Annonce
Musik 13. feb. 2012 KL. 06.39

Adele gør rent bord ved årets Grammy

Den britiske soulsanger Adele vinder hovedpriserne ved Grammy-festen i Los Angeles.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Succesen vil ingen ende tage for den britiske sangerinde Adele.

Ved søndagens Grammy-show i Los Angeles blev hendes hit 'Rolling in the Deep' kåret til årets sang samt årets indspilning.

Desuden vandt hun også den tredje toppris, da hendes plade '21' blev udråbt til årets album ved Grammy-uddelingerne, som er musikindustriens udgave af filmbranchens Oscar.

Adele var nomineret i hele seks kategorier og hun gjorde rent bord ved at vinde samtlige.

Den 23-årige sangerinde har hvilet stemmebåndene efter en operation i oktober, men ved den prestigefyldte begivenhed gav hun en prøve på sin stemmepragt ved at fremføre 'Rolling in the Deep'.

Publikum kvitterede med stående bifald. Problemerne med stemmen tvang hende til at aflyse sin totalt udsolgte turné til USA i efteråret.

LÆS OGSÅUnderspillede antihelte er Grammyens outsidere

Adele modtog prisen for årets sang sammen med sin producer Paul Epworth.

»Han er vidunderlig og verdens bedste producer. Mange tak, Paul«, sagde hun i sin takketale.

Og da hun igen var på scenen for at modtage prisen for årets indspilning takkede hun de mange radiostationer, der til bevidstløshed har spillet hendes sange.

Totalt uddeles der 78 priser ved showet, som sluttede tidligt mandag morgen dansk tid.

LÆS OGSÅSe vinderne af de største Grammy-priser

Showet blev indledt med en hyldest til poplegenden Whitney Houston, der døde lørdag på et hotel i Los Angeles.

Efter et indledende nummer af Bruce Springsteen og hans E Street Band åbnede den amerikanske rapper og vært ved prisuddelingen, LL Cool J, prisuddelingen med en bøn for Whitney Houston, som blot blev 48 år.

»Der er ingen vej uden om det her. Vi har haft et dødsfald i familien. Det eneste, som føles rigtigt, er at begynde showet med en bøn for denne kvinde, som vi elsker - vores faldne søster Whitney Houston«, sagde LL Cool J.

Grammykunstnere hyldede Whitney Houston

ritzau

Annonce
Annoncer
Politik
27. maj. KL. 13.02
Skattereform. Johanne Schmidt-Nielsen kalder regeringens planer om ændringer i reguleringen af overførselsindkomsterne »det mest vanvittige set fra denne regering«. - Foto: Per Folkver

Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen

Enhedslisten vil ikke acceptere ny regulering af overførselsindkomsterne.

Gadeplan
27. maj. KL. 11.48
Overtalelse? Det ville være rart, hvis kommunen tændte på ideen om en smukkere Rådhusplads, mener man på Politiken. Fra venstre er det teknik- og miljøborgmester Ayfer Baykal, arkitekturredaktør Karsten Ifversen, journalist Kjeld Hybel og overborgmester Frank Jensen. Borgmestrene er skeptiske. - Foto: FINN FRANDSEN

Frank Jensen vil ikke lave rådhuspladsen om til en stor vandseng

Overborgmesteren er glad for forslagene til en ny rådhusplads. Mange andre ting er bare vigtigere.

Dine penge
27. maj. KL. 11.50
Fornuftigt. 13-årige Clara Hjersgaard Grant planlægger ikke at shoppe alle sine konfirmationspenge op, men sætte dem i banken. Privatfoto

Konfirmanden: Jeg regner med at sætte de fleste af pengene i banken

Opsparing på en konfirmandkonto i fars og mors bank. Nykonfirmerede Cara Kjersgaard Grant ved godt, hvad der skal ske med de 17.700 kroner, hun fik ved konfirmationen.

Annoncer
Annoncer

Seneste CD-anmeldelser

Jazz

Topmøde. Koncerten med den amerikanske saxofonist Charles Lloyd og den græske sangerinde Maria Farantouri var en magisk oplevelse. Pr-foto
19. dec. KL. 15.04

Rock/pop

Seneste TV

01:03

27. maj. KL. 11.30 TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det

Det sker
bøf. Burgerne hos Vesterbros originale burgerrestaurant er blandt de bedste i byen. - Foto: Peter Hove Olesen
26. maj. KL. 10.31

Gammel homosauna serverer byens bedste burgere

ibyen anbefaler

restaurant & cafe