Annonce
Musik 6. feb. 2010 KL. 22.18

Dansk MGP-vinder har østeuropæisk appel

Chanée og N'evergreen vinder årets danske Melodi Grand Prix.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
49 kommentarer send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Danmark sender en russisk superstjerne til det internationale Melodi Grand Prix i Oslo i maj.

Efter indledende runde, semifinale og finaledyst mod Bryan Rice, endte det danske Melodi Grand Prix her til aften med en sejr til duoen Chanée og N'evergreen og sangen 'In A Moment Like This' - en sang, duoen selv beskriver som en blanding af The Police og Abba.

Grandprixet blev afviklet i et tætpakket Gigantium i Aalborg i klassisk grandprix-atmosfære, komplet med ild, vand, vindmaskiner, flotte kjoler, dansere samt Keld Heick og Mylle.

Basis for stemmer fra 'østmafiaen'
Tomas N'evergreen, der i virkeligheden hedder Tomas Christensen og er født i Århus, bor i Moskva og har haft flere hit på de kanter. Han har også deltaget i det russiske Melodi Grand Prix, hvor han nåede finalen.

Hans duetpartner, Christina Chanée, er også en berejst dame. Hun synger kor hos Kid Creole and the Coconuts og er også kendt fra husbandet Nubian Fräuleins i 'Endelig fredag' på DR 1. Over 50 sangerinder var i øvrigt til overvejelse som N'evergreens duetpartner, før valget faldt på Chanée.

Med vindervalget ser det ud til, at Danmark har ladet sig inspirere af nordmændene, der sidste år sendte Alexander Rybak med de hviderussiske aner til international sangdyst. Han endte som bekendt med at vinde hele baduljen - ikke mindst takket være stemmer fra den berygtede 'østmafia' i grandprixet.

N'evergreen siger da også selv, at han håber hans popularitet i lande som Rusland, Ukraine, Hviderusland og Georgien kan hive nogle stemmer hjem til Danmark.

Slog favoritten i semifinalen
Chanée og N'evergreen var i semifinalen oppe imod 18-årige Simone Egeriis, der var udnævnt til favorit hos bookmakerne.

Simone selv havde på forhånd sagt, at hun var tilfreds, hvis hun blot fik lov at synge sin smukke ballade 'How Will I Know' to gange, og dermed var målet jo egentlig nået for den tidligere vinder af 'Scenen er din' på TV 2.

I den anden semifinale stod en anden TV 2-personlighed, nemlig Silas Holst, kendt fra 'Vild med dans', og hans partner Kat (Kathrine Thisted) og sangen 'Come Come Run Away'. De var oppe imod Bryan Rice (Brian Risberg Clausen), der var en af tre kunstnere, som DR havde inviteret med til grandprixet på et såkaldt wildcard.

Rice fremførte 'Breathing' i silende sceneregn, og seerne foretrak altså ham fremfor Silas og Kat.

I finalen var der yderst tæt løb, og værten Felix Smith måtte trække tiden, fordi stemmerne skulle fintælles. Men i sidste ende blev det altså Chanée og N'evergreen, der blev de 39. vindere af den danske musikdyst.

Synes du, det var den rigtige vinder af grandprixet? Deltag i debatten.

Annonce
Annoncer
Politik
27. maj. KL. 13.02
Skattereform. Johanne Schmidt-Nielsen kalder regeringens planer om ændringer i reguleringen af overførselsindkomsterne »det mest vanvittige set fra denne regering«. - Foto: Per Folkver

Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen

Enhedslisten vil ikke acceptere ny regulering af overførselsindkomsterne.

Internationalt
27. maj. KL. 13.18
massedrab. 92 mennesker - heraf 32 børn - blev dræbt i massakren i den syriske by Houla. - Foto: ANONYMOUS/AP

Talsmand: »Syriens heroiske hær« står ikke bag massakren

Den syriske regering i Damaskus afviser, at den står bag massakren på 92 mennesker i byen Houla.

Café+Restaurant
27. maj. KL. 12.10
Stil. Britisk stil, parisisk stemning og et indbydende spisekort, som holder, hvad det lover - og lidt til. Nimb serverer velsmagende og veltillavede retter til rimelige priser. - Foto: Joachim Adrian

Nimb har fået et gastronomisk løft til overkommelige priser

Nimb Brasserie har gennemgået en metamorfose. Stilmæssigt passer det fremragende til Tivolis ånd.

Annoncer
Annoncer

Seneste CD-anmeldelser

Jazz

Topmøde. Koncerten med den amerikanske saxofonist Charles Lloyd og den græske sangerinde Maria Farantouri var en magisk oplevelse. Pr-foto
19. dec. KL. 15.04

Rock/pop

Seneste TV

01:03

27. maj. KL. 11.30 TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det

Det sker
bøf. Burgerne hos Vesterbros originale burgerrestaurant er blandt de bedste i byen. - Foto: Peter Hove Olesen
26. maj. KL. 10.31

Gammel homosauna serverer byens bedste burgere

ibyen anbefaler

restaurant & cafe