Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Musik 11. aug. 2010 KL. 12.46

Spiderman-musical får premiere til jul

Økonomisk uføre har flere gange udskudt Spiderman-musical med musik af U2.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Den længe ventede Spiderman-musical med musik af rocklegenderne Bono og The Edge fra U2 får premiere på Broadway i december.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Premiere kort før jul
Egentlig skulle musicalen 'Spider-Man Turn Off The Dark' have haft premiere i februar.

Men på grund af økonomiske problemer er det blevet udskudt, og senest forlød det i magasinet Rolling Stone, at 18. august ville blive store premieredag.

LÆS ARTIKEL Den nye edderkoppemand er fundet

Nu forlyder det ifølge Reuters fra musicalens producer, at man vil gå i gang med en række snigpremierer den 14. november. Premieredatoen er sat til den 21. december.

»Meget atypiske sange fra vores side«
Ifølge The Edge fra U2 vil musikken være en blanding af forskellige genrer.

»Det dufter af opera, og det dufter af rock & roll. Der er også nogle meget karakterdrevne sange. Nogle meget atypiske sange fra vores side«, siger The Edge ifølge musikmagasinet Rolling Stone.

»Faktisk er det meget mere hen ad opera end musical. Derfor kalder vi det heller ikke musical, fordi vi vil ikke skuffe folk«, siger han.

LÆS OGSÅ Superman er verdens dyreste tegneseriehelt

ritzau

Annonce
Annoncer
Politik
27. maj. KL. 13.02
Skattereform. Johanne Schmidt-Nielsen kalder regeringens planer om ændringer i reguleringen af overførselsindkomsterne »det mest vanvittige set fra denne regering«. - Foto: Per Folkver

Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen

Enhedslisten vil ikke acceptere ny regulering af overførselsindkomsterne.

Internationalt
27. maj. KL. 13.18
massedrab. 92 mennesker - heraf 32 børn - blev dræbt i massakren i den syriske by Houla. - Foto: ANONYMOUS/AP

Talsmand: »Syriens heroiske hær« står ikke bag massakren

Den syriske regering i Damaskus afviser, at den står bag massakren på 92 mennesker i byen Houla.

Café+Restaurant
27. maj. KL. 12.10
Stil. Britisk stil, parisisk stemning og et indbydende spisekort, som holder, hvad det lover - og lidt til. Nimb serverer velsmagende og veltillavede retter til rimelige priser. - Foto: Joachim Adrian

Nimb har fået et gastronomisk løft til overkommelige priser

Nimb Brasserie har gennemgået en metamorfose. Stilmæssigt passer det fremragende til Tivolis ånd.

Annoncer
Annoncer

Seneste CD-anmeldelser

Jazz

Topmøde. Koncerten med den amerikanske saxofonist Charles Lloyd og den græske sangerinde Maria Farantouri var en magisk oplevelse. Pr-foto
19. dec. KL. 15.04

Rock/pop

Seneste TV

01:03

27. maj. KL. 11.30 TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det

Det sker
bøf. Burgerne hos Vesterbros originale burgerrestaurant er blandt de bedste i byen. - Foto: Peter Hove Olesen
26. maj. KL. 10.31

Gammel homosauna serverer byens bedste burgere

ibyen anbefaler

restaurant & cafe