Annonce
Annonce
Annonce
Medier 28. jul. 2010 KL. 18.04

Professor: Tegneserier er det nye jazz

Anders Ands dybe krise er et tidens tegn, mener professor i børnelitteratur.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Krisen kan mærkes – også i Andeby. På bare et år har ugebladet Anders And & Co. mistet mere end en fjerdedel af sit oplag, viser tal fra Dansk Oplagskontrol.

I juni 2009 var oplaget på 51.000, men i juni 2010 faldt det til bare 37.000 eksemplarer.

LÆS OGSÅAnders And er ramt af dyb krise

Det kommer i forlængelse af, at bladets oplag fra 1999 til udgangen af 2009 blev halveret fra 90.000 til 43.000.

»Andre tegneserier lider præcis samme skæbne. Og det er et billede på, at tegneseriemediet er ved at blive et fortidens medie«, siger professor i børnelitteratur Torben Weinreich.

Udkonkurreret af tv-serier
Ifølge Torben Weinreich er blade som Anders And & Co. blevet udkonkurreret af tv-serier for børn og unge, der kan næsten det samme som tegneserierne, og som vises i et medie, der er lettere at komme i kontakt med.

»Derfor vil det høre op på et tidspunkt, fordi der ikke er stor nok interesse for det«, siger han.

Både direktør og marketingchef hos Egmont Serieforlaget, der udgiver Anders And & Co., er på sommerferie, og redaktionschef Katja Haargaard vil ikke kommentere de dalende oplagstal.

LÆS OGSÅAnders And: En fødselar i alvorlige problemer

Men hun mener dog, at Anders And & Co. trods sine bare 37.000 eksemplarer i oplag befinder sig langt fra smertegrænsen.

»Den er vi slet ikke i nærheden af. Vi er stadig de største på markedet, der er langt ned til nummer 2 på listen, og der findes ikke andre ugeblade til børn. Tegneserien har været spået død mange gange, men eksempelvis de mange besøgende på tegneseriefestivalen komiks.dk i maj beviste, at den stadig er meget levende«, siger hun.

Forældrene køber Anders And
Ifølge Torben Weinreich har tegneserien som sådan fans nok til at kunne fortsætte som en lille kulturel niche i fremtiden, men selv i denne niche vil Anders And & Co. få det svært, spår han.

Anders And & Co. betragtes som en børnetegneserie, og det er forældrene, der køber bladet til deres børn. Spørgsmålet er, om de vil blive ved med det

Torben Weinreich, professor i børnelitteratur

For tegneserienørderne, som skal holde liv i genren, abonnerer ikke nødvendigvis på Anders And.

»Anders And & Co. betragtes som en børnetegneserie, og det er forældrene, der køber bladet til deres børn. Spørgsmålet er, om de vil blive ved med det, når der også bliver plaget om dvd’er og computerspil og alt det, der ellers findes af underholdning til børn«.

»I stedet kan børnene se tegnefilm på tv, og det er principielt gratis, fordi forældrene allerede har det liggende i den pakke, de abonnerer på. Så jeg tror, det forsvinder på et tidspunkt«, siger han.

LÆS OGSÅDisney ejer formentlig ikke Mickey Mouse

Ifølge Torben Weinreich er tegneserien blevet »vor tids jazz«.

»Altså noget, der engang havde en fantastisk gennemslagskraft. Men i dag er jazz jo noget, man har særlige spillesteder til og det mest er halvgamle skæggede mænd, der sidder og lytter til det. Og det er lidt det samme, der sker med tegneserierne«, siger han.

Lars Løkke på andebysk
Ifølge Katja Haargaard forsøger Egmont at gøre Anders And-bladet synligt i de medier, de konkurrerer med – eksempelvis på internettet og mobiltelefonen.

»Vi prøver at være relevante i hverdagen og at involvere vores brugere. Eksempelvis på vores egen hjemmeside andeby.dk og på Facebook, hvor vi har bedt læserne komme med forslag til, hvad Danmarks statsminister skal hedde, når ænderne i uge 37 besøger Danmark«.

»Vi synes, han skal have et mere andebysk navn end Lars Løkke Rasmussen. Vi prøver med andre ord at være til stede i de medier, vi konkurrerer med, og at gøre printmediet synligt på de andre platforme«, siger hun.

LÆS OGSÅAndeby ramt af børnedød og atomstråling

Anders And & Co. er i høj grad et blad for børn, og det bliver købt af deres forældre. Derfor skal Anders And & Co. helst ligne sig selv, så det er begrænset, hvad der er plads til af moderniseringer af bladet, fortæller Katja Haargaard.

»Det er en balancegang mellem at modernisere bladet og samtidig at bevare traditionen«, siger hun.

iPad-and
Og det er en balancegang, der er svær at ramme. Især i en tid hvor børn har mange andre muligheder for at få historier fortalt i billeder på tv og internettet.

Så hver måned i første halvår af 2010 har bladet måttet notere en tocifret tilbagegang i forhold til året før, når man måler det i procenter. I bladets storhedstid i begyndelsen af 1970’erne var oplaget på mere end 200.000.

Til gengæld er oplagsnedgangen på Jumbobøger knap så omfattende, og her har Egmont udvidet butikken ved også at lave tematiske Jumbobøger – om eksempelvis biler – som faktisk går rimelig godt, oplyser redaktionschefen.

Desuden glæder Katja Haargaard sig til en dag at kunne læse ugebladet Anders And & Co. på iPad:

»Også på iPad vil det være de samme figurer og det samme univers, man møder. Men det er nok en anden måde, historierne skal fortælles på i det medie«.