-
16.-27. maj 2012: Filmfestival i Cannes - følg med her
-
Live: Christiania-værtshus tager kampen op mod Tivoli
-
TV FRA MUSIKMEKKA: Verdens største festival ligger i Austin
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
The laughing boy af Leif Sylvester
Skulpturen ’Laughing Boy’ kan ikke hedde meget andet, end den gør. For ikke bare storgriner den nye figur i stentøj, som kunstneren Leif Sylvester har lavet, klik her for at se mere...
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 295 kr.
Alm. pris 370 kr
|
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|





'Lærkevej' er uforskammet underholdende
Ny sæson. Søs Egelind er stadig brillant i rollen som den gennemalkoholiserede og fraskilte Elisabeth Sachs i TV 2-serien 'Lærkevej', som på torsdag tager hul på anden sæson. - Foto: Per Arnesen/TV 2
TV 2’s dramadyserie er lige så vanedannende som fede grønne oliven.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Barsels-bootcamp: Brug din baby til at træne benene
TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det
TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
TV Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:fakta
Instruktion: Kasper Gaardsøe.
Manus: Mette Heeno m.fl.
Med bl.a. Henrik Prip, Christian Tafdrup, Søs Egelind og Mille Hoffmeyer Lehfeldt.
Anden sæson begynder torsdag 9. september kl. 20 på TV 2.
Da denne anmelder var barn i 1970’erne, var det en yndet fornøjelse ved familiefødselsdage at blande Coca-Cola og Fanta i et glas.
Miksturen smagte ikke videre godt og havde en særdeles udelikat farve, men det var sjovt at blande de forskellige slags sodavand.
Hybriden dramady, drama og comedy, minder en del om læskedrikseksperimentet fra det hønsestrikkende, orangebrune årti.
Den er vanskelig at forholde sig til, fordi man aldrig rigtig ved, om man skal grine eller græde, og den er dybt problematisk at producere, fordi afvejningen af de to ingredienser er så fandens svær:
Lidt for meget drama, og så bliver det hele romanbladspatetisk; lidt for meget humor, tipper den til det platte og overfladiske, og for lidt af en af de to forvandler et ellers måske på papiret lovende koncept til tv-seriens svar på riskiksen: smagløs, kaloriefattig og kun til at få ned, hvis man får rigeligt øl til.
Rammer den postmoderne tidsånd
Ikke desto mindre har vi set en opblomstring af dramady-serier i nyere tid.
Det startede vel ret beset med David E. Kelleys advokatserie ’Ally McBeal’ i slutningen af 1990’erne.
At den serie ramte den postmoderne tidsånd med stor akkuratesse vidnede de næsten tolv millioner amerikanske seere i første sæson tydeligt om.
Tiden efter har budt på produkter som lægeserien ’Scrubs’, modefortællingen ’Ugly Betty’, metafiktionen ’Californication’, sæbepastichen ’Weeds’ og ikke mindst ’Sex and the City’ samt ’Desperate Housewives’ (der netop er gået i gang med sin syvende sæson).
LÆS OGSÅDesperate husmødre er blevet ynkelige
’Lærkevej’ på TV 2 er – sammen med TV3’s og snart også DR’s meget vellykkede ’Lulu og Leon’ – første dansksprogede forsøg i krydsfeltet. Og faktisk et ganske vellykket sådan.
Den døde Inger
I begyndelsen, det vil sige i første sæson, var det hele noget værre rod – ligesom i Panduros ’Rend mig i traditionerne’.
Men det var rodet på den begivenhedsrige, actionmættede facon, som verdens koncentrationsmæssigt udfordrede tv-seere vil have det.
LÆS ANMELDELSELærkevej fører ingen steder hen
Og det fortsætter i samme åndedrag i den aktuelle sæson, hvor politiet – i skikkelse af en cool Dejan Cukic og en skarp Bodil Jørgensen i modkarakter – kommer for at efterforske det angivelige mord på den døde Inger, som lå under den terrasse, hvor hun bestemt ikke var alene, men det skal der nok komme mere bøvl ud af senere.
