6 hjerter i Politiken
Mildred Pierce (Oscar®-vinder Kate Winslet) lever et hårdt liv som enlig mor i Los Angeles under depressionen. Todd Haynes instruerer denne roste miniserie i fem dele.
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 45 kr.
Alm. pris 50 kr
|
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 320 kr.
Alm. pris 400 kr
|
|
Pluspris 80 kr.
Alm. pris 100 kr
|





Smuk Hollywooddiva vil tages alvorligt i Berlin
Traumpaar. Angelina Jolie og hendes gemal, Brad Pitt, er overalt i medierne i Tyskland i disse dage. - Foto: Michael Sohn/AP
Angelina Jolie har som Madonna tilladt sig at instruere en film. Endda en god film.
Seneste Nyt
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Seneste TV
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Lørdag aften er det alle os andre, der får kulden at få føle, ikke mindst i den kødrand af mennesker, der kun har skuldertræk af isnende ligegyldighed tilovers for alle andre end Angelina Jolie, mens de venter foran Haus der Berliner Festspiele.
Flere hundrede mennesker venter på hende med kameraer og smartphones i skudhøjde som soldater ved fronten.
LÆS OGSÅ'Dirch'-bagmand vil gentage succesen med film om Kong Frederik
Koncertsalen er i aften omdannet til biograf, og Angelina Jolie skal se sin instruktørdebut, ’In The Land of Blood and Honey’, her. Den handler om den jugoslaviske borgerkrig.
Men først skal der fotograferes og videofilmes.
Autografer i kulden
Og sandelig om ikke Angelina Jolie og hendes gemal, Brad Pitt, giver sig tid til at skrive autografer i kulden. De er overalt i medierne i Tyskland i disse dage omtalt som Hollywoods Traumpaar – kom ikke og sig, at tysk ikke er et poetisk sprog.
Det må være svært at sætte sig i en så stram, lang og forgyldt kjole, tænker jeg, da Angelina endelig placerer sin yndige popo i sædet.
Men det må være langt sværere at leve inde i denne voldsomme berømmelseskult. Leve, elske, få børn og arbejde i en verden af endeløs kærlighed, vild beundring og bundløst had, der skifter lige så hurtigt som scenerne i en gennemsnitlig actionfilm.
Det er ikke desto mindre, hvad Angelina Jolie gør. Og nu har hun så indspillet sin første film.
»For denne film havde man doch Angst«, starter hendes medsøster Anke Westphal sin anmeldelse i Berliner Zeitung.
Derpå undrer hun sig over, at Angelina Jolie, der har alt, absolut selv må lave en film.
For så endelig at konstatere, at »den gode nyhed er, at ’In the Land of Blood and Honey’ er bedre, end Madonnas film formentlig nogensinde bliver. Den dårlige nyhed er, at denne film ikke er god nok«.
Nietzsches kreative kvinde
Nå, nå. Men hvor kom Madonna flyvende ind fra? Fra sit royale skilsmissedrama i filmen ’WE’? Eller fra det sted, hvor hadet mod smukke kvinder som Angelina Jolie og Madonna kommer.
Fordi de i deres forvirrede sindstilstand på de svævende silkelagner bilder sig ind, at de vil arbejde og tages alvorligt som kunstnere?
LÆS OGSÅDansk flopfilm får nye hug i Berlin
Et had, det feministiske ikon Naomi Wolf funderede over i en klumme i den britiske avis The Guardian forleden, hvor hun kaldte Madonna – »denne forbudte skabning, Nietzsches kreative kvinde«.
Og slog fast, at Madonnas – og tilføjer jeg så, Angela Jolies – forbrydelse er, at de går op i deres arbejde på samme ’megalomane’ måde som mandlige kunstnere uden at stå og tude over deres fejl som mødre og kvinder i interview.
ANONYM.
For ikke at blive vurderet på sit navn sendte Angelina Jolie sit manus ind til filmselskaberne under pseudonym. Da det blev antaget, krævede hun, at filmen skulle indspilles i Bosnien af lokale skuespillere og uden engelsk tale. Zana Marjanovic og Goran Kostic stråler som elskende fra hver sin side af den usynlige etniske frontlinje i borgerkrigen. Foto: Dean SemlerHård
kost
Filmen viser sig at være overordentligt vellykket, om end en smule lang.
