Annonce
Annonce
Annonce
Kultur 29. jun. 2011 KL. 14.08

Danmark skal være verdensmester i design

Regeringen vil gøre Danmark til 'The Design Nation', men konkrete forslag mangler.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Visionen er et Danmark, hvor det offentlige ikke bare møblerer skoler og kontorer med de billigste stole og borde, men med de bedste.

Et land, hvor byggeriet af et nyt supersygehus ikke handler om at indkøbe gennemprøvet inventar, men hvor private designere fra begyndelsen kreerer det smarteste udstyr, de mest energirigtige rum, de mest rengøringsvenlige møbler – ja, endda designer de bedste rutiner og arbejdsgange for stedets personale. Et land, hvor design gennemtrænger alt, uddannelse og erhvervsliv, offentligt og privat, fra vugge til grav.

LÆS OGSÅ Minister: »Design skal gennemsyre alt i Danmark«

Sådan et land skildrer regeringens såkaldte ’Design2020’-udvalg. De seneste måneder har udvalget arbejdet på en rapport om Danmarks potentiale inden for design, som Kulturministeriet og Erhvervsministeriet i dag offentliggør.

»Vi tror, at Danmark kan – og at Danmark bør – skabe forudsætningerne for at blive den førende designnation. Danmark skal kort sagt være et land, hvor design gennemsyrer hele samfundet«, siger udvalgets formand, Johan Roos, der er tidligere rektor på Copenhagen Business School, CBS.

Ingen konkret beskrivelse
Der mangler dog mildt sagt lige et par detaljer, før Danmark kan blive ’the design nation’.

Rapporten beskriver nemlig ikke, hvordan Danmark konkret skal nå visionen inden år 2020. Eller som Eskild Hansen, der er europæisk designchef i en af verdens største teknologivirksomheder, amerikanske Cisco, konstaterer efter at have gennemlæst rapporten:

»Det er altid glimrende at have en klar vision, før man laver konkrete initiativer. Men problemet er, at folk i Asien jo også har kunnet læse i Financial Times og Business Week, at design har fået en ny og vigtig rolle. Så rundt omkring i verden har man investeret konkret og massivt i design de sidste fem år. Nu har det så næsten taget et år mere at lave en vision. Vi har brug for, at det snart bliver omsat til noget konkret«.

Når design bliver hvad som helst
Rapporten påpeger, at Danmark har en unik designtradition, som både kan drive mere nytænkning i samfundet og udvikle nye produkter. Her skal Danmarks store offentlige sektor være en motor og tænke langt mere i at samarbejde med designvirksomheder, udvikle nyt – og indkøbe kvalitet på lang sigt i stedet for kun at se på prisen her og nu.

Den pointe mener lektor Merete Ahnfeldt-Mollerup fra Institut for Design og Kommunikation på Arkitektskolen i København er rapportens vigtigste.

LÆS OGSÅ Findes der egentlig design i Polen?

Til gengæld vurderer hun, at visionen bliver tåget, når den også beskriver design som en vej til nytænkning og en form for managementfilosofi, der skal udbredes til snart sagt alle hjørner af virksomheder og uddannelser.

»Faren er, at design bliver næsten hvad som helst, og det er vigtigt, at det bliver konkret nu – altså næste gang, der skal bygges en skole eller et hospital. Vi skal simpelthen hæve kvaliteten af alting. Et offentligt udbud skal selvfølgelig stadig styre prisen, men pris skal ikke være den eneste parameter«, siger hun.

Kreative løsninger
Med sparetider i det offentlige er det vel svært at sige, at nu bruger vi penge på designermøbler?

Design2020

Udvalget har siden november arbejdet på en vision for dansk design på fire områder: design som innovationsdriver, designkompetencer, designforskning/ vidensspredning samt branding af dansk design.

I udvalget har siddet dr. Johan Roos, Moving Minds (tidl. rektor for Copenhagen Business School), direktør Anders Byriel, Kvadrat A/S, designer Louise Campbell, direktør Jacob Holm, Fritz Hansen A/S, rektor Elsebeth Gerner Nielsen, Designskolen Kolding, professor Yrjö Sotamaa, Aalto Universitet, Finland.

Rapporten kan læses på www.ebst.dk

»For det første kan man lave mere gennemtænkte og langtidsholdbare løsninger, som ikke er dyrere i længden. For det andet var vi jo meget fattigere i årene efter Anden Verdenskrig, da udbygningen af Velfærdsdanmark netop var med til at understøtte Danish Modern-bølgen af design«.

»I de år var det ikke til diskussion, at tingene skulle være af højeste kvalitet. Virksomhederne følte det samme – Arne Jacobsens ’Myren’ er tegnet til Novos kantine. Tankegangen gav underlag for eksport, og folk kom fra hele verden og kiggede på skoler og huse og hospitaler. Danmark var en showcase«.

Uklar stemme
Ifølge rapporten skal Danmark netop være en global ’showcase’ for design i 2020.

Rapporten medgiver, at ’dansk design’ ude i den store verden bliver forbundet med klassikere som Børge Mogensen, Arne Jacobsen og Hans J. Wegner – og derfor må opdateres.

»Projektet kommer fra oven og siger: Vi er en designnation. Men når designede ting brager igennem i verden og bliver ikoner, har de ikke bare en formmæssig stemme, men også en stemme i tiden. Og hvilken stemme skal det være i dag? Det er meget uklart«, siger lektor Mads Mordhorst, der forsker i, hvordan nationer brander sig.

Unik mulighed
Designchef Eskild Hansen fra Cisco vurderer dog, at Danmark har potentialet til at blive et af de få globale knudepunkter for design, der vil danne sig i de kommende år. Men han påpeger, at regeringens seneste designpolitik udløb i 2010, og at det kræver handling nu, hvis rapportens tanker om investeringer, uddannelse og forskning skal blive andet og mere end drømmerier.

»Vi har en unik mulighed på grund af vores designtradition. Men hvis vi vil det, så tikker uret, for Amsterdam og London vil også gerne. Vi har brug for initiativer, der er finansierede og når ud i virkeligheden, lige nu«, siger Eskild Hansen.

LÆS OGSÅ Dansk designer vinder verdens største design-pris

Af samme grund har han også givet input til det designudspil, som de radikale tidligere på året lancerede i samarbejde med en række virksomheder, og som på en del punkter er mere konkret. Spørger man formanden for visionsudvalget, Johan Roos, er fordelen ved en overordnet vision til gengæld, at den ikke knytter sig til partipolitik og den borgerlige regering, som har bestilt den.

»En hvilken som helst regering kan nu tage visionen og lave konkrete initiativer. Nu er det vigtigt at konkretisere det, og jeg håber, at det går på tværs af partipolitik«, siger han.