Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Django Unchained
’Django Unchained’ er det bedste, Tarantino har lavet siden ’Kill Bill 2’ - en perle af en western fra Tarantinos hånd.
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 250 kr.
Alm. pris 300 kr
|
|
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 60 kr.
Alm. pris 70 kr
|




Egyptere indspiller ny Muhammedfilm for at fremme profetens image
Islamiske salafister svarer igen på 'Innocence of Muslims' med tv-kanal og film.
Filmtrailere
TV Se traileren til gyseren 'Mama'
TV Se traileren til 'Hjertets hvisken'
TV Se traileren til 'No'
TV Se traileren til 'Jurassic Park 3D'
TV Se traileren til 'Reality'
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Seneste TV
TV Han vil altid blive husket som 'Tony Soprano'
TV Bedøm selv: Se Corydon og Thornings omdiskuterede fødselsdagsvideo
TV Graver dybt: FBI forsøger endnu engang at finde liget af Jimmy Hoffa
TV Se uddrag fra Obamas tale i Berlin
TV Luft under vingerne: Ny type flysimulator gør pilotuddannelser billigere
TV Kom på eksklusivt besøg i de kongelige jagtgemakker
TV Gense John F. Kennedys berømte tale »Ich bin ein Berliner«
TV Ny protestform i Tyrkiet: at stå stille
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Efter at have set deres højtelskede profet fremstillet som blodtørstig plattenslager med homoseksuelle og pædofile tilbøjeligheder i filmen ’Innocence of Muslims’ – og derefter afbildet i pornografiske stillinger i det franske magasin Charlie Hebdo – har salafisterne i Egypten besluttet at tage kampen op.
LÆS OGSÅFilm, fatwa og tegninger er ikke samme sag
Ikke med sten, brændende flag og molotovcocktail som i angreb på amerikanske ambassader i Mellemøsten de seneste uger, men med tv-kanaler og film.
Verden uden profeten
Det yderliggående salafistiske Nourparti, der ved parlamentsvalget tidligere i år blev Egyptens næststørste, erklærede således i sidste uge, at det vil producere en film om profeten Muhammed og hvordan verden ville se ud uden ham.
Salafisterne er ifølge den egyptiske kommentator Mary Mourad, kulturredaktør på avisen Al Ahram Online, uhyre ambitiøse i deres forsøg på at påvirke samfundsudviklingen i Egypten.
»Salafisterne har en meget klar vision og har været dygtige til at promovere den. De har langtfra gennemtrængt hele kulturen, men deres tv-kanaler er generelt ret populære«, siger hun til Politiken.
Filosofisk jihad
Også andre salafister – salafisme er kendetegnet ved en meget ortodoks tilgang til islam – har indledt en kulturel offensiv.
I tirsdags offentliggjorde den salafistiske gruppe al-Gama’a al-Islamiya sine planer om at danne en ny bevægelse, Støtterne:
»Den nye bevægelse vil have ansvar for projekter til at fremme og promovere islam, Muhammed og respekten for religionerne«, sagde den fremtrædende salafist Assem Abdel Maged til den egyptiske avis Al-Masri Al-Youm.
LÆS OGSÅAnmelder: Muhammed-film er det rene dilettantteater
Folkene bag den nye bevægelse er ifølge Abdel Maged »troende muslimer«. Formålet er at skabe en »filosofisk jihad, der vil fremstille den sande og korrekte islamiske doktrin«.
Kritisk linje
Den nye bevægelse er ambitiøst anlagt, med planer om både en særlig satellitkanal, et forlag og en større mængde informationsmateriale om islams historie, profeten og hele den muslimske verden.
Men selv om den nye gruppe ifølge Assem Abdel Maged skal fremme respekten for religion, synes der dog at være lagt op til en ganske kritisk linje, når det gælder islams traditionelle religiøse konkurrenter, kristendommen og jødedommen.
I forhold til kristendommen vil salafisterne eksempelvis producere en film om, hvorfor så mange europæere dropper ud af kirken.
Simple budskaber
Men en ting er planer, for indtil filmene og tv-kanalerne rent faktisk bliver lanceret, er det vanskeligt at vurdere, hvad deres effekt vil være, lyder det fra kommentator Mary Mourad.
»Der er allerede en masse islamiske tv-kanaler og film, så effekten af disse initiativer kommer helt an på, hvor godt produktet bliver«, siger hun til Politiken.
LÆS OGSÅPornoinstruktør instruerede omstridt Muhammedfilm
Men fortsætter de med at fokusere på simple budskaber, som hvordan man er en god muslim, er succeschancen stor:
»I et land som Egypten, hvor mange ikke kan læse eller har adgang til internettet, er det effektivt«.
Og er der en ting ’Innocence of Muslims’ har vist, er det, at selv meget simple filmproduktioner kan få stor betydning.
Se også
Nicklas Bendtner stopper fodboldkarrieren: Satser på rap-musik
Forbrugertilliden er steget markant den sidste måned
Ikke siden april 2009 har stigningen i danskernes forbrugertillid været større.
Godsejer mister alt ved storbrand
Over 36.000 lyn slog ned i Danmark og omegn
Enhedslisten er positiv over for danske styrker i Mali og Golan
Dansk deltagelse i fredsbevarende styrker får grønt lys af regeringens støtteparti.
Kolleger reagerer med chok og sorg over 'Tony Sopranos' død
Mindst 65 oprørere i Syrien er fra Danmark
Mor Jane stifter forening mod afpressere
Mere end 20 værtshusejere går sammen og holder gadefest.
Sexolog: Mænd har ofte brug for flere orgasmer end kvinder
Ny jazzklub på havnefronten siger nej tak til offentlige kroner
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Film
Tophistorier Kultur
Seneste TV
20. jun. KL. 09.05 TV Han vil altid blive husket som 'Tony Soprano'
11. jun. KL. 10.27 TV Se det kommende nye Lego-rådhus i Billund
3. jun. KL. 10.38 TV Angelina Jolie tilbage: Glad for at brystoperation har sat fokus på brystkræft
2. jun. KL. 11.07 TV Sådan kommer det til at se ud: Kom med ned i de nye metrostationer
29. maj. KL. 08.47 TV Eksklusivt på politiken.dk: Se Laid Backs nye musikvideo