Og Elisabeth Sachs’ – der spilles med både komisk fornemmelse af ægte dramatisk nerve af Søs Egelind – bilkørsel lader stadig en del tilbage at ønske, ligesom hendes hang til spiritus ikke er blevet mindre.
Revner i forstadsidyllen
Konflikterne står i kø for at komme til på Lærkevej i den generaliserede danske forstadsidyl, hvor de tre søskende Holm stadig skjuler sig for grimme mennesker fra storbyens underverden.
Hvilke skal vi ikke afsløre, men der sker ting og sager, kan vi roligt sige.
Den oversexede frisøse Monica Dam svanser stadig omkring i lårkort på udkig efter noget knaldbart mandfolk, selv om hendes koncentration forstyrres, da hendes grovkriminelle søster løslades fra fængslet og viser sig at have taget et kursus som frisør, hvilket kommer til at gå ud over naboen Astrid Borg, der godmodigt indvilliger i at agere prøvekanin og ender med at ligne et retarderet tøjdyr.
LÆS OGSÅ Tv kvæler det danske filmeventyr
Andreas har også sine problemer, og Søren Spannings småfascistoide hjemmeværnsmand er fortsat røvirriterende med pandehår og fatigues.
Uforskammet underholdende
Skuespillet er helt bevidst karikeret – ellers er det fandeme dårligt instrueret – og der er strøet oneliners med sikker hånd, hvilket – sammen med den helt bevidst overgjorte kriminalintrige – sender os et sted hen, hvor ’Desperate Houseviwes’ møder David Lynchs ’Blue Velvet’ krydset med Anders Thomas Jensens vidunderligt morsomme ’Blinkende lygter’.
Det er ret godt gået af manusforfatter Mette Heeno.
KOMMENTAR Efterårets tv-sæson sander til i genudsendelser
Henrik Prips revisor Kim finder også hvide trøfler i skoven ved Lærkevej.
Hvad de helt skal bruges til, finder vi nok ud af senere. Men de er ikke tilstrækkelige til at gøre serien til hverken Tjekhov eller Shakespeare.
Mindre kan imidlertid gøre det. ’Lærkevej’ er uforskammet underholdende, ret skæg og i virkeligheden langt mere vellykket end blandingen af Fanta og Coca-Cola.
Se også
Ekstra Bladet lukker. Vil koncentrere sig om Nationen!
18-årig finne fik ideen kort før drabene
En 18-årig finsk mand erkender, at han skød og dræbt to og sårede syv.
Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen
Ung bilist fængslet: Kørte mindst 142 km/t i dødsulykke
Farten i ulykken ved Tommerup var oppe på 142 km/t, da 19-årig kørte galt og var årsag til passagers død.
Sofie Gråbøl: Jeg får koldsved og er bange for at falde i min kjole
Både danske 'Forbrydelsen' og 'Borgen' er nomineret til en prestigefyldt britisk pris i aften.
Så meget kan Caras pengegave vokse
Konfirmander kan få op mod 15 gange så meget i rente på deres konfirmationspenge ved at vælge det bedste tilbud.
Barsels-bootcamp: Brug din baby til at træne benene
Stod Gud bag Breiviks massemord?
Kirkens folk har et forklaringsproblem, når en massakre som i Norge kan finde sted.
DR-chef om grandprix-flop: Det var jo danskernes yndlingssang
Zornig: »Jeg blander mig og laver rod«
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Seneste Medier
Seneste TV
27. maj. KL. 11.30 TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det
26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
26. maj. KL. 08.33 TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
24. maj. KL. 21.37 TV Se balladen i Baku
24. maj. KL. 20.22 TV Kim Skotte: Cannes mangler et punch i år
maj
maj
maj
maj
Gammel homosauna serverer byens bedste burgere
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Så meget kan Caras pengegave vokse
Gedekølle med citron og persille