. maj. KL. 09.29Banker lokker konfirmander med høje renter
-
27. maj. KL. 07.00Sådan tjekker du din telefons trådløse net
-
26. maj. KL. 15.04Filterkaffe er bedst for blodet
-
26. maj. KL. 15.00Godmodig familiebil giver den gas som veloplagt gaderacer
-
26. maj. KL. 14.57Cheføkonom: Boligejere bør overveje at fryse renten for ikke at komme i klemme
- Se flere nyheder
6 hjerter i Politiken
Mildred Pierce (Oscar®-vinder Kate Winslet) lever et hårdt liv som enlig mor i Los Angeles under depressionen. Todd Haynes instruerer denne roste miniserie i fem dele.
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 45 kr.
Alm. pris 50 kr
|
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 320 kr.
Alm. pris 400 kr
|
|
Pluspris 80 kr.
Alm. pris 100 kr
|



























