Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Django Unchained
’Django Unchained’ er det bedste, Tarantino har lavet siden ’Kill Bill 2’ - en perle af en western fra Tarantinos hånd.
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 250 kr.
Alm. pris 300 kr
|
|
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 60 kr.
Alm. pris 70 kr
|




I Rusland laver de realistiske zombiefilm
Håbløs. Instruktør Sergei Loznitsa har i årevis rejst rundt og dokumenteret livet i Rusland, og hvis 'My Joy' er et destillat af hans oplevelser, må man håbe, Gud bevarer den menige russer. - Foto: Fra filmen
Cannes-aktuelle Sergei Loznitzas ’My Joy’ fra 2010 viser et råt og forfrossent Rusland.
Filmtrailere
TV Se traileren til gyseren 'Mama'
TV Se traileren til 'Hjertets hvisken'
TV Se traileren til 'No'
TV Se traileren til 'Jurassic Park 3D'
TV Se traileren til 'Reality'
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Seneste TV
TV Familiefar og godfather: Se mindeværdige scener fra Sopranos
TV Historisk gods brændt ned til grunden
TV Han vil altid blive husket som 'Tony Soprano'
TV Bedøm selv: Se Corydon og Thornings omdiskuterede fødselsdagsvideo
TV Graver dybt: FBI forsøger endnu engang at finde liget af Jimmy Hoffa
TV Se uddrag fra Obamas tale i Berlin
TV Luft under vingerne: Ny type flysimulator gør pilotuddannelser billigere
TV Kom på eksklusivt besøg i de kongelige jagtgemakker
Anmeldelse My Joy
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Humørbomber er ikke russisk films fremmeste eksportvare. Til gengæld er der ofte høj kunstnerisk kvalitet over skildringerne af mennesker kuede og knugede af historiens massivitet og landskabets lammende endeløshed.
Det gælder også for dokumentarfilmskaberen Sergei Loznitsas første spillefilm, 'My Joy'.
Har dokumenteret det russiske liv
Loznitsa har i årevis rejst rundt og dokumenteret det russiske liv, og hvis 'My Joy', som hævdet, er en slags destillat af hans oplevelser, må man håbe, Gud bevarer den menige russer! For de jordiske magter i Putins æra synes ikke synderligt interesserede i det.
LÆS OGSÅRørende dokumentar overgår både virkelighed og fantasi
I filmens første billeder bliver der blandet cement, hvorpå en mand bliver smidt ned i et hul, overhældt med cementen og uceremonielt dækket til af en bulldozer. Og meget mere muntert bliver det ikke.
Mere dagligdags end grotesk
Lastbilchaufføren Georgy skal ud på en helt almindelig tur. Han kører ud ad en snorlige hullet landevej et fladt, skovbevokset sted i den russiske provins. Men det almindelige er ikke noget rart.
Samtlige politimænd og øvrighedspersoner viser sig korrupte, voldelige og ubehagelige af princip. Som naturlig reaktion synes en resigneret befolkning forvandlet til duknakkede luskebukse, ludere, tyve og røvere. Det mest ubehagelige er, at Sergei Loznitsa formår at skildre det, så det virker meget mere dagligdags end grotesk.
Rusland er et trafikuheld
Georgy er et ordentligt menneske. Så han bliver nærmest betragtet som idiot. Hvilket der jo er en rig tradition for i Dostojevskijs hjemland.
Georgy tager imod et fatalt råd fra en ca. 12-årig prostitueret for at slippe for endnu en timelang kø i forbindelse med et trafikuheld. Men må sande, at Rusland er et trafikuheld, russerne ikke sådan kan undslippe. Genvejen fører ingen steder hen. Og det er så, hvor der ligger en landsby, man ikke kan komme ud af igen.
Dokumentarisk symbolisme
Loznitsa har skabt en slags dokumentarisk symbolisme, hvor alting er ladet med lige dele betydning og betydningsløshed.
Flere af vejene og vidnerne synes at føre tilbage til krigens tid. Den Store Fædrelandskrig.
I stedet for tidligere tiders nationale heroisme nu fortalt som små historier om mord, magtmisbrug og håbløshed. Små historiske tilbageblik, som glider alt for ubesværet ind i filmens nutid, der ligner en slags social delirium tremens. Det er, som om nogen har flået den moralske rygrad ud af samfundskroppen.
Magtmisbruget gennemtærer alt
Som skildret i 'My Joy' er det magtmisbruget, der gennemtærer alt i en nation med en betændt, autoritær historie, der aldrig er blevet gjort op med.
Hvis nogen har magt til at afkræve dig dine 'dokumenter', dine identitetspapirer, har de også magt til at udnytte deres position. Uden et opgør med magtmisbruget har man kun civilisation for de magtfulde, kan Loznitsas budskab tydes som.
Filmen falder i to halvdele. Den første og bedste er i konstant bevægelse on the road, mens den anden nærmest sner inde og fryser til.
'My Joy' er et spejl, hvor magtmisbruget og den institutionaliserede korruption kan glo på sine mange ucharmerende ansigter og den apati, det spreder.
I Rusland laver de realistiske zombiefilm.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Nicklas Bendtner stopper fodboldkarrieren: Satser på rap-musik
Aftaleparter har intet svar på, hvor de 12 milliarder skal komme fra
Margrethe Vestager vil blandt andet lade sig inspirere af Jobcentret i Skelbækgade, når moderniseringsplan skal føres ud i livet.
Sundhedsministeren: Hvorfor skulle læger dog fuske med data?
I næste uge kan Wall Street blive offer for hacker-ragnarok
Uhyggelig Mor spøger i ambitiøs hårrejser
Nikolaj Coster-Waldau spiller med, men gyset har hovedrollen i ?Mama'.
Bødskov: Danskere i Syrien kan blive farlige for Danmark
Django, Bond og Pi: Programmet for årets sommerbio er klar
Fodboldanalyse: Bolden skal i mål på under 10 sekunder
Det er ikke så effektivt at holde lang tid på bolden, hvis man skal score mål.
Ekspert om udbrændt gods: Det er en af perlerne
Forbrugertilliden er steget markant den sidste måned
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Film
Tophistorier Kultur
Seneste TV
20. jun. KL. 13.02 TV Familiefar og godfather: Se mindeværdige scener fra Sopranos
20. jun. KL. 09.05 TV Han vil altid blive husket som 'Tony Soprano'
11. jun. KL. 10.27 TV Se det kommende nye Lego-rådhus i Billund
3. jun. KL. 10.38 TV Angelina Jolie tilbage: Glad for at brystoperation har sat fokus på brystkræft
2. jun. KL. 11.07 TV Sådan kommer det til at se ud: Kom med ned i de nye metrostationer