-
16.-27. maj 2012: Filmfestival i Cannes - følg med her
-
Live: Christiania-værtshus tager kampen op mod Tivoli
-
TV FRA MUSIKMEKKA: Verdens største festival ligger i Austin
-
PLUS: Cirkus Cirkör Onsdag 6. juni
Pluspris fra 245 kr.
The laughing boy af Leif Sylvester
Skulpturen ’Laughing Boy’ kan ikke hedde meget andet, end den gør. For ikke bare storgriner den nye figur i stentøj, som kunstneren Leif Sylvester har lavet, klik her for at se mere...
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 295 kr.
Alm. pris 370 kr
|
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|





Det Kongelige Teater kan godt glemme alt om flere penge
Provinsteater? Uden flere penge vil Det Kgl. Teater ende på provinsniveau, siger tre tidligere medlemmer af teatrets bestyrelse. - Foto: Per Folkver (arkiv)
S, R, V og Enhedslisten melder klart ud over for Det Kgl. Teater.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Barsels-bootcamp: Brug din baby til at træne benene
TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det
TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
TV Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Fyringer: Færre end ventet
Det Kongelige Teaters ledelse forventer nu at skære 83 stillinger.
Højst 50 medarbejdere på Det Kongelige Teater står til at få en fyreseddel, skriver teaterchef Erik Jacobsen i en pressemeddelelse.
Samlet skal der nedlægges op til 83 stillinger, men mange af dem vil ske ved naturlig afgang og frivillige fratrædelser.
Da ledelsen startede forhandlingerne mellem jul og nytår, meldte den ud, at der skulle skæres op mod 100 stillinger: 60 i det tekniske og administrative personale, 35 i de kunstneriske afdelinger og 5 i ledelsen.
Det tal har medarbejdernes tillidsmænd nu forhandlet ned.
Forhandlingerne om massefyringen slutter 15. januar og dagen efter får medarbejderne besked om, hvem der skal fyres.
Der kommer ikke en krone mere til Det Kongelige Teater. Heller ikke selv om tre medlemmer af den tidligere bestyrelse siger, at det sender den danske nationalscene ned i den internationale 2. division.
Meldingen er enslydende fra Venstre, de radikale, Socialdemokraterne, Dansk Folkeparti og Enhedslisten. Og det hjælper ikke meget, at staten overtager bygningerne, for så skal teatret alligevel betale stort set det samme for at bruge dem som i dag.
Ikke flere midler
Politikerne er ikke parate til at komme med en håndsrækning på 100 eller 200 millioner kroner, som bestyrelsesmedlemmerne Uffe Ellemann-Jensen, Claes Kastholm og Christina Wilson mener er nødvendigt, hvis teatret skal holde et internationalt niveau.
»Det er forkert at tro, at vi kan ryste pengetræet, så der pludselig er flere penge til teatret. For der er ikke noget pengetræ. Og der kommer ikke flere penge til teatret det næste år«, siger Venstres kulturordfører Michael Aastrup Jensen.
Socialdemokraterne kalder ligefrem de tre tidligere bestyrelsesmedlemmer for »økonomisk uansvarlige«.
LÆS OGSÅDet Kongelige Teater slipper med færre fyringer
»Hvis den tidligere bestyrelse ikke forstår den samlede økonomiske situation for landet, er der måske en brist der«, siger Socialdemokraternes kulturordfører Flemming Møller Mortensen.
Han bakkes op af Enhedslistens kulturordfører Stine Brix.
»Det er ingen hemmelighed, at Kulturministeriet ikke har fået tildelt flere midler på finansloven. De penge er der ikke. Så de 200 millioner skulle findes et andet sted i kulturbudgettet, og det mener jeg ikke vil være rimeligt«, siger hun.
Kapaciteterne bliver væk
Tidligere operachef Kasper Holten skrev for nogle dage siden et åbent brev til kulturminister Uffe Elbæk (R), hvor han advarede om, at de nuværende besparelser fuldstændig vil ødelægge ambitionen om at have en nationalscene i verdensklasse.
Han foreslog, at de dyre bygninger bliver overtaget og drevet af staten, og de 200 millioner kroner, der dermed bliver frigivet, i stedet deles mellem Det Kongelige Teater og de kulturelle vækstlag.
De tre afgåede bestyrelsesmedlemmer erklærer sig helt enige med den tidligere operachef i, at teatret burde fritages for at betale bygningsudgifterne.
»Det nytter ikke noget, at man bliver ved med at underlægge Det Kongelige Teater besparelser, der udelukkende kommer til at gå ud over kunsten. Bygningerne er en fast udgift, du ikke kan røre ved, derfor skal staten overtage dem«, siger forhenværende udenrigsminister for Venstre Uffe Ellemann-Jensen, der lige er stoppet efter otte år som medlem af teatrets bestyrelse.
