Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Breaking Bad - sæson 1-4
Walter White får beskeden om at han har uhelbredelig kræft, så han vælger en alternative måder til at tjene penge til sin familie !
Pluspris 400 kr.
Alm. pris 450 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 70 kr.
Alm. pris 80 kr
|
|
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 180 kr
|





Yderligere to Muhammed-film er på vej i USA
Protest. Filmen 'Innocence of Muslims' har affødt demonstrationer over store dele af verden. Her i Indien. - AP
Professor frygter voldsomme reaktioner på kritiske portrætter af profetens liv.
Filmtrailere
TV Se trailer til coen-brødrenes nye film 'Inside Llewyn Davis'
TV Se traileren til 'Zaytoun'
TV Se traileren til 'Fast and furious 6'
TV Se traileren til 'Paradis: Kærlighed'
TV Se den nye trailer til 'Player' med Casper Christensen
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Seneste TV
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Filmen 'Innoncence of Muslims' har vakt stor furore i den mellemøstlige verden og udløst blodige uroligheder, herunder drabene på den amerikanske ambassadør i Libyen og tre ansatte på ambassaden.
I alt 51 personer er blevet dræbt i uroligheder relateret til protester over filmen.
LÆS OGSÅUSA's ambassadør dræbt under Muhammed-uroligheder i Libyen
Og nu kommer det frem, at to filmskabere i øjeblikket er i gang med at udvikle hver sin uafhængige film med en kritisk udlægning af profeten Muhammeds liv. Det skriver LA Times.
Den ene film skal have et budget på 30 millioner dollar, hvilket svarer til ni gange budgettet på Thomas Vinterbergs 'Jagten'. Filmen skal allerede have en 'prominent hollywood-skuespiller' castet til hovedrollen som Muhammed.
Fra spion til kristen
Filmen skal handle om profetens liv, fra han er 12 år og frem til hans død. Filmskaberen, Mosab Hassan Yousef, siger, at han er inspireret af Mel Gibsons 'Passion of Christ'.
Yousef, som er palæstinenser og bosiddende i Los Angeles, er tidligere kendt for en bog, som beskrev hans egen udvikling fra terrorist til israelsk spion og siden til ny-kristen.
Selv om Yousef ikke anser sig for at være anti-muslimsk, tilskriver han sin religiøse opvågning præsten Zakaria Botros Henein, en rabiat egyptisk kristen, som længe har omtalt Muhammed som en pædofil sinke.
Så hvor Mel Gibsons film gav et meget postitivt billede af Jesus, virker det sandsynligt, at Yousefs film portræt af Muhammed bliver anderledes kritisk.
Vil overbevise, ikke ophidse
Den anden film, der arbejdes på, stammer fra den iransk-fødte Ali Sina, kendt som en prominent kritiker af islam.
Sina, som nu er bosiddende i Canada, har haft filmen i støbeskeen i over ti år, men er først de sidste to år begyndt at arbejde på den, fordi den nuværende teknokologi vil kunne få filmen gennem censuren og ud til folk i Karachi, Mecca og Medina, skriver LA Times.
LÆS OGSÅ Ballade om profetfilm kan blive en uoverskuelig krise
Filmen er tænkt som et portræt af Muhammed som en sektleder på linje med David Koresh eller Jim Jones, som begge endte deres dage i massedød, den ene i en brand, den anden i forbindelse med kollektivt selvmord kendt som 'Jonestown massakren'.
Instruktøren fastholder, at det er filmens mål at omvende - ikke ophidse - den muslimske verden.
Fysisk portræt er over stregen
Hvis de to film nogensinde bliver færdige, vil de sandsynligvis udløse stærke reaktioner.
»Hvis en skuespiller skal portrættere Muhammed, vil der komme en voldsom reaktion«, siger Akbar Ahmed, en forhenværende pakistansk ambassadør i Storbritannien, nu professor i islamiske studier ved American University i Washington D.C., til LA Times.
Andre muslimske aktivister mener, at anti-islamistiske film om Muhammed paradoksalt nok kan føre til opblødning af det islamiske forbud mod at portrættere profeten, skriver avisen.
Se også
Zuckerberg har købt Helle Thorning-Schmidt
Skuffet professor: Dum idé at droppe aktivitetstimer
Aktivitetstimerne ville bringe noget nyt til folkeskolen til gavn for både svage og stærke elever, lyder det.
NemID får folk til at gamble på mobilen
Praktiserende læge: Jeg forstår ikke, hvad vi gør galt
DMI: Masser af vand og efterårsvejr
25 liter vand per kvadratmeter. Fyn har fået det meste af regnen indtil videre.
Ny uro i Stockholm: Stenkastere angriber politistation
Sidste udkald: Danske skatteål får kniven for struben
Åbent brev til Thorning: Giv afghanske tolke asyl
»Vi håber virkelig, at I vil byde tolkene velkommen i Danmark«, skriver fire tolkeorganisationer i brevet.
Nyt spektakulært tyveri rammer Cannes-festivalen
Sikkerheden på filmfestivalen i Cannes bliver skærpet efter flere tyverier.
USA er bekymret over den religiøse forfølgelse i verden
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Film
Køb til din væg
Årets pressefotograf
Jacob EhrbahnAdam og Adam
Roald AlsTophistorier Kultur
Seneste TV
21. maj. KL. 11.41 TV Politiken.dk i Cannes: To film har skilt sig ud i kampen om De Gyldne Palmer
17. maj. KL. 09.11 TV Politiken.dk i Cannes: Store forventninger til årets film festival
14. maj. KL. 09.32 TV »Er du sikker på, at en 20-årig synes det er sjovt, at du svinger med din tissemand«
7. maj. KL. 11.29 TV Få et smugkig på det nye ABBA-museum
4. maj. KL. 13.58 TV Smugkig på bøhlandet: Se det nye TV 2 Fri studie