Annonce
Film 9. dec. 2009 KL. 09.01

Grønlands første spillefilm til Sundance

'Nuummioq' er udtaget til Robert Redfords Sundance Film Festival i januar.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

'Nuummioq', historiens første grønlandske spillefilm, er udtaget til den prestigefyldte Sundance Film Festival.

Filmen havde verdenspremiere i Nuuk den 30. oktober, men visningen i Park City i USA, som er hjemsted for festivalen, bliver den første uden for Grønland.

'Nuummioq' (som er en person, der bor i eller kommer fra Nuuk) skal deltage i kategorien World Cinema Competition, hvor den konkurrerer med 13 andre film.

Producer bliver spammet
Filmens producer, Mikisoq H. Lynge, siger, at udtagelsen til festivalen i USA i høj grad kan regnes for en blåstempling af filmen, som hans selskab, 3900 Pictures, producerede med et budget på 4,2 mio. kr.

»Jeg er nærmest blevet spammet ned af branchefolk fra det meste af verden, efter at det kom frem«, siger produceren til Ritzau.

Sammen med de øvrige folk bag filmen vil han nu overveje, hvilken strategi de skal følge, dels når det gælder om at sælge rettighederne, dels når det drejer sig om at få "Nuummioq" placeret på andre festivaler.

»Selvfølgelig skal deltagelsen i Sundance også udnyttes økonomisk. Nu er det nemlig os, der kan fastsætte prisen«, understreger Mikisoq Lynge.

Vigtig festival for europæiske film
Sundance blev i sin tid grundlagt af skuespilleren og instruktøren Robert Redford for at promovere de såkaldt smalle og uafhængige film, der ikke har tilstrækkelig kommerciel appel til Hollywoods mainstream-produktion.

LÆS OGSÅ Dansk Nordkorea-doku kan vinde pris på Sundance

Festivalen har siden fået en vigtig rolle som brohoved for europæiske film i deres bestræbelser på at komme ind på det amerikanske marked.

Festivalen afvikles i dagene 21. - 30. januar.

ritzau

Annonce
Annoncer
Politik
27. maj. KL. 10.54

Regeringen vil lade ledige betale for sin skattereform

Førtidspensionister samt modtagere af dagpenge og kontanthjælp mister tre milliarder kroner på skattereform.

EURO 2012
27. maj. KL. 12.09
etter? Thomas Sørensen er landsholdets førstemålmand, men en usikker præstation i kampen mod Brasilien før han blev taget ud med en skade har skabt diskussion om, hvorvidt han skal beholde førertrøjen. - Foto: Jens Dresling (arkiv)

Skadet og usikker Thomas Sørensens EM-deltagelse er i fare

Landsholdsmålmand Thomas Sørensen er lige nu ukampdygtig med en rygskade, og EM-pladsen kan være i fare.

Kultur
27. maj. KL. 11.30

Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det

Den danske grand prix-deltager gør status efter sin skuffende fjerdesidsteplads.

Annoncer

Seneste Film

Annoncer

Seneste TV

01:03

27. maj. KL. 11.30 TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det

Det sker
bøf. Burgerne hos Vesterbros originale burgerrestaurant er blandt de bedste i byen. - Foto: Peter Hove Olesen
26. maj. KL. 10.31

Gammel homosauna serverer byens bedste burgere

ibyen anbefaler

restaurant & cafe