DOKUMENTATION: Kasper Holtens åbne brev til Uffe Elbæk
Uden ekstra midler vil teatret reduceres til samme niveau som et slovensk provinsteater, siger han:
»Du kan ikke sige, at du vil have den store kvalitet, og så blive ved med at udsulte teatret«.
Christina Wilson og Claes Kastholm Hansen, der begge har siddet fire år i bestyrelsen, er enige.
»Der er ingen anerkendt balletmester, der vil gå ind på de forhold, Nikolaj Hübbe får efter besparelserne. Og hvor attraktivt er det for operachef Keith Warner at arbejde med et forkølet operakor? Jeg er helt sikker på, at Det Kongelige Teater ikke kan tiltrække den slags kapaciteter i fremtiden«, siger Claes Kastholm.
Ud af boksen
I den fireårsaftale om Det Kongelige Teater, som Folketingets partier lavede i efteråret, står der, at teatret inden for alle tre kunstarter skal tilstræbe det højest mulige internationale niveau.
Men de ord er ikke det papir værd, de er skrevet på, mener Claes Kastholm.
»Det er ordgas, for det kan ikke lade sig gøre med de her besparelser. Det er en hensigtserklæring, som teatret ikke kan leve op til. Det burde være indlysende for politikerne. Teatret har i årevis påpeget de her problemer. Når teatret har tiltrådt aftalen, er det, fordi den ikke havde andre muligheder«, siger han.
LÆS OGSÅ Professor: Kasper Holten befinder sig i en drømmetilstand
Derfor havde den fratrådte bestyrelse og den nuværende ledelse på teatret ikke andet valg end at skære hårdt i antallet af medarbejdere med de besparelser, Folketinget pålagde teatret i fireårsaftalen, siger de tre forhenværende bestyrelsesmedlemmer.
De understreger, at hver en sten, hver en mulig besparelse eller ny indtjening er vendt og undersøgt.
»Den eneste årsag til, at vi har givet ledelsen mandat til at afskedige så mange mennesker, er jo, at der ikke er mulighed for at skaffe penge på andre måder. De er der ikke«, siger Christina Wilson.
Fyret bestyrelse
Det er politikerne ikke enige i. De mener, at teaterledelsen tænker alt for gammeldags, når den fyrer skuespillere, operasangere og balletdansere.
»Der er andre løsninger. Det Kgl. Teater burde have forsøgt at finde nye indtjeningsmuligheder og tænke i andre baner«, siger den radikale kulturordfører Marlene Borst Hansen.
LÆS OGSÅVi kan ikke spare os til det allerbedste
Derfor er de fleste partier heller ikke for alvor kritiske over, at Uffe Elbæk har valgt at fyre hele den nuværende bestyrelse midt i en fyringskrise, i stedet for at forlænge formanden Lars Pallesens, Christine Wilsons og Claes Kastholms mandater, som det normalt er kutyme.
»Timingen kunne have været bedre, men jeg er utilfreds med ledelsens håndtering af besparelserne. Den burde have tænkt mere ud af boksen. Derfor er jeg glad for, at der kommer nye folk i bestyrelsen«, siger Michael Aastrup Jensen (V).
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Ekstra Bladet lukker. Vil koncentrere sig om Nationen!
18-årig finne fik ideen kort før drabene
En 18-årig finsk mand erkender, at han skød og dræbt to og sårede syv.
Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen
Ung bilist fængslet: Kørte mindst 142 km/t i dødsulykke
Farten i ulykken ved Tommerup var oppe på 142 km/t, da 19-årig kørte galt og var årsag til passagers død.
Sofie Gråbøl: Jeg får koldsved og er bange for at falde i min kjole
Både danske 'Forbrydelsen' og 'Borgen' er nomineret til en prestigefyldt britisk pris i aften.
Så meget kan Caras pengegave vokse
Konfirmander kan få op mod 15 gange så meget i rente på deres konfirmationspenge ved at vælge det bedste tilbud.
Barsels-bootcamp: Brug din baby til at træne benene
Stod Gud bag Breiviks massemord?
Kirkens folk har et forklaringsproblem, når en massakre som i Norge kan finde sted.
DR-chef om grandprix-flop: Det var jo danskernes yndlingssang
Zornig: »Jeg blander mig og laver rod«
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Seneste Scene
Seneste TV
27. maj. KL. 11.30 TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det
26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
26. maj. KL. 08.33 TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
24. maj. KL. 21.37 TV Se balladen i Baku
24. maj. KL. 20.22 TV Kim Skotte: Cannes mangler et punch i år
maj
maj
maj
maj
Gammel homosauna serverer byens bedste burgere
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Så meget kan Caras pengegave vokse
Gedekølle med citron og persille