Annonce
Medier 2. aug. 2010 KL. 09.16

Sort modemagasin får hvid redaktør

Hvidt er det nye sort på modemagasinet Essence. Det møder hård kritik.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det glittede amerikanske modemagasin Essence, der henvender sig til sorte kvinder, er kommet ud i et voldsomt stormvejr, efter det har ansat en hvid moderedaktør for første gang i bladets 40-årige historie.

Essence

Markant magasin

Essence optræder også som vært for et forum for kvindelige ledere og en musikfestival.

Den seneste udgave indeholder blandt andet en liste over de mest indflydelsesrige sorte amerikanere.

Borgerretsforkæmperen Edward Lewis var en af grundlæggerne af Essence og blev senere bestyrelses- formand for selskabet.

Medievirksomheden Time Inc. op- købte Essence i 2005, hvilket betyder, at det ikke længere har sorte ejere.

Kilde: Essence/Times research

Essences chefredaktør, Angela Burt-Murray, er blevet tvunget til at forsvare sin beslutning om at ansætte den hvide kvinde, Ellianna Placas, efter sorte amerikanske kommentatorer har udtalt, at bladet med ansættelsen har frarøvet en sort kvinde et sjældent job inden for modemedierne.

Chokerede læsere
Stilkonsulenten Najwa Moses siger således:

»Modeindustrien er overordnet set en meget svær branche at få fodfæste i, hvis man har et sort eller brunt ansigt. Essence er jo netop det sted, hvor man skulle tro, at vi ville havde mulighed for gøre karriere, hvis vi bare gjorde vores arbejde godt«.

Moses, der skriver en blog på styleaholics.com, siger, at Essence repræsenterer sofistikerede, elegante sorte kvinder i en medieverden, der i øvrigt domineres af letpåklædte »videoduller« i musikvideoer.

»Læserne vil blive chokerede, når de ser Ellianna Placas på talkshows med Wendy Williams eller Rachel Ray, hvor hun skal repræsentere vores image«, siger Moses.

Redaktørens kvalifikationer
Najwa Moses påpeger også, at der kan være rent logistiske problemer.

»Hvordan kan du fortælle mig, hvilket tøj der klæder mig med min store røv bedst, hvis du måske ikke selv har en«, spørger hun.

Michaela Angela Davis, der er tidligere skribent på Essence, afviser, at kritikken af ansættelsen af Placas skulle være racistisk motiveret – der kan dog ikke herske tvivl om Placas’ kvalifikationer, idet hun tidligere har arbejdet på modeblade som O, The Oprah Magazine, Us Weekly, More og Life & Style.

»Det her handler ikke om at være racistisk. Det handler om gerne at ville have et sted, hvor sorte kvinder kan vokse og blomstre og bidrage til at skabe mangfoldighed i samfundet«, siger Davis.

Dybe følelser
Essence fastholder, at det fortsat ser det som sin opgave at »besynge afrikansk-amerikanske kvinders enestående skønhed og stil«.

»Jeg kan godt se, at dette spørgsmål har udløst nogle dybe følelser blandt vores læsere«, siger chefredaktør Angela Burt-Murray i en udtalelse.

Ja, Obama sidder i Det Hvide Hus, men har Amerika sat sig ud over raceproblematikken? Fandeme nej

Najwa Moses, stilkonsulent

»Men jeg valgte Ellianna, der som freelancer har bidraget til magasinet i de seneste seks måneder, på grund af hendes kreativitet og fremsynethed, læsernes positive modtagelse af hendes arbejde samt hendes entusiasme og respekt for læserne og vores varemærke«.

Burt-Murray tilføjer, at bladet snart vil ansætte en række nye medarbejdere.

Undskyldning fra Obama
I forrige uge blev der rettet fokus på de amerikanske mediers fremstilling af sorte kvinder, efter Shirley Sherrod, en ansat i landbrugsministeriet, blev smædet i konservative tv-programmer, fordi hun under et møde, der blev afholdt af borgerretsorganisationen NAACP, havde fortalt om en episode for 24 år siden, hvor hun havde været fristet til at diskriminere mod en hvid landmand.

Sherrod blev tvunget til at forlade sin stilling af repræsentanter for regeringen, som tilsyneladende frygtede, at der kunne komme anklager om, at Det Hvide Hus skulle tolerere ’omvendt racisme’.

Det blev senere klart, at videoen med Sherrods tale var blevet manipuleret, og hun fik tilbudt et nyt job og en undskyldning fra præsident Barack Obama.

LÆS OGSÅMinister: Amerikanere er kujoner i racedebat

Mange havde håbet, at valget af USA’s første sorte præsident ville forbedre racerelationerne i landet, men ifølge Najwa Moses er der ikke meget, der har ændret sig for almindelige mennesker.

»Ja, Obama sidder i Det Hvide Hus, men har Amerika sat sig ud over raceproblematikken? Fandeme nej«, siger hun.

Oversættelse: Mette Skodborg

Annonce
Annoncer
Internationalt
27. maj. KL. 15.02
sorg. Flagene er gået på halv i den finske by Hyvinge efter skudepisoden i går, hvor en 18-årig mand dræbte to og sårede syv med et gevær, han havde taget i sine forældres våbenskab. - Foto: JUSSI NUKARI/AP

18-årig finne fik ideen kort før drabene

En 18-årig finsk mand erkender, at han skød og dræbt to og sårede syv.

Kultur
27. maj. KL. 14.45

Sofie Gråbøl: Jeg får koldsved og er bange for at falde i min kjole

Både danske 'Forbrydelsen' og 'Borgen' er nomineret til en prestigefyldt britisk pris i aften.

Debat
27. maj. KL. 13.44
Massemorder. Anders Behring Breivik. - Foto: Hakon Mosvold Larsen/AP

Stod Gud bag Breiviks massemord?

Kirkens folk har et forklaringsproblem, når en massakre som i Norge kan finde sted.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

01:03

27. maj. KL. 11.30 TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det

Det sker
bøf. Burgerne hos Vesterbros originale burgerrestaurant er blandt de bedste i byen. - Foto: Peter Hove Olesen
26. maj. KL. 10.31

Gammel homosauna serverer byens bedste burgere

ibyen anbefaler

restaurant & cafe