Annonce
Annonce
Annonce
Film 17. sep. 2012 KL. 08.49

To gange 'Paul Anderson' dominerer Hollywood

Ole Bornedal-gyser må nøjes med andenpladsen på den amerikanske biohitliste.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det blev endnu en film med overnaturligt indhold, der vippede Ole Bornedals ’The Possession’ af førstepladsen på den amerikanske filmhitliste.

Den femte film i rækken af film baseret på computerspillet ’Resident Evil’ med eftertitlen ’Retribution’ har Milla Jovovich i hovedrollen og solgte flest biografbilleter i den forgangne weekend. Den er instrueret af Jovovich’ husbond Paul Anderson.

Den anden Paul Anderson slog rekord
Men der blev også sat ny filmrekord i denne weekend. Og den blev sat af en anden filminstruktør, der hedder Paul Anderson. Men her er tale om noget helt andet.

Den Scientology-inspirerede film ’The Master’ er efter at have taget filmfestivalerne i Venedig og Toronto med storm blevet så populær, at den har slået rekorden for en såkaldt arthouse-premiere.

LÆS OGSÅ Venedig dag 5: Lange køer til mesterens nye film

’The Master’ har kun haft premiere i fem biografer i hele USA, men har alligevel hentet 730.000 dollar hjem ved billetlugerne billetlugerne (Til sammenligning blev den anden ’Paul Anderson-film’ vist i over 3.000 biografsale.)

Dermed har den slået den rekord for premierer i arthouse-biografer, som tidligere på året blev sat af filmen ’Moonrise Kingdom’, der netop har haft premiere i Danmark til anmeldernes store begejstring.

LÆS OGSÅWes Andersons ironiske distance har aldrig været bedre

Men blot for nu at skille tingene ad, så er den ene Paul Anderson manden bag en række populære sci-fi-gysere som ’Event Horizon’, ’Alien vs. Predator’, ’Death Race’ og to andre film i ’Resident Evil’-serien. For at adskille sig fra den anden Paul Anderson, går han under navnet ’Paul W. S. Anderson’. De to mellem-initialer står for ’William Scott’

Anmelder-yndling kontra kassesucces-mester
Paul Thomas Anderson - den anden Paul Anderson, der lige nu er på alles læber i Hollywood – kan næsten ikke være mere forskellig fra den førstnævnte Paul Anderson.

Han er filmbyens yndlings-auteur lige nu, der bragede igennem med ’Boogie Nights’ og siden har leveret den ene kritikersucces efter den anden, såsom ’Magnolia’, ’Punch Drunk Love’ og ikke mindst den prisbelønnede ’There Will Be Blood’.

LÆS OGSÅ Filmredaktøren jubler: Mesteren fra Hollywood er på vej

’The Master’ får premiere 3. januar i Danmark. ’Resident Evil: Retribution’ havde oprindeligt premiere datoen 6. december, men er blevet sat foreløbigt på hold i biograferne.