Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
The Laughing Boy af Leif Sylvester
Skulpturen ’Laughing Boy’ - af stentøj, kunne ikke hedde andet, end den gør - sådan som den storgriner.
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 190 kr.
Alm. pris 230 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
Pluspris 139 kr.
Alm. pris 149 kr
|
|
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 165 kr
|





Solodebut savner strammere redigering
Forsangeren fra det danske band 'Moi Caprice' har indspillet sit første soloalbum, hvor lidt for meget af det gode ikke er helt godt nok.
Seneste Nyt
Navne
Seneste TV
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Anmeldelse Michael Møller
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:’Every Streetcar Has A Name’ hedder Michael Møllers solodebut. Det er jo næsten som i sexsymbolet Marlon Brandos gennembrudsfilm ’A Streetcar Named Desire’, og Møllers album har da også undertitlen ’sange om sex og begær’.
Det er ikke falsk varebetegnelse. Det er kærlighedssange komplet med mærker efter tandsæt i de ømmere dele! Sangeren fra Moi Caprice slipper kun nødigt kropskontakten på ’Every Streetcar has A Name’.
Moi Caprice har fået et sent gennembrud, men Michael Møller er til gengæld ikke sen til at gribe chancen. Idéen med sådan et nutidigt koncept-album om begær, jalousi, savn og erotik er god og ambitiøs.
Dokumentarisk naturalisme
Bortset fra enkelte indskud af altmodisch karakter er Møllers engelske spændstigt og præcist og en befriende næsten dokumentarisk naturalisme præger sangene. Det bliver dog samtidig også en del af albummets akilleshæl.
16 sange om attraktion og frastødning er mange, når teksterne er afvæbnende ligefremme, men også netop derfor uden flerdimensionalitet.
De mange sange er ganske enkelt iscenesatte. Arrangeret med strøg af følsom variation, men også i vokalen grundlæggende ret enslydende. Homogenitet og kvantitet spiller ikke sammen til Michael Møllers fordel.
Fin vokalist
Havde albummet været strammere redigeret kunne virkelig fornemme sange som ’A Queen Between The Sheets’, ’Don’t Ever Kiss Him Again’ og ’A Sunday Routine’ have været omdrejningspunkter på et markant album.
Nu er de i stedet lyspunkter på et album, hvor lidt for meget af det hele svækker projektet, og hvor den duvende melankolske tone heller ikke ligefrem afspejler en rødglødende eros. Til gengæld er det så dejligt at høre duetten med Amanda Brown.
At han er en fin vokalist og en glimrende sangskriver demonstrerer Møller til overflod på ’Every Streetcar has A Name’, men lidt for meget af det gode er ikke helt godt nok i denne sammenhæng.
Nikolaj Nørlund har produceret, men har tilsyneladende ikke insisteret strengt nok på den nødvendige, strammere redigering.
Se også
Nicklas Bendtner stopper fodboldkarrieren: Satser på rap-musik
Praktiserende læger holder centralt papir hemmeligt
Venstre opfordrer lægerne til at spille med åbne kort: Læg dokumentet frem.
Aftaleparter har intet svar på, hvor de 12 milliarder skal komme fra
Margrethe Vestager vil blandt andet lade sig inspirere af Jobcentret i Skelbækgade, når moderniseringsplan skal føres ud i livet.
Django, Bond og Pi: Programmet for årets sommerbio er klar
I næste uge kan Wall Street blive offer for hacker-ragnarok
Målet for et af historiens største hackerangreb er verdens største banker.
Bødskov: Danskere i Syrien kan blive farlige for Danmark
Fodboldanalyse: Bolden skal i mål på under 10 sekunder
Uhyggelig Mor spøger i ambitiøs hårrejser
Nikolaj Coster-Waldau spiller med, men gyset har hovedrollen i ?Mama'.
Cokesniffende Casper C. & co flopper fælt
Ekspert om udbrændt gods: Det er en af perlerne
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Seneste musik
Seneste CD-anmeldelser
Jazz
KB-Hallen: Hall of Fame
Ole Fessor Lindgreen
Søren Ulrik Thomsen og Det Glemte Kvarter
Caroline Henderson
Mike Stern
Rock/pop
Klassisk
Seneste TV
20. jun. KL. 13.02 TV Familiefar og godfather: Se mindeværdige scener fra Sopranos
20. jun. KL. 09.05 TV Han vil altid blive husket som 'Tony Soprano'
11. jun. KL. 10.27 TV Se det kommende nye Lego-rådhus i Billund
3. jun. KL. 10.38 TV Angelina Jolie tilbage: Glad for at brystoperation har sat fokus på brystkræft
2. jun. KL. 11.07 TV Sådan kommer det til at se ud: Kom med ned i de nye metrostationer