Annonce
Kultur 1. feb. 2012 KL. 11.44

Eksport af dansk modetøj boomer på trods af krisen

Eksport og internetsalg tænder lys i horisonten for den danske modebranche.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Der står stadig krise mellem syningerne, når tøjbranchen i dag åbner Copenhagen Fashion Week.

De seneste tre års økonomiske nedtur har sat dybe ar hos producenter, designere og ikke mindst i de forretninger, der har den direkte kontakt med forbrugernes pressede tegnebøger.

Men på trods af krisen og en fortsat stigende pris på bomuld er der lys i horisonten. Det er eksporten og internettet, der leverer væksten.

Ifølge Dansk Mode & Textil nåede den danske tøjeksport i 2011 op på 26,4 mia. kr. Det er mere end nogensinde, og det har en positiv effekt på bundlinjen i en branche, hvor 80-90 pct. af omsætningen kommer fra eksport.

LÆS OGSÅKøbenhavnsk modeuge haler ind på Paris

De største markeder for dansk modetøj er Tyskland, Sverige og Holland, og særligt den stærke tyske økonomi smitter af på tøjbranchen. Tyskerne købte i 2011 dansk beklædning for 5 mia. kr. Det er 25 pct. mere end i 2010.

De store har det godt
Hvad angår internethandlen med tøj, bliver den bare ved med at stige, og det gælder både for tøj for snævre målgrupper og de mere bredt funderede hjemmesider som Smartgirl.dk.

De lovende tal dækker over nogle markante forskelle internt i branchen. Det er de store, der vokser, og har man en nichevirksomhed med Danmark som hovedmarked, var der næppe meget at juble over i 2011.

De lovende tal dækker over nogle markante forskelle internt i branchen. Det er de store, der vokser, og har man en nichevirksomhed med Danmark som hovedmarked, var der næppe meget at juble over i 2011.

Revisionsfirmaet Deloitte skriver i sin halvårlige analyse af modebranchen, at de store aktører generelt har en sund forretning, og at mange nyder godt af at have slået sig sammen.

Der har været en bølge af opkøb og fusioner det seneste år, og koncerner som DK Company, BTX Group, IC Companys og ikke mindst giganten Bestseller ser økonomisk stærke ud med en bred vifte af mærker på hylderne.

LÆS OGSÅTake away-kæde skal fodre tynde modeller

Analysen viser også, at der stadig er geografiske forskelle i modeverdenen. Der er et østhold og et vesthold, og det er i grove træk jyderne, der tjener pengene, mens de fattige københavnere får omtalen.

Sådan vil det formentlig også være de næste dage. Copenhagen Fashion Week er et tohovedet monster, der består af 44 modeshow med blitzlys og presseopmærksomhed og fem store modemesser, hvor der skal handles og sikres omsætning af næste sæsons efterårs- og vintertøj.

De største messer foregår i Bella Center og Forum.

FACEBOOKBliv ven med IBYEN

Annonce
Annoncer
Politik
27. maj. KL. 13.02
Skattereform. Johanne Schmidt-Nielsen kalder regeringens planer om ændringer i reguleringen af overførselsindkomsterne »det mest vanvittige set fra denne regering«. - Foto: Per Folkver

Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen

Enhedslisten vil ikke acceptere ny regulering af overførselsindkomsterne.

Internationalt
27. maj. KL. 13.18
massedrab. 92 mennesker - heraf 32 børn - blev dræbt i massakren i den syriske by Houla. - Foto: ANONYMOUS/AP

Talsmand: »Syriens heroiske hær« står ikke bag massakren

Den syriske regering i Damaskus afviser, at den står bag massakren på 92 mennesker i byen Houla.

Café+Restaurant
27. maj. KL. 12.10
Stil. Britisk stil, parisisk stemning og et indbydende spisekort, som holder, hvad det lover - og lidt til. Nimb serverer velsmagende og veltillavede retter til rimelige priser. - Foto: Joachim Adrian

Nimb har fået et gastronomisk løft til overkommelige priser

Nimb Brasserie har gennemgået en metamorfose. Stilmæssigt passer det fremragende til Tivolis ånd.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

01:03

27. maj. KL. 11.30 TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det

debat lige nu

mest kommenterede