Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Kultur 30. jun. 2010 KL. 20.00

Britney designer tøj til skolepiger

Endnu en berømthed prøver kræfter med modeverdenen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print
Comeback. Britney Spears har i den grad rejst sig efter en personlig nedtur for et par år siden. Arkivfoto. - Foto: CHRIS PIZZELLO/AP

Comeback. Britney Spears har i den grad rejst sig efter en personlig nedtur for et par år siden. Arkivfoto. - Foto: CHRIS PIZZELLO/AP

Britney Spears var selv ikke meget ældre end en skolepige, da hun for 10 år siden slog igennem med hittet 'Hit Me Baby One More Time'.

Nu kaster den 28-årige sangerinde sig over at designe en kollektion rettet mod skolepiger.

LÆS OGSÅBritney fra babtistbrunette til popblondine

Britney Spears er nemlig den seneste i rækken af berømtheder, der kaster sig ud i at prøve kræfter med modeverdenen.

Kollektion hedder Candie's
Sangerinden har designet sin første kollektion for Iconix Brand Group, som hun gennem de seneste tre år har reklameret for. Kollektionen går under navnet 'Candie's'.

»Det har været rigtig sjovt at designe. Det er en ny måde for mig at udtrykke mig selv på«, siger sangerinden ifølge nyhedsbureauet Reuters.

LÆS OGSÅFilolog: Britney kunne have levet i bronzealderen

Ifølge Britney Spears er kollektionen inspireret af hendes yndlingsmusik og er en blanding af både dag- og aftenlooks. Den består af alt fra jeans til små sorte kjoler.

Tilbage i topform
Kollektionen vil blive solgt eksklusivt i det amerikanske varehus Kohl's fra 1. juli, så skolepigerne kan være velekviperede, når de igen indtager klasselokalerne efter sommerferien.

Nu også med titlen designer på visitkortet synes Britney Spears at være tilbage i topform, efter at hun for år tilbage var gennem en offentlig nedsmeltning, der både indebar kronragning og trusseløs optræden.

LÆS OGSÅBritney Spears tager hævn over sladderspalterne

For nylig afsluttede sangerinden en turné i kølvandet på 'Circus'-albummet fra 2008, der bliver anset som hendes comeback efter de svære år for sangerinden.

ritzau

Annonce

POLITIKEN – Dagens overblik, analyser og det bedste fra sportens verden

Læs Politiken hver dag BESTIL I DAG

- Få dine daglige kulturnyheder på mail

Annoncer
Gældskrisen
13. feb. KL. 10.30
URO. Masser af grækere var på gaden i går i protester mod den sparepakke, som det græske parlament nu har stemt igennem. - Foto: Nikolas Giakoumidis/AP

Ekspert: Det er som at tisse i bukserne for grækerne

Redningspakken sætter ikke gang i hjulene i Grækenland, vurderer lektor.

Sport
13. feb. KL. 10.17
Alien. Lance Armstrong på sit velkendte redskab. Han kan også svømme og løbe hurtigt. - Foto: Arnulfo Franco/AP

Armstrongs overmand: Han kommer fra en anden planet

Alle kom for at se giraffen, men Bevan Docherty gav Lance Armstrong baghjul i halv ironmankonkurrence.

Sport
13. feb. KL. 10.00

Zambia gik amok efter sejren i African Nations Cup

Der var fuldt blæs på vuvuzelaerne, da Zambia overraskede ved de afrikanske mesterskaber.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

01:15

13. feb. KL. 10.34 TV Se Whitney Houstons sidste optræden