-
16.-27. maj 2012: Filmfestival i Cannes - følg med her
-
Live: Christiania-værtshus tager kampen op mod Tivoli
-
TV FRA MUSIKMEKKA: Verdens største festival ligger i Austin
-
PLUS: Pink Floyd, The Wall Experience Pluspris 175 kr.
The laughing boy af Leif Sylvester
Skulpturen ’Laughing Boy’ kan ikke hedde meget andet, end den gør. For ikke bare storgriner den nye figur i stentøj, som kunstneren Leif Sylvester har lavet, klik her for at se mere...
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 295 kr.
Alm. pris 370 kr
|
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|





Mammutværk serverer 31 sange om knust kærlighed
Milepæl. Michael Møller er en fremragende stilist, der med sin mørkrevne stemme kan få en fornem sang ud af selv de mindste klavertriller. Men der hviler et tungt patos over for mange sangene. - Foto: PR-foto
På halvanden måned har Michael Møller vendt musikindustriens logik på hovedet.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det
TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
TV Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom
TV Er den politiske debat for overfladisk?
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Anmeldelse Michael Møller
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Projektet er lige så himmelstræbende ambitiøst som elementært i sin merkantile logik.
I løbet af maj udgav den elegante sanger Michael Møller hver dag en sang om den fortvivlede kærlighed, der ikke bliver gengældt.
De 31 sange om både parforholdets gruber og religiøse blindgyder blev en for en lagt gratis op på amonthofunreguitedlove.com og opført til en række koncerter med klimaks i Kunsthal Charlottenborg i København 1. juni.
Donationer fra fans og gæster frem til 15. juni afgjorde, om der i sidste ende blev tale om en fysisk udgivelse.
Vovet og vellykket
Rå markedsøkonomi i popmusikkens usikre tider og samtidig oplægget til en kunstnerisk kraftpræstation, og i slutningen af sidste uge forlød det fra Michael Møllers lejr, at albummet nu udkommer på vinyl og ikke kun iTunes.
Forløbet efterlader et vovet, stort anlagt og på mange måder utrolig vellykket album.
Og uanset at det digre kærlighedsværk har sine svagheder, står det klart, at Michael Møller satsede stort, vandt klart og viste en ny vej for dansk musik.
Allerede i 2007 løsnede Michael Møller slipseknuden som forsanger i bandet Moi Caprice og solodebuterede med ’Every Streetcar Has a Name’, hvor hans melankolske sangskrivertalent og sikre omgang med det engelske sprog kom til skue.
LÆS ANMELDELSESolodebut savner strammere redigering
I to år har han skrevet på de nye sange, og i den klaverbårne åbningssang ’The Birth of a Song’ bekender han straks, at intet er så inspirerende som ulykkelig kærlighed: »I just want to thank you for leaving my life/ For making me drink myself into pieces«.
Teksterne ligger foruroligende meget i sengen
Nogen har åbenbart gjort et grundigt arbejde med at flække Michael Møllers hjerte, og selv om han i teksterne ligger foruroligende meget i sengen, får han bugseret sig op til klaveret og som modsvar transformeret den fladtrådte kærlighed til 31 sangstykker.
Med musikkens dobbelthed af tristesse og befrielse letter han på vinger af mol, storladen ynde og krukket selvoptagethed.
Nogle gange monotont i et ekko af Rufus Wainwrights messende klagesang, andre steder stræbende efter at komme i selskab med store sangskrivere som Leonard Cohen, Simon & Garfunkel eller Stephin Merritt, der under navnet The Magnetic Fields for 12 år siden udgav ’69 Love Songs’.
Savner variation
Et mammutværk, Møller nok er inspireret af, men ikke når i niveau. Dertil varierer den næsten for perfekte stilist i Møller ikke sin musik nok.
Nu er ugengældt kærlighed i sit væsen patetisk, sange som ’Everybody Knows’ og ’This House of Rocks’ berusende perfekte, og Møller retfærdigvis hele tiden opmærksom på at forskyde sangene med skiftende instrumenter.
LÆS OGSÅmoi Caprice er på klichefyldt firsertrip
Alligevel savner jeg, særligt i hele den første halvdel af de klynkende sange, flere grundlæggende brud og kursændringer.
Udgivelsesmæssig milepæl
Som sammenstødet mellem markedspladsens muzak og Jacob Funchs søgende guitarlinjer under ’We used to be friends’ eller den valsende fornemmelse på ’Another Song for The Same Woman’.
Det kunne være endt i et mesterværk.
Nu er ’A Month of Unrequited Love’ (stadig!) en respektindgydende bedrift med mange højdepunkter, en udgivelsesmæssig milepæl og et løfte om det helt store værk, der rumler et sted i Michael Møller.
Se også
Ekstra Bladet lukker. Vil koncentrere sig om Nationen!
Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen
Enhedslisten vil ikke acceptere ny regulering af overførselsindkomsterne.
Zornig: »Jeg blander mig og laver rod«
Skadet og usikker Thomas Sørensens EM-deltagelse er i fare
Talsmand: »Syriens heroiske hær« står ikke bag massakren
Den syriske regering i Damaskus afviser, at den står bag massakren på 92 mennesker i byen Houla.
Frank Jensen vil ikke lave rådhuspladsen om til en stor vandseng
Larm fra karneval udløste knivstikkeri
24-årig mand var ved at dø, da han blev overfaldet i baggård i Aalborg. Gerningsmanden virker psykisk syg.
Nimb har fået et gastronomisk løft til overkommelige priser
Nimb Brasserie har gennemgået en metamorfose. Stilmæssigt passer det fremragende til Tivolis ånd.
Nyslået verdensmester vil møde Kessler igen
Forsvarsklippen melder knæet klart
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Seneste Musik
Seneste CD-anmeldelser
Jazz
Charles Lloyd/Maria Farantouri
Jakob Bro
Keith Jarrett
August Rosenbaum Trio
Joel Harrison
Rock/pop
Klassisk
Seneste TV
27. maj. KL. 11.30 TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det
26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
26. maj. KL. 08.33 TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
24. maj. KL. 21.37 TV Se balladen i Baku
24. maj. KL. 20.22 TV Kim Skotte: Cannes mangler et punch i år
maj
maj
maj
maj
Gammel homosauna serverer byens bedste burgere
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Konfirmanden: Konfirmanden: Jeg regner med at sætte de fleste af pengene i banken
Gedekølle med citron og persille