Annonce
Annonce
Annonce
Film 18. feb. 2012 KL. 19.54 opdateret 18. feb. 2012 KL. 20.09

Dansk film får to fornemme priser i Berlin

Sølvbjørn til bedste manuskript og til debutanten Mikkel Boe Følsgaard for 'En kongelig affære' i Berlina.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Stik imod alle dystre forudsigelser fra ikke mindst filmholdet selv, blev det til hele to meget fornemme priser l Nikolaj Arcels danske bidrag til hovedkonkurrencen på den store tyske filmfestival Berlinalen, ’En kongelig affære’, som ved gallaen i Berlinale Palast modtog en fornem Sølvbjørn for bedste manuskript.

Og den debuterende Mikkel Boe Følsgaard, som stadig er elev på Statens Teaterskole fik stor hæder som bedste mandlige skuespiller på Berlinalen.

LÆS PORTRÆTStjerneskud spiller dansk konge i ny storfilm

'Tak til juryen'
Manuskriptet over de virkelige historiske begivenheder ved hoffet i Danmark i 1770’erne er skrevet af Nikolaj Arcel i samarbejde med sin faste skrivepartner Rasmus Heisterberg med konsulenthjælp fra selveste Lars von Trier.

»Det havde vi virkelig ikke ventet. Tak til juryen, til Rasmus og til mine skuespillere. Det er en stor ære«, sagde Nikolaj Arcel på scenen, mens Rasmus Heisterberg tilføjede:

»Tak Berlin, fordi vi måtte komme her og for prisen, som vi er meget stolte af«.

»Jeg er så lykkelig. Tak til holdet, mine venner og familien og mine holdkammerater på skolen derhjemme«, sagde Mikkel Boe Følsgaard i sin takketale.

Forventninger var nedtonet
På forhånd havde det danske hold nedtonet forventningerne med henvisning til, at Berlinalen er en meget politisk festival.

Og selv om historien om livlægen Johann Friedrich Struensse (Mads Mikkelsen), dronning Caroline Mathilde (Alicia Vikander) og kong Christian den Syvende (Mikkel Boe Følsgaard) rummer historie og politik, er det ikke - direkte - nutidige problemer, der behandles.

Forud for aftenens store prisuddeling ved den tyske filmfestival Berlinalen, sagde direktør Peter Aalbæk Jensen bramfrit, at den danske film »allerede har sejret ad helvede til« ved at være solgt til stort set hele verden.

»Men kommer der en bamse, tager vi den gerne med«, sagde Aalbæk.

Italiensk film fik guldbjørn
Guldbjørnen for årets bedste film gik særdeles overraskende til den sort/hvide og eksperimenterende italienske ’Cesara Must Die’ ’ af Paolo Taviani og Vittorio Taviani.

Blandt de øvrige priser var der en del favoritsejre. Tyske Christian Petzold fik Sølvbjørnen for bedste instruktør for de tyske mediers storfavorit, ’Barbara’.

Juryens store pris gik til den ungarnske favorit ’Just The Wind’ om mord på romaer.

Bedste skuespillerinde blev Rachel Mwanza for sin rolle som børnesoldat i den canadiske ’Rebelle’.

Og så var der hædrende omtale til den fine franske ’L’enfant d’en haut’ af Ursula Meyers.