Annonce
Musik 12. feb. 2012 KL. 21.30

Afstemning: Læserne elsker 'I will always love you'

53 procent har soundtracket fra 'The Bodyguard' som deres Whitney-favorit.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det er stemmen, hun vil blive husket for, og så tragedien. Hun havde alt og smed hele lortet væk

Erik Jensen, musikredaktør

Afstemning

Hvilken sang var Whitney Houstons største hit?
  • I Wanna Dance With Somebody
  • One Moment in Time
  • I Will Always Love You
  • How Will I Know
  • Saving All My Love For You
  • Greatest Love of All
  • My Love Is Your Love
  • Didn't We Almost Have It All
  • I'm Your Baby Tonight
  • I'm Every Woman
  • En anden sang
0  har stemt

'If I should stay, I would only be in your way. So I will go, but I know, I will think of you every step of the way'.

Sådan starter kæmpehittet 'I will always love you'. Whitney Houstons overlegne stemme og de få, simple ord, der elegant beskriver den umulige kærlighed, hvor selv en stor forelskelse ikke altid har potentialet til et sundt forhold.

Det lyder blændende smukt, griber romantisk anlagte sjæle om hjertet og giver rigtig mange af os flashback til filmsuccesen 'The Bodyguard'.

Og det kan meget vel være derfor, at mange danskere ifølge politiken.dks afstemning, der har kørt det meste af dagen, er helt vilde med hittet. Det mener Politikens musikredaktør, Erik Jensen, der dog ikke selv er ubetinget begejstret.

»Personligt synes jeg, at det bliver for meget. Jeg kan bedre lide originaludgaven med Dolly Parton. Men der er rigtig mange kvinder i en bestemt alder, der holder meget af den på grund af filmen 'The Bodyguard'«, siger han.

Houston fik sit hit fra Dolly Parton
'I will always love you' er oprindeligt skrevet af Dolly Parton, som selv hittede med den hele tre gange fra 1974 til 1995, hvor den blandt andet lå øverst på U.S. Billboards countryhitliste, og dets hitliste over verdens bedste country-kærlighedssange.

'I will always love you' er blevet en evergreen og vil være det i rigtig mange år

Erik Jensen, musikredaktør

Whitney Houston indspillede sangen i 1992, som et soundtrack til hendes filmdebut 'The bodygaurd'.

Hun omskrev den til en soulballade, og sammen med Kevin Costner måtte hun insistere på at beholde a capella-introen flere gange, fordi hendes pladeselskab ikke troede, at den ville falde i lytternes smag.

LÆS OGSÅ Fans massesørger over Whitney Houston

De tog fejl. Sangen blev en bragende og solid succes, som har ligget på utallige hitlister. Den ligger i dag som nummer 68 på Billboards liste over alle tiders bedste sange.

»'I will always love you' er blevet en evergreen og vil være det i rigtig mange år«, siger Erik Jensen.

Vi vil huske stemmen og tragedien
Erik Jensen mener, at sangstjernen skiller sig ud blandt andre popmusikere. Hendes stemme var ualmindeligt stor af en popsanger at være, og det gjorde, at hun var sine medstjerner overlegen.

LÆS OGSÅWhitney bliver hyldet ved aftenens Grammy-uddeling

Men samtidig var det også stemmen alene, hun byggede sin karriere på. Hun skiltede aldrig ret meget med sin personlighed.

»Hun var én af de få, der sagde: 'Jeg står bare og synger, så må det være nok'. Og det var nok for hende. Hun behøvede ikke engang at danse eller noget, for at være overbevisende«, siger Erik Jensen, og fortsætter:

»Det er stemmen, hun vil blive husket for, og så tragedien. Hun havde alt og smed hele lortet væk«.

Her henviser Erik Jensen til, at Houston igennem de sidste ti år af sit liv havde et stofmisbrug, der tog hårdt på hende, endte med skilsmisse fra hendes mand gennem 14 år, Bobby Brown, og holdt hende væk fra musikscenen i længere perioder.

BILLEDER Whitney Houston - en stjerne igennem årtier

I går døde hun, 48 år gammel, og politiet undersøger nu, hvad hun døde af. Imens forsøger resten af verden at finde svar på, hvorfor sangstjernen skulle slukkes så tidligt.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

Annonce
Annoncer
Politik
27. maj. KL. 13.02
Skattereform. Johanne Schmidt-Nielsen kalder regeringens planer om ændringer i reguleringen af overførselsindkomsterne »det mest vanvittige set fra denne regering«. - Foto: Per Folkver

Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen

Enhedslisten vil ikke acceptere ny regulering af overførselsindkomsterne.

Gadeplan
27. maj. KL. 11.48
Overtalelse? Det ville være rart, hvis kommunen tændte på ideen om en smukkere Rådhusplads, mener man på Politiken. Fra venstre er det teknik- og miljøborgmester Ayfer Baykal, arkitekturredaktør Karsten Ifversen, journalist Kjeld Hybel og overborgmester Frank Jensen. Borgmestrene er skeptiske. - Foto: FINN FRANDSEN

Frank Jensen vil ikke lave rådhuspladsen om til en stor vandseng

Overborgmesteren er glad for forslagene til en ny rådhusplads. Mange andre ting er bare vigtigere.

Sport
27. maj. KL. 13.06
VM-match. Carl Froch (tv) tabte det seneste opgør mod Mikkel Kessler, men er opsat på en revanchekamp. - Foto: PER FOLKVER (arkiv)

Nyslået verdensmester vil møde Kessler igen

Den nykårede verdensmester Carl Froch er opsat på revanche mod Mikkel Kessler.

Annoncer
Annoncer

Seneste CD-anmeldelser

Jazz

Topmøde. Koncerten med den amerikanske saxofonist Charles Lloyd og den græske sangerinde Maria Farantouri var en magisk oplevelse. Pr-foto
19. dec. KL. 15.04

Rock/pop

Seneste TV

01:03

27. maj. KL. 11.30 TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det

Det sker
bøf. Burgerne hos Vesterbros originale burgerrestaurant er blandt de bedste i byen. - Foto: Peter Hove Olesen
26. maj. KL. 10.31

Gammel homosauna serverer byens bedste burgere

ibyen anbefaler

restaurant & cafe