Annonce
Film 3. dec. 2009 KL. 07.33

Filminstitut vil af med stive støtteregler

Kassetænkning har svært ved at følge med tiden, siger direktør.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Fakta om filmstøtte

Det seneste filmforlig omhandler perioden fra 2007-2010.

Her blev hvert år afsat cirka 500 millioner kroner til dansk film, inklusive tv-stationernes bidrag på 145 miollioner kroner pr. år.

I hele perioden skulle Det Danske Filminstitut støtte 80-100 spillefilm.

Det kommende filmforlig kommer til at omhandle perioden 2011-2014

Stive kasseordninger, der har svært ved at følge med tiden.

Sådan beskriver Henrik Bo Nielsen, der er administrerende direktør for Det Danske Filminstitut (DFI), den nuværende filmstøtteordning.

Han lægger op til at opgør med systemet, der kan træde i kraft, når Folketinget i det nye år skal fastlægge rammerne om dansk filmproduktion frem til udgangen af 2014.

»Vi skal væk fra pointsystemer og tilstræte objektive kriterier. I stedet skal man kigge fordomsfrit på det enkelte filmprojekt«, siger Henrik Bo Nielsen.

LÆS ARTIKELLurende filmkrise åbner nye veje

I øjeblikket falder mindst 40 procent af de i alt omkring 500 millioner årlige filmstøttekroner under konsulentordningen, der har til formål at støtte 'den gode fortællekunst'.

Yderligere mindst 40 procent uddeles gennem den såkaldte 60/40 ordning, som retter sig mod 'film med særligt publikumspotentiale'.

Resten går til for eksempel talentudvikling, kortfilm og dokumentarfilm.

DOKUMENTATIONDet Danske Filminstitut's støtteordninger(eksternt link)

»Jeg tror, at vi kan komme med et bedre bud på en ny ordning. Det nuværende system er alt for stift til, at man kan reagere hurtigt«, siger Henrik Bo Nielsen.

Filminstituttets direktør mener samtidig, at flere af filmstøttemidlerne fremover skal tildeles af Det Danske Filminstitut.

Ved det seneste filmforlig for fire år siden fik tv-stationerne større indflydelse, og det er i følge Henrik Bo Nielsen en fejl.

For når filmene skal tilfredsstille både TV-stationernes krav og filminstituttets retningslinjer, risikerer den enkelte filmproduktion at få stækket sin kunstneriske frihed unødvendigt.

LÆS ARTIKELStieg Larsson smadrer billetsalget

»Desuden vil vi arbejde på i højere grad at gøre Norden til et fællesmarked«, siger Henrik Bo Nielsen og henviser til det svenske filmselskab Yellow Birds, der har haft enorm succes med senest Millenium Trillogien, der bygger på Stieg Larssons tre bøger om Lisbeth Salander.

Annonce
Annoncer
Politik
27. maj. KL. 10.54

Regeringen vil lade ledige betale for sin skattereform

Førtidspensionister samt modtagere af dagpenge og kontanthjælp mister tre milliarder kroner på skattereform.

EURO 2012
27. maj. KL. 12.09
etter? Thomas Sørensen er landsholdets førstemålmand, men en usikker præstation i kampen mod Brasilien før han blev taget ud med en skade har skabt diskussion om, hvorvidt han skal beholde førertrøjen. - Foto: Jens Dresling (arkiv)

Skadet og usikker Thomas Sørensens EM-deltagelse er i fare

Landsholdsmålmand Thomas Sørensen er lige nu ukampdygtig med en rygskade, og EM-pladsen kan være i fare.

Kultur
27. maj. KL. 11.30

Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det

Den danske grand prix-deltager gør status efter sin skuffende fjerdesidsteplads.

Annoncer

Seneste Film

Annoncer

Seneste TV

01:03

27. maj. KL. 11.30 TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det

Det sker
bøf. Burgerne hos Vesterbros originale burgerrestaurant er blandt de bedste i byen. - Foto: Peter Hove Olesen
26. maj. KL. 10.31

Gammel homosauna serverer byens bedste burgere

ibyen anbefaler

restaurant & cafe