-
ANDEKONKURRENCE: Kan du skrive som en ny Walt Disney?
-
DU BESTEMMER: Hvem skal vinde årets IBYEN-priser?
-
ÅRETS FOTOSERIER: Læserne klikkede mest på sig selv
-
PLUS: 'Drive' på dvd
Pluspris 150 kr.
Hele Danmarks Dirch...
Se eller gense de bedste klip med Dirch, oplev Nikolaj Lie Kaas fortolkning af den folkekære skuespiller, eller få den store boks med de 10 bedste Dirch Passer-film. Alt sammen til Pluspris.
Pluspriser fra 80 kr.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 80 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
Pluspris 80 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
Pluspris 80 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 350 kr
|





Kultinstruktør vil lave pornofilm i 3D
Bras. Efter at have set filmen Caligula citererede filmanmelderen Roger Ebert en tilskuer for at sige: »Det er det værste lort, jeg nogensinde har set«. Filmanmelderen var stort set enig. Nu vil instruktøren lave filmen i 3D.
Manden bag en af verdens værste spillefilm drømmer om erotik i 3D.
Seneste Nyt
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Seneste TV
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Succesen med 3D-filmen Avatar har skabt en bølge af entusiasme hos filmmagerne.
De nye Harry Potter-film kommer til at blive skudt med 3D teknologi, så de flyvende koste kommer til at rage ud gennem lærredet i biograferne. Og 3D-glæden har nu også bredt sig til andre dele af filmbranchen.
Den italienske filminstruktør Tinto Brass der er mest kendt for den pornografiske storfilm 'Caligula' - om sex, vold, vanvid og dekadence ved det romerske hof - siger nu, at han vil genindspille filmen i 3D.
Ifølge Hollywood Reporter vil han »genbesøge et forladt projekt om en romersk kejser, der blev ødelagt af amerikanere og fortsætte derfra«.
Det vil i så fald blive den første italienske film i 3D.
Tinto Brass
Italiensk filminstruktør
- 76 år gammel
- Debuterede som instruktør i 1958
- Har stået bag 28 film, hvoraf Caligula er den mest berømte.
- Fralagde sig ansvaret for Caligula efter ejeren skamklippede den.
- Har efterfølgende beskæftiget sig indgående med erotisk og avantgarde på film.
Kilde: imdb.com
Sandaler og porno
Filmen Caligula udkom i 1979 som et foreløbigt højdepunkt i pornografiens unge år. I filmen medvirkede kendte engelske skuespillere som John Gielgud, Helen Mirren og Peter O'Toole, og efter et noget kaotisk filmforløb med den uerfarne Tinto Brass som instruktør lå båndene klar.
Efter indspilningen var færdiggjort, overtog ejeren af det erotiske magasin Penthouse, Bob Guccione, materialet. Han fyrede Tinto Brass og fik i stedet indspillet og klippet en række hardcore pornografiske scener ind i filmen.
LÆS ARTIKELBritisk filmcensur frigiver Caligula
Den blev ikke modtaget positivt af anmelderne.
»Skammeligt affald«
»Caligula er sygdomsfremkaldende, komplet værdiløst, skammeligt affald«, skrev anmelder Robert Ebert fra Chicago Sun-times. Og videre:
»Hvis det ikke er den værste film, jeg nogensinde har set, er det hele blot endnu mere skammeligt: Folk med talent har tilladt sig selv at deltage i denne parodi«.
I Newsweek kaldte man filmen en »to-en-halv-times kavalkade af perversion, som synes at være filmet gennem en tube vaseline«.
Casting starter nu
Filmen har dog efterfølgende opnået en vis kultstatus, og fans kan nu glæde sig til at se formerne fra det gamle Rom foldet ud i 3D. Det bliver i så fald ikke, som i Harry Potter, flyvende koste, der kommer til at rage ud gennem lærredet.
Tinto Brass meddeler ifølge Hollywood Reporter, at han vil starte med at skrive manuskriptet og starte casting øjeblikkeligt. Efter planen kan han begynde at filme i maj eller juni.
LÆS ARTIKELHistoriker: Erotikken er blevet en luder
Se også
POLITIKEN – Dagens overblik, analyser og det bedste fra sportens verden
Læs Politiken hver dag BESTIL I DAG
- Få dine daglige kulturnyheder på mail
Læge i Homs: Alle venter på at dø
Syrisk læge fortæller om lemlæstelse, magtesløshed og total mangel på kirurgisk udstyr.
22-årig erklærer sig skyldig i grønlandsk massakre
En ung mand erkender, at det er ham, som står bag et tredobbelt drab og et firedobbelt drabsforsøg i Grønland.
Euro-ministre tvivler på græsk reformplan
Fuckfinger-popstjerne laver ny kæmpe-succes
M.I.A.?s nye video er på blot fem dage er blevet set over seks mio. gange.
Ny teori: Blodsugende fluer giver zebraen striber
Ny film følger Prinsesse Dianas død
Naomi Watts skal spille den ulykkelige britiske prinsesse med den triste skæbne, der stadig fascinerer filmverdenen.
Forsvarsministeren: Jeg stoler på forsvarets top - men er ikke tossegod
Ministeren ser frem til undersøgelsen af fangesagen.
Vinteren koster 44 livet i Algeriet
Trodsig psykolog: »Jeg skal kunne se mig selv i øjnene«
Psykolog Merete Lindholm står fast på, at hendes tavshedspligt vejer tungere end rettens ord
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Seneste Film
Seneste TV
8. feb. KL. 09.02 TV Harry Potter jagter spøgelser i ny gyserfilm
7. feb. KL. 21.22 TV Kom med bag om kulisserne på Oscar-nomineret stumfilm
4. feb. KL. 18.11 TV Indendørs park leverer 24 grader i vinterkulden
2. feb. KL. 23.22 TV Dansk dokumentarfilm tager publikum med storm
2. feb. KL. 21.46 TV Nu kan du genere cafégæster med et klik med musen
feb
feb
feb
feb
Klublisten: Her er seks gode fester
i weekenden
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Smartphonen kan blive fremtidens lommepsykolog
Rå rosenkål med parmaskinke, parmesan og citron
debat lige nu
seneste indlæg
mest kommenterede