Annonce
Musik 20. jun. 2011 KL. 16.04

Mammutværk serverer 31 sange om knust kærlighed

På halvanden måned har Michael Møller vendt musikindustriens logik på hovedet.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden

Anmeldelse Michael Møller

Politiken synes
Politiken synes
Titel A Month of Unrequited Love
Produceret af Casper Henning Hansen og Michael Møller
Pladeselskab Tigerspring
Spilletid 136 minutter
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Projektet er lige så himmelstræbende ambitiøst som elementært i sin merkantile logik.

I løbet af maj udgav den elegante sanger Michael Møller hver dag en sang om den fortvivlede kærlighed, der ikke bliver gengældt.

De 31 sange om både parforholdets gruber og religiøse blindgyder blev en for en lagt gratis op på amonthofunreguitedlove.com og opført til en række koncerter med klimaks i Kunsthal Charlottenborg i København 1. juni.

Donationer fra fans og gæster frem til 15. juni afgjorde, om der i sidste ende blev tale om en fysisk udgivelse.

Vovet og vellykket
Rå markedsøkonomi i popmusikkens usikre tider og samtidig oplægget til en kunstnerisk kraftpræstation, og i slutningen af sidste uge forlød det fra Michael Møllers lejr, at albummet nu udkommer på vinyl og ikke kun iTunes.

Forløbet efterlader et vovet, stort anlagt og på mange måder utrolig vellykket album.

Og uanset at det digre kærlighedsværk har sine svagheder, står det klart, at Michael Møller satsede stort, vandt klart og viste en ny vej for dansk musik.

Allerede i 2007 løsnede Michael Møller slipseknuden som forsanger i bandet Moi Caprice og solodebuterede med ’Every Streetcar Has a Name’, hvor hans melankolske sangskrivertalent og sikre omgang med det engelske sprog kom til skue.

LÆS ANMELDELSESolodebut savner strammere redigering

I to år har han skrevet på de nye sange, og i den klaverbårne åbningssang ’The Birth of a Song’ bekender han straks, at intet er så inspirerende som ulykkelig kærlighed: »I just want to thank you for leaving my life/ For making me drink myself into pieces«.

Teksterne ligger foruroligende meget i sengen
Nogen har åbenbart gjort et grundigt arbejde med at flække Michael Møllers hjerte, og selv om han i teksterne ligger foruroligende meget i sengen, får han bugseret sig op til klaveret og som modsvar transformeret den fladtrådte kærlighed til 31 sangstykker.

Med musikkens dobbelthed af tristesse og befrielse letter han på vinger af mol, storladen ynde og krukket selvoptagethed.

Nogle gange monotont i et ekko af Rufus Wainwrights messende klagesang, andre steder stræbende efter at komme i selskab med store sangskrivere som Leonard Cohen, Simon & Garfunkel eller Stephin Merritt, der under navnet The Magnetic Fields for 12 år siden udgav ’69 Love Songs’.

Savner variation
Et mammutværk, Møller nok er inspireret af, men ikke når i niveau. Dertil varierer den næsten for perfekte stilist i Møller ikke sin musik nok.

Nu er ugengældt kærlighed i sit væsen patetisk, sange som ’Everybody Knows’ og ’This House of Rocks’ berusende perfekte, og Møller retfærdigvis hele tiden opmærksom på at forskyde sangene med skiftende instrumenter.

LÆS OGSÅmoi Caprice er på klichefyldt firsertrip

Alligevel savner jeg, særligt i hele den første halvdel af de klynkende sange, flere grundlæggende brud og kursændringer.

Udgivelsesmæssig milepæl
Som sammenstødet mellem markedspladsens muzak og Jacob Funchs søgende guitarlinjer under ’We used to be friends’ eller den valsende fornemmelse på ’Another Song for The Same Woman’.

Det kunne være endt i et mesterværk.

Nu er ’A Month of Unrequited Love’ (stadig!) en respektindgydende bedrift med mange højdepunkter, en udgivelsesmæssig milepæl og et løfte om det helt store værk, der rumler et sted i Michael Møller.

Annonce
Annoncer
Politik
27. maj. KL. 13.02
Skattereform. Johanne Schmidt-Nielsen kalder regeringens planer om ændringer i reguleringen af overførselsindkomsterne »det mest vanvittige set fra denne regering«. - Foto: Per Folkver

Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen

Enhedslisten vil ikke acceptere ny regulering af overførselsindkomsterne.

Internationalt
27. maj. KL. 13.18
massedrab. 92 mennesker - heraf 32 børn - blev dræbt i massakren i den syriske by Houla. - Foto: ANONYMOUS/AP

Talsmand: »Syriens heroiske hær« står ikke bag massakren

Den syriske regering i Damaskus afviser, at den står bag massakren på 92 mennesker i byen Houla.

Café+Restaurant
27. maj. KL. 12.10
Stil. Britisk stil, parisisk stemning og et indbydende spisekort, som holder, hvad det lover - og lidt til. Nimb serverer velsmagende og veltillavede retter til rimelige priser. - Foto: Joachim Adrian

Nimb har fået et gastronomisk løft til overkommelige priser

Nimb Brasserie har gennemgået en metamorfose. Stilmæssigt passer det fremragende til Tivolis ånd.

Annoncer
Annoncer

Seneste CD-anmeldelser

Jazz

Topmøde. Koncerten med den amerikanske saxofonist Charles Lloyd og den græske sangerinde Maria Farantouri var en magisk oplevelse. Pr-foto
19. dec. KL. 15.04

Rock/pop

Seneste TV

01:03

27. maj. KL. 11.30 TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det

Det sker
bøf. Burgerne hos Vesterbros originale burgerrestaurant er blandt de bedste i byen. - Foto: Peter Hove Olesen
26. maj. KL. 10.31

Gammel homosauna serverer byens bedste burgere

ibyen anbefaler

restaurant & cafe