Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
The Laughing Boy af Leif Sylvester
Skulpturen ’Laughing Boy’ - af stentøj, kunne ikke hedde andet, end den gør - sådan som den storgriner.
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 190 kr.
Alm. pris 230 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
Pluspris 139 kr.
Alm. pris 149 kr
|
|
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 165 kr
|





Nu afslører DR stemmetallene til 'X Factor'
Overraskelse. Da Anna (t.h) røg ud af 'X Factor', blev mange overraskede, inklusive dommeren Remee. Efterfølgende blev DR anklaget for at manipulere med sms-afstemningen, men stationen afviste anklagerne. Arkivfoto. - Foto: Bjarne Bergius Hermansen, DR
Seerstorm får DR til at offentliggøre sms-stemmerne til 'Talent' og 'X Factor'.
Seneste Nyt
Navne
Seneste TV
TV Bedøm selv: Se Corydon og Thornings omdiskuterede fødselsdagsvideo
TV Graver dybt: FBI forsøger endnu engang at finde liget af Jimmy Hoffa
TV Se uddrag fra Obamas tale i Berlin
TV Luft under vingerne: Ny type flysimulator gør pilotuddannelser billigere
TV Kom på eksklusivt besøg i de kongelige jagtgemakker
TV Gense John F. Kennedys berømte tale »Ich bin ein Berliner«
TV Ny protestform i Tyrkiet: at stå stille
TV Bombeangreb mod sportsklub i Malmø
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Danmarks Radio lover fuld åbenhed om sms-stemmerne til det igangværende 'Talent 2010' og det kommende 'X Factor 2011'.
Stemmerne for hvert enkelt afsnit og deltagernes placeringer vil blive lagt frem, men først efter finalerne for ikke at ødelægge spændingen for seerne og for ikke at gøre livet for let for bookmakerne, oplyser DR.
»Vi er meget taknemmelige for det kæmpe engagement, som seerne lægger i vores underholdningsprogrammer som 'X Factor' og 'Talent' og som afføder den store interesse for sms-afstemningerne. Og det er meget vigtigt for os, at seerne kan have tillid til DR, og til at deres stemmer tæller«, siger DR's underholdningsredaktør Jan Lagermand Lundme i en pressemeddelelse.
Seerstorm har udløst beslutningen
I foråret røg DR ud i et stormvejr, da deltagerne Anna og Jesper endte i farezonen i 'X Factor', til stor forundring for ikke mindst deres mentor, Remee, der forlod studiet for rullende kameraer for at sunde sig.
Efter programmet blev DR anklaget for at manipulere med sms-stemmerne, men blev efterfølgende frikendt af et revisionsfirma.
LÆS ARTIKELX Factor-revisor: Alle sms-afstemninger har været i orden
Alligevel har rigtig mange seere henvendt sig til DR og udtryk bekymring for, om der nu også er styr på sms-stemmerne.
»I programmer som Talent 2010 og X Factor er seernes mulighed for at gøre deres indflydelse gældende og interagere med programmet via sms en central del af fornøjelsen. Derfor er det afgørende vigtigt for os at bevare seernes tillid til, at alt går rigtigt til. Og derfor har vi besluttet, at vi fremover vil offentliggøre det samlede antal sms-stemmer for hvert 'Talent'- og 'X Factor'-program, samt den procentuelle fordeling mellem de deltagende solister eller grupper«, siger Jan Lagermand Lundme.
Dvæler ikke ved fortiden
Beslutningen om åbenhed omkring sms-tallene er fremadrettet, så DR offentliggør altså ikke tidligere sæsoners stemmetal.
Det skyldes blandt andet, at der ikke var truffet aftale med leverandører, dommere og deltagere i de tidligere sæsoner om, at tallene ville blive offentliggjort, oplyser DR.
LÆS OGSÅFra Autotune til Zig Zag: Her er 'X Factors' greatest hits
Se også
NSA: Hold kæft, hvor skriver I meget lort på nettet
PET og Bødskov vil drive klapjagt på danske krigere i Syrien
PET kender til mindst 65, som har kæmpet i Syrien. Regeringen vil forhindre dem i at rejse og straffe de hjemvendte.
Uventet aftale: Fagbevægelsen og regeringen er enige om milliardplan
Nye regler kan gøre alle tatoveringsfarver ulovlige
Kommentatorer: Corydon og Thornings fødseldagshilsen til Nyrup er sjov og stilfuld
Landets kommentatorkorps er uenig med dem, der kalder fødselsdagsvideo pinlig.
Enhedslisten udfordrer partierne i København: Hvem betaler jeres valgkamp?
Højrefløjen i København er imponeret over Enhedslistens budget for kommunalvalget.
Er Obama helt alene i verden?
Verdensbanken advarer: Klimaforandringer rammer snart verdens fattigste
Tørke, oversvømmelser og storme vil i løbet af 20 år ramme u-landene hårdt.
Ny dokufilm udstiller Wikileaks-stifters hemmeligheder
Regeringen vil sende officerer til FN-styrken i Mali
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Seneste Medier
Seneste TV
11. jun. KL. 10.27 TV Se det kommende nye Lego-rådhus i Billund
3. jun. KL. 10.38 TV Angelina Jolie tilbage: Glad for at brystoperation har sat fokus på brystkræft
2. jun. KL. 11.07 TV Sådan kommer det til at se ud: Kom med ned i de nye metrostationer
29. maj. KL. 08.47 TV Eksklusivt på politiken.dk: Se Laid Backs nye musikvideo
28. maj. KL. 19.56 TV Klask: Se klippet med Beyoncé der modtager et klap bagi