Annonce
Scenekunst 4. jan. 2012 KL. 18.44

Skal vi have et blomstrende kulturliv eller en skyttegravskrig?

Hvor er kulturministerens frodige ideer om musik og hvad sker der for Det Kongelige Teaters ledelse?

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Siden Uffe Elbæk blev kulturminister, har det handlet om nedskæringer. Kulturel oprustning har han ikke været ude og slås for.

Statsministeren slog i sin nytårstale fast, at der skal strammes op. Selv om kulturbudgetterne med deres ringe størrelse ikke på nogen måde kan redde landet fra statsbankerot, skal Det Kongelige Teater efter flere års nedskæringer nu for alvor holde for.

Der forhandles om drastiske amputationer af først og fremmest balletkorps, operakor og sceneteknik.

Mellem ’folkeligt’ og ’fint’
Et internationalt flagskib som balletten kommer efter alt at dømme til at leve med vingeskudte opførelser af ’Svanesøen’.

Selv om de fleste operahuse ved, at der skal 60 sangere til et operakor, skal publikum i København fremover måske nøjes med 40. Men vi mangler stadig at se den handlingsplan for musikområdet, kulturminister Uffe Elbæk vil lægge frem i allernærmeste fremtid.

LÆS ARTIKELSceneteknik skal holde for i fyringsrunde

Forhåbentlig har kulturministeren her forladt det forældede kultursyn, han i efteråret gik til valg på, og som hvilede på en skelnen mellem ’folkeligt’ og ’fint’.

Fra klassisk til rytmisk musik

Alle undersøgelser viser, at musik og kultur er noget, fremtidens forbrugere forholder sig til på tværs af genrer.

Hvis kulturministeren fortsat vil omfordele, så der bliver mere til pop og rock og mindre til klassisk og opera, vil han gøre sig til bannerfører for en strategi uden blomstrende helhedsvisioner.

Forhåbentlig står kulturministeren ikke længere på spring med ammunition til en skyttegravskrig mellem klassisk og rytmisk.

Alligevel er det den præmis, flere aktører i musiklivet frygter vil danne udgangspunkt, når kulturministeren måske allerede her i januar fremlægger sin handlingsplan for musiklivet i Danmark.

Nogle mener, at Uffe Elbæk vil tage en tocifret millionsum fra den klassiske lejr og give til den rytmiske.

En sum, der ifølge forlydender skulle svare temmelig præcist til omkostningerne for et klassisk landsdelsorkester. Forhåbentlig står kulturministeren ikke længere på spring med ammunition til en skyttegravskrig mellem klassisk og rytmisk.

Ikke desto mindre er ledelsen på Det Kongelige Teater, mens dette skrives, trukket i feltskæreruniformen og er i fuld gang med skalpeller og sav.

Det virker så meget desto mere grotesk, al den stund samme ledelse indtil nu har forekommet nærmest handlingslammet.

Åbent brev

Teaterdirektør Erik Jacobsen har lignet en mand uden gennemslagskraft. I stedet for en skarp udmelding fra den nuværende kongelige operachef, Keith Warner, kunne man i går på forsiden af Politikens kultursektion læse et åbent brev til kulturministeren skrevet af hans forgænger i embedet, tidligere operachef Kasper Holten.

DOKUMENTATIONKasper Holtens åbne brev til Uffe Elbæk

Det så godt nok sært ud. Men Kasper Holtens pointe fejlede ikke noget:

Det er allerede besluttet, at kunstnerisk arbejde og bygningsdrift ikke skal forplumre hinanden. Sidstnævnte skal tages ud af Det Kongelige Teaters hænder og overgives til Styrelsen for Slotte & Kulturejendomme under staten.

Hvad for et kulturliv skal vi have?
Så hvad nu hvis politikerne tog den opnåede besparelse på små 200 millioner og gav halvdelen til Det Kongeliges kunstneriske virksomhed og den anden halvdel til det øvrige kulturliv?

LÆS OGSÅProfessor: Kasper Holten befinder sig i en drømmetilstand

Det kan godt være, det ligger langt uden for kulturministerens politiske handlemuligheder og kulturelle horisont at gøre den slags, men det er ikke noget dumt forslag.

Kulturel oprustning er mere frugtbart end skyttegravskrig.

Hvad for et kulturliv skal vi have?

FACEBOOKBliv ven med Politiken

Annonce
Annoncer
Internationalt
27. maj. KL. 15.02
sorg. Flagene er gået på halv i den finske by Hyvinge efter skudepisoden i går, hvor en 18-årig mand dræbte to og sårede syv med et gevær, han havde taget i sine forældres våbenskab. - Foto: JUSSI NUKARI/AP

18-årig finne fik ideen kort før drabene

En 18-årig finsk mand erkender, at han skød og dræbt to og sårede syv.

Kultur
27. maj. KL. 14.45

Sofie Gråbøl: Jeg får koldsved og er bange for at falde i min kjole

Både danske 'Forbrydelsen' og 'Borgen' er nomineret til en prestigefyldt britisk pris i aften.

Debat
27. maj. KL. 13.44
Massemorder. Anders Behring Breivik. - Foto: Hakon Mosvold Larsen/AP

Stod Gud bag Breiviks massemord?

Kirkens folk har et forklaringsproblem, når en massakre som i Norge kan finde sted.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

01:03

27. maj. KL. 11.30 TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det

Det sker
bøf. Burgerne hos Vesterbros originale burgerrestaurant er blandt de bedste i byen. - Foto: Peter Hove Olesen
26. maj. KL. 10.31

Gammel homosauna serverer byens bedste burgere

ibyen anbefaler

restaurant & cafe