Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Kultur 14. feb. 2011 KL. 09.38

Stenekspert kommer ulykkelige Jelling til undsætning

Konservator fra Nationalmuseet skal redde den store Jellingsten fra hærværk.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

En stenekspert fra Nationalmuseet rejser i dag til Jelling for at tage weekendens hærværk på den store Jellingsten i åsyn.

LÆS ARTIKELJellingstenene hærget af graffiti

Konservator Susanne Trudsø kender de to Jellingsten bedre end de fleste, fordi hun i årevis har arbejdet med at sikre oldtidsminderne mod frost og forfald.

Hun skal ifølge Vejle Amts Folkeblad rådslå med nogle svenske eksperter om, hvordan man bedst fjerner ordet ’Gelwane’, som ukendte gerningsmænd natten til lørdag sprayede på stenen med grøn maling.

»Vi skal forsøge at finde et middel, som man kan fjerne graffitien med, uden at stenens patina går tabt samtidig. Når graffiti bliver renset af andre steder, ser man ofte, at det kommer til at stå næsten negativt, fordi det bliver meget rent, der hvor man fjerner det. Det vil vi gerne undgå«, forklarer Susanne Trudsø til ritzau.

Tidligere har hun arbejdet med at fjerne graffiti fra kirker og andre gamle bygninger.

»Men heldigvis er det jo ikke noget, vi har den store erfaring med«, siger Susanne Trudsø.

Det var Harald Blåtand, som omkring år 965 rejste stenen, som ud over malingen ikke synes yderligere beskadiget.

Menighedsrådsformand græd, da han så hærværket
Men malingen er også slem nok, påpeger formanden for Jelling Menighedsråd, Gunni Højvang.

Han græd, da han så hærværket, og sagde: »Jeg kan ikke forstå, at nogen vil udsætte en så væsentlig del af vores kulturarv for et sådant overgreb. Hærværk mod den skrøbelige Jellingsten er netop, hvad vi har frygtet, før vi får den pakket ind i en glasmontre«, siger han til Vejle Amts Folkeblad.

Jellingstenene blev i 1994 optaget Unescos liste over verdensarv.

Annonce
Annoncer
Internationalt
27. maj. KL. 15.02
sorg. Flagene er gået på halv i den finske by Hyvinge efter skudepisoden i går, hvor en 18-årig mand dræbte to og sårede syv med et gevær, han havde taget i sine forældres våbenskab. - Foto: JUSSI NUKARI/AP

18-årig finne fik ideen kort før drabene

En 18-årig finsk mand erkender, at han skød og dræbt to og sårede syv.

Kultur
27. maj. KL. 14.45

Sofie Gråbøl: Jeg får koldsved og er bange for at falde i min kjole

Både danske 'Forbrydelsen' og 'Borgen' er nomineret til en prestigefyldt britisk pris i aften.

Debat
27. maj. KL. 13.44
Massemorder. Anders Behring Breivik. - Foto: Hakon Mosvold Larsen/AP

Stod Gud bag Breiviks massemord?

Kirkens folk har et forklaringsproblem, når en massakre som i Norge kan finde sted.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

01:03

27. maj. KL. 11.30 TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det

debat lige nu

mest kommenterede