Med sit fine hold af skuespillere fra alle etniske og geografiske grupperinger i det tidligere Jugoslavien, skildrer Jolie i sit eget manuskript krigens manipulationer og meningsløshed gennem to elskende fra hver sin side af fronten.
Uden at lægge skjul på krigens nådesløshed med brutale scener med bedstemødre, der tvinges til at strippe og danse for soldater, massevoldtægter og mordet på en baby. Det er hård kost, men udløser stående ovationer efter filmen. I aften er Angelina blandt venner.
»Jeg mødte en bosnisk kvinde, der var helt ødelagt af borgerkrigen, hun havde været levende skjold og set gamle damer blive tvunget til at strippe. Mødet med hende rørte mig så dybt, at jeg måtte lave en film for at være hendes stemme«, forklarer en rolig, naturlig og veltalende Angelina Jolie.
»Jeg vil gerne fortælle historien om en nogenlunde præsent krig for at minde os om, at hvis ikke det internationale samfund griber ind … hvis ikke nogen gør noget, fortsætter undertrykkelse og vold mod også børn og kvinder i krig. Sådan er det og så i dag«, siger hun.
Kærlighed og krig
Hun har noget på hjerte og har omsat det til en film. Uden at dræbe sin enkle historie om kærlighed og krig i intellektualitet.
Det vinder man næppe Oscars for, men til gengæld folks hjerter. Og det er derfra forståelse og tolerance skal vokse frem, hvis verden skal forbedres. Og det er vel svært at blive uenige om, at det kan den godt trænge til?
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Ekstra Bladet lukker. Vil koncentrere sig om Nationen!
Regeringen vil lade ledige betale for sin skattereform
Førtidspensionister samt modtagere af dagpenge og kontanthjælp mister tre milliarder kroner på skattereform.
32 børn under 10 år dræbt i syrisk massakre
Larm fra karneval udløste knivstikkeri
24-årig mand var ved at dø, da han blev overfaldet i baggård i Aalborg. Gerningsmanden virker psykisk syg.
Frank Jensen vil ikke lave rådhuspladsen om til en stor vandseng
Overborgmesteren er glad for forslagene til en ny rådhusplads. Mange andre ting er bare vigtigere.
Skadet og usikker Thomas Sørensens EM-deltagelse er i fare
Nimb har fået et gastronomisk løft til overkommelige priser
Konfirmanden: Jeg regner med at sætte de fleste af pengene i banken
Opsparing på en konfirmandkonto i fars og mors bank. Nykonfirmerede Cara Kjersgaard Grant ved godt, hvad der skal ske med de 17.700 kroner, hun fik ved konfirmationen.
Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det
Peter Aalbæk i Cannes: Det handler om penge, penge, penge
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Erik Jensen skriver fra Berlinalen
Dag 1: Årets Berlinale svømmer over med storpolitik
Dag 2: Døden truer på Tarantinos yndlingsknejpe i Berlin
Dag 3: Skandinaviske krimier er blevet et varemærke
Dag 4: Smuk Hollywooddiva vil tages alvorligt i Berlin
Dag 5: Alle sidder fast på årets filmfestival i Berlin
Dag 6: Tragikomisk og grotesk perle er blandt Berlinalens bedste
Dag 7: Vovet, kinesisk helaftensfilm har gode chancer i Berlin
Dag 8: Mads Mikkelsen: Jeg elsker at være tysk!
Dag 9: Barsk film om mord på romaer ligner en favorit i Berlin
Dag 9: Dansk film får to fornemme priser i Berlin
Dag 10: Berlinalen fra A til Z
Seneste film
Berlinalen 2012 - fra 9. til 19. feb.
Berlin 2012: Her er årets hovedfilm
Berlin 2012: Her er årets danske bidrag
Berlin 2012: Her er årets jury
Berlin: Danske priser i nyere tid
Seneste anmeldelser
Tophistorier Kultur