Annonce
Medier 6. sep. 2010 KL. 16.18

Nu afslører DR stemmetallene til 'X Factor'

Seerstorm får DR til at offentliggøre sms-stemmerne til 'Talent' og 'X Factor'.

Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Danmarks Radio lover fuld åbenhed om sms-stemmerne til det igangværende 'Talent 2010' og det kommende 'X Factor 2011'.

Stemmerne for hvert enkelt afsnit og deltagernes placeringer vil blive lagt frem, men først efter finalerne for ikke at ødelægge spændingen for seerne og for ikke at gøre livet for let for bookmakerne, oplyser DR.

»Vi er meget taknemmelige for det kæmpe engagement, som seerne lægger i vores underholdningsprogrammer som 'X Factor' og 'Talent' og som afføder den store interesse for sms-afstemningerne. Og det er meget vigtigt for os, at seerne kan have tillid til DR, og til at deres stemmer tæller«, siger DR's underholdningsredaktør Jan Lagermand Lundme i en pressemeddelelse.

Seerstorm har udløst beslutningen
I foråret røg DR ud i et stormvejr, da deltagerne Anna og Jesper endte i farezonen i 'X Factor', til stor forundring for ikke mindst deres mentor, Remee, der forlod studiet for rullende kameraer for at sunde sig.

Efter programmet blev DR anklaget for at manipulere med sms-stemmerne, men blev efterfølgende frikendt af et revisionsfirma.

LÆS ARTIKELX Factor-revisor: Alle sms-afstemninger har været i orden

Alligevel har rigtig mange seere henvendt sig til DR og udtryk bekymring for, om der nu også er styr på sms-stemmerne.

»I programmer som Talent 2010 og X Factor er seernes mulighed for at gøre deres indflydelse gældende og interagere med programmet via sms en central del af fornøjelsen. Derfor er det afgørende vigtigt for os at bevare seernes tillid til, at alt går rigtigt til. Og derfor har vi besluttet, at vi fremover vil offentliggøre det samlede antal sms-stemmer for hvert 'Talent'- og 'X Factor'-program, samt den procentuelle fordeling mellem de deltagende solister eller grupper«, siger Jan Lagermand Lundme.

Dvæler ikke ved fortiden
Beslutningen om åbenhed omkring sms-tallene er fremadrettet, så DR offentliggør altså ikke tidligere sæsoners stemmetal.

Det skyldes blandt andet, at der ikke var truffet aftale med leverandører, dommere og deltagere i de tidligere sæsoner om, at tallene ville blive offentliggjort, oplyser DR.

LÆS OGSÅFra Autotune til Zig Zag: Her er 'X Factors' greatest hits

Annonce

POLITIKEN – Dagens overblik, analyser og det bedste fra sportens verden

Læs Politiken hver dag BESTIL I DAG

- Få dine daglige kulturnyheder på mail

Annoncer
Gældskrisen
13. feb. KL. 10.30
URO. Masser af grækere var på gaden i går i protester mod den sparepakke, som det græske parlament nu har stemt igennem. - Foto: Nikolas Giakoumidis/AP

Ekspert: Det er som at tisse i bukserne for grækerne

Redningspakken sætter ikke gang i hjulene i Grækenland, vurderer lektor.

Sport
13. feb. KL. 10.17
Alien. Lance Armstrong på sit velkendte redskab. Han kan også svømme og løbe hurtigt. - Foto: Arnulfo Franco/AP

Armstrongs overmand: Han kommer fra en anden planet

Alle kom for at se giraffen, men Bevan Docherty gav Lance Armstrong baghjul i halv ironmankonkurrence.

Sport
13. feb. KL. 10.00

Zambia gik amok efter sejren i African Nations Cup

Der var fuldt blæs på vuvuzelaerne, da Zambia overraskede ved de afrikanske mesterskaber.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

01:15

13. feb. KL. 10.34 TV Se Whitney Houstons sidste optræden

Det sker
Gys! I vinterferien kan du bl.a. tage børnene på Zoologisk Museum, hvor de kan se istidsdyr såsom mammutten. - Foto: MARTIN BUBANDT
11. feb. KL. 11.39

Guide: Gør vinterferien helt vildt kreativ

restaurant & cafe