Annonce
Musik 5. nov. 2011 KL. 21.09

Agnes Obel tager for sig at retterne ved Danish Music Awards

Sangerinden vandt to ud af de første tre priser. Showet er i gang.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Anders og Anders, de er sgu nogle sjove drenge.

Et faktum som publikum har opdaget inde i Forum, hvor de to tidligere spejderdrenge i aften er genforenet som værter for Danish Music Awards. Prisuddelingen bliver i aften transmiteret live i tv for første gang i flere år.

Således styrer Anders Breinholt og hans helt egen Lund Madsen showet i Forum i København, mens diverse musikalske seværdigheder på skift dukker op på en lillebitte og meget rund scene i midten af det store rum.

Showet er godt i gang.

Hvis Agnes Obel var et band
De første priser er allerede uddelt, og sangerinden Agnes Obel har taget for sig af retterne. Hun har vundet i kategorierne Årets Kvindelige Kunstner og Årets Nye Navn.

Havde Agnes Obel været et band, havde hun nok også vundet en af de andre priser, der indtil videre er uddelt, nemlig Årets Danske Gruppe, men den tog The William Blakes sig af.

Politiken.dk's til lejligheden udsendte reporter fortæller, at showet spiller for fulde huse, og at stemningen er god. De to værter er sjove, som altid, og alt fra unge ynglinge til 40+ segmentet er mødt op for at fejre cremen af dansk musik.

Øjeblikkets popularitet
»Det er fedt herinde, fordi der er så mange kendte mennesker«, siger 9-årige Sebastian Langager, der sidder med sin Fanta på et hegn.

Herfra kan han overskue festlighederne.

»Det bedste var, da Rasmus Seebach optrådte, men jeg glæder mig allermest til Nik og Jay, fordi de synger godt«.

I kategorien Årets Innovatør vandt Michael Møller, forsangeren fra Moi Caprice, men Kidd, der også var nomineret i kategorien, fik langt det største bifald fra publikum. Øjeblikkets popularitet er ikke at fornægte.

Danish Music Awards uddeler i alt 18 priser i løbet af aftenen.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

Annonce
Annoncer
Politik
27. maj. KL. 13.02
Skattereform. Johanne Schmidt-Nielsen kalder regeringens planer om ændringer i reguleringen af overførselsindkomsterne »det mest vanvittige set fra denne regering«. - Foto: Per Folkver

Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen

Enhedslisten vil ikke acceptere ny regulering af overførselsindkomsterne.

Kultur
27. maj. KL. 14.45

Sofie Gråbøl: Jeg får koldsved og er bange for at falde i min kjole

Både danske 'Forbrydelsen' og 'Borgen' er nomineret til en prestigefyldt britisk pris i aften.

Debat
26. maj. KL. 16.30
Erfaringer. Skuespilleren Ali Kazim fastslår, at det langtfra er første gang, man hører om filmfolk, der har berøringsangst over for filmprojekter med mange minoritetsskuespillere. - Foto: Jacob Ehrbahn

Skuespiller: Fordomme plager filmbranchen

Hvornår skal jeg spille en nydansk læge eller advokat?, spørger skuespilleren Ali Kazim.

Annoncer
Annoncer

Seneste CD-anmeldelser

Jazz

Topmøde. Koncerten med den amerikanske saxofonist Charles Lloyd og den græske sangerinde Maria Farantouri var en magisk oplevelse. Pr-foto
19. dec. KL. 15.04

Rock/pop

Seneste TV

01:03

27. maj. KL. 11.30 TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det

Det sker
bøf. Burgerne hos Vesterbros originale burgerrestaurant er blandt de bedste i byen. - Foto: Peter Hove Olesen
26. maj. KL. 10.31

Gammel homosauna serverer byens bedste burgere

ibyen anbefaler

restaurant & cafe