Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Little Red Riding Hood
Et foruroligende billede, der med en effektiv farvekomposition fortæller billedelementer fra folkefortællinger og nyhedsstrømme.
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 165 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 139 kr.
Alm. pris 149 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
Pluspris 190 kr.
Alm. pris 230 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|





Jyder banker rockens rustne søm ind igen
AFLØSNING. The Floor is Made of Lava er helt klar til at tage over i dansk rock med bl.a. en royalt rockende hyldest til prins Henrik, som proklamerer: »I reserve the fucking right to fuck up my fucking life!«. - Foto: Rasmus Weng Karlsen
Tre jyske bands graver den gamle genre ned i undergrunden, hvor den atter lever vildt og voldsomt.
Seneste Nyt
Navne
Seneste TV
TV Sten og flasker i luften: Højreradikale demonstrerede efter brutalt London-drab
TV Bliv opdateret: Politi efterforsker mulig terror i London
TV Intet tilbage: Beboerne genser resterne af deres huse
TV Metro-teknikere samler gigantisk underjordisk maskine
TV Norsk komiker går amok med Brødrene Olsen og dansk sodavand
TV Uddannelsesredaktør: »Spillet er i fuld gang. Der bliver råbt og skreget«
TV Kinesiske studerende laver fremtidens bud på en blindestok
TV Abonnement på politiken.dk - Philip Ytournel tegner og fortæller
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Musik The Floor is Made of Lava // Thee Attacks // The Blue Van
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Kigger man grundigt efter på Hærvejens historiske spor op gennem Jylland, må man kunne finde aftryk af halvfemsernes foretrukne fodbeklædning for rockmusikere: cowboystøvlen.
Den støvle, der i sin tid med slangeskind, ruskind med frynser eller læder, signaliserede, at ejeren var mere rock'n'roll end unge Elvis og mere amerikansk end the heart of Texas til trods for den danske dåbsattest.
Finder man sådan et aftryk, er det bare med at få det tværet ud.
For at give plads til nye spor i sandet af en ny generation af danske musikere, der med vedvarende energi har gravet rocken derned, hvor den hører hjemme, og hvorfra de kan skabe rabalder – i undergrunden. Selvfølgelig opmuntret – og inspireret af – det eftertryk, hvormed amerikanske The Black Keys har banket rockens gamle rustne søm gennem al moderne fernis for derefter at hænge en enorm succes op på sømmet.
LÆS ANMELDELSETo nørder kunne sætte alle festivalband til vægs
Den gode nyhed i efterårets høst af velsmagende granatæbler fra de jyske plantager er, at de gode sange er med denne gang.
Hyldest til Prins Henrik
Anmeldelse
The Floor is Made of Lava
Titel: Kids & Drunks
Pladeselskab: Target Records
Hør bare de akustiske guitarer på åbningssangen med den velvalgte titel 'Traditional 84' på det tredje album med The Floor is Made of Lava:
»If I'm part of a new generation/ when should I feel I got more than the future/ when do the roads expose the horizon/ in stead of circles and endless u-turns?«, filosoferer Tobias Kippenberger indledningsvis.
En rockende hymne til lejrbålet med tilpas mængde grus på de hæst inderlige stemmebånd til at bære følelsen af en ung mands jordbundne refleksioner gennem den knitrende patos i en enkel, men smidig melodi.
LÆS OGSÅDansk forårsrock springer jævnt ud
Efter den alvorsstemte start skynder vestjyderne sig at hugge i granit med et enormt guitarriff, at de skam ikke kun er modne og melankolske.
'The Boys are Back in Town', som det indlysende forbillede, Thin Lizzy, engang proklamerede, og drengene er til et 'Party of Friends'. Den danner optakt til den endnu tungere 'Place in the Sun', en fornem melodi, smukke vokalharmonier og en indsats af Tobias Kippenberger, der uden sammenligning kvalificerer ham til titlen som Danmarks bedste Caleb Followill-impersonator.
Sangeren i Kings of Leon og det amerikanske sydstatsband er måske et lidt for tydeligt forbillede for de brave esbjergensere. Men The Floor is Made of Lava har bare ofte bedre sange at byde på end amerikanerne.
Og så har danskerne den fandenivoldske trang til at sætte ild til hele læsset, der får den uventede hyldest til prinsgemalen, 'God Save Henri', til at blive en punket perle. Motörhead som royale frontkæmpere? Så har vi hørt det med.
Cock rock fra flittige nordjyder
Anmeldelse
Thee Attacks
Titel: Dirty Sheets
Pladeselskab: Crunchy Frog
Skulle lavaen indimellem være fejet for effektivt ind under tæppet, må vi få Thee Attacks til at banke det med den mikrofon, der på coveret til aalborgensernes andet album strutter potent mellem et par kvindeben.
'Dirty Sheets' under cock rock, der accelerer fra 0 til 100 allerede i første sang, 'Stab', og holder pulsen stort set oppe hele vejen.
»All we want is a little success/ give it all to us and we will do the rest«, som Thee Attacks lover i parafrasen over den hurtigere berømmelse i tv-programmer, 'A Little Succes'.
LÆS OGSÅRockdebutanter giver to gode ryk og en ensformig aflevering
Men nordjyderne arbejder stenhårdt gennem alle de 11 solide og sikre sange her, der veksler mellem tilbageblik til tressernes og halvfjerdsernes rock ('Stop Saying' og 'No' og 'Where Did All the Love Go') og noget, der uomtvisteligt lyder som Black Keys på dansk grund ('Rock Bottom' og 'So Cold').
En lille smule succes vil være et inspireret, stramt spillende og vellydende lille rockband mere end vel undt.
Postmoderne rock savner nødvendighed
Anmeldelse
The Blue Van
Titel: Would You Change Your Life?
Pladeselskab: Iceberg Records/Playground
Med nu fem album har The Blue Van med udgangspunkt i Brønderslev været kloden rundt mange gange med deres oprigtigt skramlede sæbekassebil og deres version af den gamle rock.
Med 'Would You Change Your Life?' har de brave nordjyder indspillet det mest ambitiøse album, en i sagens natur stilistisk varieret tour de force gennem rockhistorien.
Sangene har solide afsæt hver for sig. Samlet set er springet fra det opulente titelnummer over en dejlig, moderne popsang som singlen 'Dreamers' med elektronisk vuggende synthbas og en blød Thomas Helmig-balade som 'Weary Eyes' til den hidsigt rockende 'Wake the Tiger' dog for stort til, at de stramme kovbøjderbukser kan holde.
LÆS ANMELDELSEThe Blue Van begår sit hidtil bedste album
Ingen fine fornemmelser, alt kan bruges i en postmodernistisk udgave af rockmusik. Men jeg savner et slagsmusikalsk bud på nødvendighed fra The Blue Van.
Se også
David Beckhams søn bliver professionel: Hans nye klub investerer massivt i stylister
Christian Harlang: Hvad er der på de film, som vi ikke må se?
Irakeres advokat undrer sig over, hvor optagelserne fra to andre kameraer er.
Brøndby siger farvel til mindst fire og forhandler med Rommedahl
Medierne har affyret det sidste skud i bøssen
Nedslagtning på åben gade chokerede vidnerne
Gerningsmænd krævede at få taget fotos efter makabert drab på soldat i London.
Anmeldelse: 'Drive' var en popsang sammenlignet med 'Only God Forgives'
Fyns Politi: Godt signalement af mand i rød bil
Politiet håber at kunne få kontakt med cirka 60-årig bilist, der ville give 14-årig pige på Sydfyn et lift.
Københavnsk stormagasin vil bygge nyt luksushotel på toppen
Illums øverste chef overvejer at etablere eksklusive hotelværelser oppe under taget.
Fik frataget sin hjemmehjælp: »De troede, at de ældre aldrig gjorde vrøvl«
Mange danske it-firmaer leder forgæves efter ansatte
Det danske uddannelsessystem er for teoretisk og akademisk, lyder kritikken fra IT-iværksætter.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Køb til din væg
Årets pressefotograf
Jacob EhrbahnAdam og Adam
Roald AlsSeneste musik
Seneste CD-anmeldelser
Jazz
Caroline Henderson
Mike Stern
Kasper Tranberg & Nils Davidsen
Snorre Kirk
Carsten Dahl/Arild Andersen/Jon Christensen
Rock/pop
Klassisk
Seneste TV
21. maj. KL. 11.41 TV Politiken.dk i Cannes: To film har skilt sig ud i kampen om De Gyldne Palmer
17. maj. KL. 09.11 TV Politiken.dk i Cannes: Store forventninger til årets film festival
14. maj. KL. 09.32 TV »Er du sikker på, at en 20-årig synes det er sjovt, at du svinger med din tissemand«
7. maj. KL. 11.29 TV Få et smugkig på det nye ABBA-museum
4. maj. KL. 13.58 TV Smugkig på bøhlandet: Se det nye TV 2 Fri studie